Federálna vláda Spojených štátov nedávno prekročila rekordnú hranicu štátneho dlhu o hodnote $20 biliónov. To je viac ako dosahujú ekonomiky všetkých krajín Európskej únie dokopy. Dlh bude ďalej narastať až kým sa prezident Trump a Kongres Spojených štátov nedokážu dohodnúť na bezprecedentnom obmedzení výdavkov v kombinácii so zvyšovaním daní. A to sa pravdepodobne nestane tak skoro.
Väčšina ľudí si myslí, že vyše $20 biliónový dlh USA je neprekonateľným problémom. A naozaj je pravda, že sa jedná o najväčší verejný dlh na svete. Keď sa však pozrieme na ďalší finančný ukazovateľ – pomer dlhu k HDP – situácia Spojených štátov sa už nebude zdať natoľko beznádejnou.
Súvisiace: Štátny dlh USA prekonal $ 20 biliónov
Na vizualizácií uvedenej nižšie je možné rýchlo porovnať, ako vyzerá dlhy americkej vlády v porovnaní s inými krajinami po celom svete. Veľkosť krajiny korešponduje s veľkosťou jej dlhu. USA a Japonsko sú na obrázku najväčšie, pretože ich dlhy sú najvyššie na svete (USA $20,17 bilióna a Japonsko $11,59 bilióna). Ostatné krajiny, ako napríklad Nemecko a Brazília, sa zdajú byť oveľa menšie, pretože ich dlhy sú pomerne nízke (Nemecko $2,45 bilióna a Brazília $1,45 bilióna). Farba jednotlivých krajín zodpovedá pomeru dlhu k ich HDP. Krajiny vykreslené zelenou farbou dosahujú zdravú hodnotu tohto pomeru. Tmavočervené a ružové krajiny disponujú dlhom, ktorý je dokonca väčší ako ich celá ekonomika.
Pomer dlhu k HDP je významným ukazovateľom pri hodnotení ekonomického zdravia krajiny. Dáva dokonalý zmysel, že veľká krajina ako USA má vyšší dlh ako oveľa menšia krajina, akou je napríklad Nemecko. Analogickým príkladom je Bill Gates, ktorý vlastní majetok v hodnote $86 miliárd a tak bude mať na výpise z účtu každý mesiac oveľa väčšie sumy ako bežný občan. Preto je pri posudzovaní ekonomickej situácie veľmi dôležité brať do úvahy hrubý domáci produkt (HDP) každej krajiny. HDP predstavuje súčet všetkých transakcií, ktoré boli uskutočnené v rámci danej ekonomiky. Akonáhle budeme verejný dlh posudzovať ako určité percento z HDP, môžeme medzi sebou porovnávať aj krajiny na rôznych ekonomický úrovniach. Keď sa na celú záležitosť pozrieme z tohto hľadiska, Spojené štáty nie sú ani v prvej desiatke krajín s najväčším štátnym dlhom na svete.
10 krajín s najvyšším pomerom štátneho dlhu k HDP:
1. Japonsko (pomer 245%, dlh $11.59 miliardy)
2. Grécko (pomer 173%, dlh $338 miliárd)
3. Taliansko (pomer 138%, dlh $138 miliárd)
4. Portugalsko (pomer 133%, dlh $274 miliárd)
5. Belgicko (pomer 111%, dlh $111 miliárd)
6. Španielsko (pomer 106%, dlh $106 miliárd)
7. Kanada (pomer 106%, dlh $106 miliárd)
8. Írsko (pomer 105%, dlh $105 miliárd)
9. Francúzsko (pomer 98%, dlh $98 miliárd)
10. Brazília (pomer 82%, dlh $82 miliárd)
Existuje ešte jeden dôvod, prečo $20 biliónový dlh USA nie je až takým veľkým problémom. Dlh Spojených štátov dosahuje obrovskú hodnotu v reálnych číslach a aj ako percentuálny podiel na HDP. Napriek tomu ľudia z celého sveta neváhajú požičiavať peniaze tejto krajine za veľmi nízke úrokové sadzby. Dôvodom je, že Spojené štáty sú naďalej považované za neuveriteľne bezpečnú investíciu.
Súvisiace: Na Wall Street žiadne obavy nevidno. Indexy na maximách
Menová politika a štátne dlhy sú komplexnými témami. Môžete mať titul z ekonomiky a predsa úplne neporozumieť všetkým stránkam tejto problematiky. Nikto netvrdí, že $20 biliónový dlh je pozitívnou záležitosťou. Spojené štáty sú však vo všeobecnosti stále v dobrej kondícii. A to najmä v porovnaní s inými vyspelými ekonomikami po celom svete.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, HowMuch
Facebook komentár