Vplyv pandémie na hotely v Prahe.

Vplyv pandémie na hotely v Prahe.

Pražský sektor hotelov je najviac postihnutý koronavírusovou krízou spomedzi ktoréhokoľvek meste v Európe. V roku 2020 zaznamenal najväčší pokles priemerných tržieb za izbu v Európe, presnejšie o 84,6 percenta v porovnaní s predchádzajúcim rokom, za účasti priemernej ročnej miere obsadenosti izieb vo výške 16,6 percenta. S týmito dátami prišla spoločnosť Smith Travel Research, ktoré analyzovala poradenská spoločnosť Cushman & Wakefield.

Podobne boli zasiahnuté iba Barcelona, Rím a Lisabon. Dopad na ďalšie významné hotelové trhy v Európe bol o niečo menší, s priemerným poklesom výnosov z izieb o 69,7 percenta. Hlavným dôvodom poklesu tržieb v Prahe bol pokles obsadenosti o 78,5 percenta, ako aj pokles priemerných cien o 28,1 percenta na 66 eur za izbu.

Dôvera v dlhodobý potenciál pražského hotelového trhu sa neznižuje. Analytici očakávajú, že sa trh vráti na predkrízové úrovne medzi rokmi 2022 a 2024.

Bořivoj Vokřínek, partner strategického poradenstva a vedúci výskumu v odbore hotelových nehnuteľností v regióne EMEA, pre spoločnosť Cushman & Wakefield, uviedol: „Rovnako ako väčšina ostatných hlavných turistických cieľov v Európe, aj Praha je závislá na medzinárodnom cestovnom ruchu, ktorý bol v roku 2020 výrazne zasiahnutý následkami koronavírusovej krízy. V Prahe bol však vplyv väčší a to z dvoch dôvodov.“

Dodal: „Počas prvej vlny bola česká vláda medzi prvými, ktorá zaviedla prísne obmedzenia vrátane núteného zatvárania hotelov. Počas druhej vlny – po lete, Česká republika zaznamenala jeden z najvyšších prírastkov prípadov v Európe, čo prinieslo radikálne pozastavenie zahraničného cestovného ruchu a následné zatváranie hotelov.“

„Okrem toho – na rozdiel od mnohých iných krajín – české orgány nevyužili miestne hotely na ubytovanie zdravotníkov alebo ako dočasné nemocnice. To všetko prispelo k tomu, že Praha je jedným z najviac postihnutých hotelových trhov v Európe. Malo by sa však pamätať na to, že ide o dočasné faktory, ktoré priamo nesúvisia s trhom cestovného ruchu, a akonáhle bude vírus pod kontrolou, mal by sa rýchlo zotaviť.“

Návštevníci Prahy k nám obvykle prichádzajú ako turisti z krajín v Európe. V roku 2019 predstavovali takéto návštevy až 73 percent z celkového počtu prenocovaní. Trh by sa mal po uvoľnení opatrení pomerne rýchlo zotaviť, aj keď cestovanie mimo Európy je podľa spoločnosti Cushman & Wakefield naďalej náročné.

V letných mesiacoch, keď boli opatrenia uvoľnené a mohli opäť cestovať do Prahy aspoň turisti z okolitých krajín, mestské hotely takmer zdvojnásobili obsadenosť z 9 percent na 17 percent v júli a nad 22 percent v auguste. Praha naozaj rýchlo predbehla medzinárodné destinácie ako Londýn, Paríž alebo Rím.

Záujem turistov o Prahu uznávajú hlavní hráči na hotelovom trhu. Investori aj prevádzkovatelia hotelov čakajú na príležitosti vstupu na tento trh alebo rozšírenia svojich aktivít.

Súvisiace: Ak budete chcieť vycestovať, možno budete potrebovať očkovací pas

David Nath, partner a líder hotelového tímu pre strednú a východnú Európu v spoločnosti Cushman & Wakefield, uviedol: „Praha je už dlho záujmom všetkých typov hráčov v hotelovom segmente a zdá sa, že koronavírusová kríza to nezmení. Toto hlavné mesto má trvalé hodnoty a silné stránky, ktoré neustále priťahujú veľmi významný počet návštevníkov, takže hneď ako to bude možné, nie je dôvod, aby sa počet turistov nevrátil na predkrízové úrovne.“

Dodal: „Ochota a chuť cestovať pretrvávajú a Praha zostáva preferovaným cieľom. Preto neustále vidíme záujem významných spoločností v tejto oblasti kúpiť, prenajať alebo prevádzkovať jeden z miestnych hotelov – čím dopyt v tomto smere jednoznačne prevyšuje ponuku.“

Český trh v roku 2020 nezaznamenal rozsiahly objem hotelových transakcií. Niektoré boli odložené z dôvodu neistoty spôsobenej krízou. Niektorí potenciálni kupci hotelov čakali, či ceny klesnú, k tomu však nedošlo.

Nath ďalej poznamenal: „Prebytok dopytu nad ponukou udržuje ceny na pôvodnej úrovni. Existuje veľa investorov, ktorí hľadajú možnosť kúpiť si hotel v Prahe a na predaj je len malý počet hotelov.“

Dodal: „Zároveň ani neexistuje významný objem plánovanej výstavby – v nasledujúcich troch rokoch očakávame nárast počtu o 1 750 izieb, čo predstavuje iba 1,5 percenta priemerného ročného rastu. Hovorí sa tiež o obmedzení krátkodobého prenájmu a znížení DPH na ubytovacie služby.“

„To všetko podporuje skutočnosť, že majitelia stále veria, že ich hotely majú rovnakú hodnotu ako v roku 2019. Naopak, investori očakávali pokles až o polovicu. Vyšší objem predajov teda môžeme očakávať, až keď sa názory oboch strán začnú približovať.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Expats

Facebook komentár