Od sklamania Facebook-u kvôli IPO (úvodná verejná ponuka) v strede mája a jeho správe o prvom zisku, ako verejnej spoločnosti a ako aj tvorca hier spoločnosť Zynga a jej katastrofálna správa o zisku z 25.júla, ktorá poslala akcie dole o 40% cez noc, svet sociálnych médií sa rúca na nové minimá, keď všetky „sociálne médiá“ strácajú žiaru.
Pozrite sa na tieto nepekné grafy akcií sociálnych médií:
Graf: Global X Social Media Index Fund (SOCL) (dobrý ukazovateľ sektora sociálnych médií)
Graf: Akcie spoločnosti Facebook
Akcie Facebook-u sú dole o neuveriteľných 50% od svojej IPO
Ročný graf akcií spoločnosti LinkedIn
Ročný graf akcií spoločnosti Yelp
Ročný graf akcií spoločnosti Zynga
Ročný graf spoločnosti Pandora Media
Ročný graf spoločnosti Groupon
Ročný graf spoločnosti Angie’s List
Padajúce ceny akcií sociálnych médií, robia bláznov z prudko optimistických analytikov Wall Street-u, miliardárom alebo bývalým miliardárom, ktorí založili sociálne médiá, spôsobujú straty na majetku. Vymenujeme iba zopár, napr. CEO (výkonný predseda akciovej spoločnosti) Mark Zuckenberg stratil 9miliárd dolárov, CEO Groupon Andrew Mason stratil 75%. Kolaps akcií Facebook-u znamená, že vláda Kalifornie vyberie o stovky miliónov dolárov menej z IPO a daní kapitálových ziskov, ako pôvodne očakávali. Ešte viac znepokojujúca je skutočnosť, že akcie sociálnych médií sú stále nadhodnotené, napriek ich nedávnemu „haircutu“. Facebook má P/E ratio (pomer zisku a akcie) 69, napriek tomu sa očakáva, že budúci rok príjmi vzrastú o 75%. Linkedln nesie astronomickú hodnotu 640 P/E ratio, čo je ťažko odôvodniteľné, keď sa očakáva rastúci zisk 79,7% ďalší rok. Zvyšok verejne obchodovateľných spoločností zo sektora sociálnych médií od Groupon, cez Angie List po Zynga, nemajú zárobky, ktoré by stáli za reč. Ich nedávne IPO desivo pripomína Dot com bublinovú éru akcií, ktorá tiež začínala bez zisku. Tieto príliš vysoké ohodnotenia sociálnych médií, sú kvôli obrovskej medializácií, jednoduchosti a zretelnosti. To znamená, že tieto akcie môžu padať omnoho viac, ako vzduch vyjde z bubliny sociálnych médií.
Ceny akcií sociálnych médií sú predmetom záujmu všetkých ľudí, nie len investorov, pretože sociálne médiá hrali dôležitú úlohu v USA po roku 2009 „bublecovery“ alebo bublinou riadené obnovenie ekonomiky. (Domnievam sa, že bublina v sektore sociálnych médií je časťou „CCC Aches“ bublín, ktoré pomohli k obnove globálnej ekonomiky z veľkej depresie. Bublina sociálnych médií pomohla vytvoriť v posledných rokoch 500 000 pracovných miest v USA (veľmi vysoké percento novovytvorených pracovných miest) a pomohla k obnove realitného trhu v ťažko skúšanom San Franciscu a niektorým častiam v New York-u. Bublina sociálnych médií, prispela k explózií po roku 2009 podnikateľskej činnosti s trojnásobným počtom spustených inkubátorov od roku 2009 do 2011.Bublina sociálnych médií je taktiež dôležitá, pretože to bola jedna z mála zábleskov ekonomickej nádeje, ktorú mnoho Američanov malo v predchádzajúcich rokoch, obzvlášť pre mladých snaživých profesionálov, ktorí vidia niekoľko ďalších atraktívnych možností (1, 2, 3). Nemôžem podceňovať význam nádeje a optimizmu v zúfalých časoch, ako sú tieto. Ekonomika a finančné trhy sú poháňané ľudskou psychológiou a mať dôvod pre nádej je to, čo mnoho ľudí potrebuje na dobytie. Napríklad: „ Ak to Mark Zuckenberg môže robiť v týchto časoch, tak môžem aj ja!“ alebo „ Prinajmenšom niektoré spoločnosti sú stále na vzostupe.“
Verím, že nedávny prepad akcií sociálnych médií bude napokon viesť ku koncu celkovej bubliny sociálnych médií, vrátane vyššie uvedeného spúšťacieho boomu. Jeden z hlavných dôvodov tejto explózie v sociálnych médiách je spustenie činností, ktorých prudké hodnotenia verejne obchodovateľných sociálnych spoločností, ako sú Facebook alebo Linkedln vytvárajú silné stimuly, na spustenie štartov sociálnych médií za účelom „mizerných“, alebo vysoko preplatených cien cez skúpenie, alebo IPO bez ohľadu na to, či je spustenie ziskové alebo nie. Keď sa akcie sociálnych médií napokon obchodujú za oveľa nižšie ceny, sektorová „medializácia“ utíchne a štartovací boom technologického sektora bude ochromený. Som veľmi znepokojený s ekonomickým dopadom prasknutia bubliny sociálnych médií. Očakávam, že vlna technologických spoločností začne upadať a prepúšťať podobným spôsobom, ako pri prasknutí Dot-com bubliny na začiatku roku 2000 a pravdepodobne prispeje k ukončeniu „bublecovery“, po roku 2009. (Nechcem vylúčiť možnosť dočasného oživenia cien akcií sociálnych médií v niektorom bode, obzvlášť, ak existuje viac kvantitatívnych programov do budúcna).
Preložil: Lukáš Jankejech
Zdroj: TheBubbleBubble
Facebook komentár