Prezident Južnej Kórey Moon Jae-in mal na starosti historické zbližovanie vzťahov so svojím jadrovým susedom, Severnou Kóreou, ako aj niektoré z najnáročnejších jadrových a vojenských rokovaní v histórii.
Avšak tlak na pracovný život v Soule spôsobil, že kvôli stresu prišiel o mnoho zubov a vo vysokých pozíciách Južnej Kórei to nie je celkom prekvapujúce.
Rafal Tomanski z Poľska, nedávno viedol rozhovor s veľvyslankyňou Južnej Kórey vo Varšave – Mirou Sun, ktorá poukázala na impozantné tempo vládnych pracovných pozícií.
Sunová vo svojom prvom rozhovore pre zahraničné média za 12 rokov Tomanskému prezradila, že keď pracovala ako hovorkyňa zahraničnej tlače u bývalého juhokórejského prezidenta Roha Moo-hyuna, mesiace jej utekali naozaj veľmi rýchlo.
Sunová poznamenala: “Keď som začala pracovať pre vládu v Soule, bolo mi povedané, že práca prezidentského tajomníka je náročná, a to ako mentálne tak aj fyzicky a jeden človek ju môže vykonávať len rok a pol.“
Prezidenti Južnej Kórey majú mandát na päť rokov, ale Sunová poznamenala, že očakáva že zostane na svojej pozícií len jeden rok.
Sunová pokračovala: “Problémy zo zubnými implantáty sú jedným zo známok toho, ako je pre človeka jeho obdobie náročné,” … “Prezident Moon počas jeho práce pre prezidenta Roha prišiel o 10 zubov a neskôr, keď sám zastával úlohu prezidenta tak prišiel o dva,” … “Neprišla som o žiadne zuby a moji kolegovia si ma doberali, že som zjavne nepracovala dosť tvrdo.”
Súvisiace: Japonsko má najdlhšie pracovné hodiny na svete. Avšak…
Juhokórejčania majú notoricky tvrdé pracovné nasadenie, niekedy až do okamihu, keď pracujú až na smrť. Juhokórejčania v priemere pracujú viac hodín ročne než akékoľvek iné krajiny okrem Mexika, ktoré je na vrchole s 2 113 pracovnými hodinami ročne, len pre porovnanie – USA sa nachádza v priemere na hodnote 1 779.
Odborníci obviňujú kultúru tvrdého pracovného prostredia a nevhodné informácie o právach zamestnancov ohľadom pracovných hodín za smrť pracujúcich Juhokórejčanov. Kým ekonomika Južnej Kórey v minulosti dosahovala dostatočné tempo, technológie aj naďalej udržiavajú zamestnancov napojených na pracovné povinnosti počas celého dňa.
Po konzultácií so zubným lekárom o vplyve stresu na zubné zdravie sa zistilo, že hoci stres nemusí priamo viesť k strate zubov, môže k tomu prispieť. Pri extrémnom strese si ľudia môžu brúsiť zuby, prestať sa o ne starať a vystaviť ich tak väčšiemu riziku ochorenia ďasien.
Všetky tieto faktory môžu prispieť k strate zubov.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, BI
Facebook komentár