Drogoví králi využívajú obchod založený na praní špinavých peňazí.

Drogoví priekupníci tak ako ktokoľvek iný, chcú práve peniaze, pretože túžia po tom, čo im peniaze môžu kúpiť. Avšak zlegalizovať špinavé peniaze z predaja drog na čisté, použiteľné peniaze sa stáva náročným procesom pre mexické drogové gangy najmä výsledkom užších bankových regulácií v domovskej krajine a v Spojených štátoch, ktoré sú ich hlavným trhom.

Súvisiace: Mexická drogová vojna v číslach

Kriminálnici reagujú využívaním na cezhraničnom obchode na pratí ich ziskov.

10. septembra približne 1000 úradníkov štátnych orgánov presadzovania práva vpadli do Garmet distriktu v Los Angeles a zabezpečili 65 miliónov dolárov v hotovosti, pričom zatkli 9 ľudí. Podľa súdnych dokumentov niekoľko Garmet biznisov údajne pomáhalo drogovým priekupníkom prevádzať výnosy z predaja späť do Mexika.

Systém je pomerne jednoduchý. Na čiernom trhu priekupníci kontaktujú mexických dovozcov, ktorí chcú kúpiť tovar z biznisu v Los Angeles. Priekupník následne nájde spoločníka gangu v Spojených štátoch, ktorý zaplatí účet na meno mexického dovozcu použitím dolárov z predaja drog. Dovozca zaplatí priekupníkovi v pesách, priekupník si zoberie čiastku a prepustí ďalej zvyšok gangu v Mexiku.

Takéto schémy vôbec nie sú nové, a stávajú sa čoraz viac populárnejšie, keďže sa stáva použitie bankového systému na presun peňazí čoraz náročnejším. V roku 2010 bola v Mexiku vydaná sada reštrikcií na vklady dolárov. Neskôr to uvalilo oznamovanie požiadaviek na platby v hotovosti nad stanovenú hodnotu pre položky ako domy, autá a podobne.

Súvisiace: Množstvo peňazí aké vynakladajú mexické drogové kartely na úplatky je enormné

Pozlátená pištoľ zadržaná od podozrivého drogového nájomného vraha zobrazená novinárom na vojenskej základni na okraji Monterrey, severné Mexiko 08.05. 2009

Spojené štáty taktiež posilnili svoj dohľad nad veľkými hotovostnými transakciami a zaujali oveľa pevnejší postoj voči bankám. V roku 2012 HSBC (jedna z najväčších bankových a finančných inštitúcií na svete) zaplatila 1,9 bilióna dolárov regulačným orgánom v Spojených štátoch na urovnanie obvinení, že okrem iného, zlyhalo monitorovanie transakcií týkajúcich sa mexických drogových gangov.

To pomáha vysvetliť prečo drogoví králi zameriavajú svoje obchody v Los Angeles, od výrobcov hračiek až k veľkoobchodníkom s oblečením, ako spôsoby posielania peňazí naspäť domov. Takéto firmy, z ktorých niektoré sú legitímne, niektoré sú úplne na čele, poskytujú pohodlné krytie z dôvodu ich častého vývozu tovaru do Mexika.

Claude Arnold, ktorý je vo vedení  Amerického úradu vnútornej bezpečnosti  v Los Angeles, tvrdí, že rokovania dosiahli nebývalé úrovne v Los Angeles: „Nikdy sme to ešte nevideli v takejto obrovskej škále.“ V roku 2013 banky v Spojených štátoch evidovali 1510 „podozrivých správ o činnosti“, vzťahujúcich sa k možnému obchodu na základe prania špinavých peňazí; viac ako polovica pochádza z Kalifornie.

Súvisiace: Drogové kartely spôsobujú nedostatok limetiek

Držať krok s páchateľmi bude vždy náročná úloha. Odhady sa dosť líšia, ale úrad vnútornej bezpečnosti odhaduje, že priekupníci pošlú 29 miliárd dolárov späť do Mexika každý rok zo Spojených štátov.

Ak sa priemyselné meradlo prania špinavých peňazí uskutočňuje, niektorí tvrdia, menší výrobcovia a vklady v hotovosti nemôžu byť jediný privádzač (mexický prezident Enrique Peña Nieto tento mesiac oznámil, že on by zmiernil pravidlá pre hotovostné vklady dolárov pre firmy). Je lepšie sa pozrieť aj na kapitálové toky v iných odvetviach – nehnuteľnosti, majetok, cestovný ruch a ďalšie.

Preložil: Jaroslav Marinčák

Zdroj: TheEconomist, Bloombreg

Facebook komentár