Slávne Kalifornské pomaranče a Washingtonské jablká začínajú vo veľkej miere hniť pod horúcim slnkom v Los Angeles.
Medzi nimi sa taktiež nachádzajú položky japonskej elektroniky a čínskeho oblečenia.
Pacifický námorný zväz obvinil Medzinárodnú úniu s názvom “Longshore Workers” za spomalenie pracovného nasadania, čo zmenilo prístavy na parkoviská a prepravné kontajnery na hnijúce odpadkové koše.
Práve v súčasnosti, obrie kontajnerové lode, ktoré sú tzv. dôležitým spojením medzi Spojenými štátmi a Áziou, v západnom pobreží čelia veľkej nečinnosti.
Združenie prístavov uviedlo, že nie sú schopné vykonať vybavenie pre nakládku a vykládku tovaru.
Súvisiace: Tieto nemecké potraviny našli spôsoby, ako eliminovať balenie potravín
Rokovania medzi vedením dvadsiatichdeviatich prístavov oblastí Západného pobrežia a úniou Prístavných robotníkov pokračujú, keďže zmluva pre zhruba 20 000 pracovníkov v prístavoch skončila v júli.
Ale napriek tomu prázdne police s tovarom zatiaľ nie sú až tak veľkým problémom.
Jason Brewer, ktorý je vedúcim Asociácie maloobchodu poznamenal: Je to preto, že maloobchodníci si náplánovali predzásobenie tovaru “, aby sa ubezpečil, že nebude narušená ich vianočná nákupná sezóna,” … “Ale už im triky nejako dochádzajú.”
Rezonančné účinky už niekoľko mesačného sporu sa však začína prejavovať v menej viditeľných spôsoboch, hlboko vo vnútrozemí.
Pracovníkom automobilového priemyslu začínajú dochádzať niektoré diely.
Automobilka Honda nedávno uviedla, že vo svojich šiestich závodoch “zastaví, alebo obmedzí výrobu na niekoľko dní” pretože začína čeliť “nedostatku dielov.” Hovorca automobilky Mark Morrison povedal, že spoločnosť nemá dostatok prevodoviek a elektronických súčiastok.
Jej konkurenti, ako Toyota a Subaru taktiež uviedli, že vykonajú zmenu svojich operácií.
Výrobcovia nábytku a zimnej obuvy čelia vplyvu na svoje podnikanie. Soľ, kovy a elektronika smerujúce do USA začínajú zostávať na mori.
Marianne Rowden, ktorá je prezidentkou a výkonnou riaditeľkou Americkej asociácie vývozcov a dovozcov poznamenala: “Spoločnosti, ktorých produkcia prechádza cez prístavy sa snaží nájsť nezávislé spoločnosti nákladných áut, ktorí by mohli vykonať presun ich výrobkov na ďalší úsek svojej cesty.”
Vývozcovia taktiež čelia podobným problémom.
Podľa analýzy z Národnej federácie maloobchodu, medzi najväčší vývozný produkt týchto prístavov patrí mäso a mliečne výrobky a medzi ďalšie patria hlavne ostatné potraviny, ktoré ale väčšinou prechádzajú konzervováciou.
Severo-Americký Inštitút zo sektora mäsa oznámil, že jej priemysel každým týždňom stráca 85 miliónov amerických dolárov, keďže veľké objemy mäsa a hydiny sedia v mrazničkách a čakajú na expedíciu do zámoria.
Alan Levitt z exportnej rady USA poznamenal: “Výrobcovia mlieka, každým rokom do Číny, Japonska a ďalších ázijských krajín každý rok vyexportujú miliardy dolárov vo forme mliečnych výrobkov. Aj keď veľa z toho je najmä sušené mlieko, ktoré má dlhšiu trvanlivosť, Čína taktiež v USA nakupuje aj syr, ktorý sa môže pokaziť. Situácia je “dosť katastrofálnou.”
Levitt ďalej poznamenal: “V niektorých prípadoch (výrobcovia) presmerovájú svoje zásielky cez prístavy v zálive a východnom pobreží, ale je to docela nákladné a prispieva to k problémom s dodacou lehotou,” … “Neexistujú žiadne dobré alternatívy.”
Jablká a hrušky za normálnych okolností smerujú do Ázie. Väčšina ich pestovateľov zažíva najväčšiu činnosť od decembra do februára, keďže ich dopyt je ťahaný okolo čínskeho nového roka.
V skutočnosti, plodina Washingtonského jablka je najväčšou v histórii štátu. Pestovatelia musia čeliť nepoužitým jablkám, čo podľa Marca Spearsa z Chelan Fresh Marketing predstavuje zhruba 400 pestovateľov.
Zhruba 70% exporu z USA do Ázie prechádza práve cez tieto zasiahnuté prístavy a Národná Maloobchodná Federácia odhaduje vplyv plnohodnotného štrajku na dennej úrovni vo výške okolo 1,9 miliardy dolárov.
Niektorí však uviedli, že tieto náklady sú nadhodnotené, pretože firmy budú nakoniec musieť nájsť alternatívne spôsoby dopravy.
Chris Thornberg z Beacon Economics poznamenal: “Kým prístavy sú jedným z najdôležitejších ciest tovarov, ako sa do a zo Spojených štátov, nie sú jedinou cestou.”
Súvisiace: TOP 20 produktů s astronomickou přirážkou
Ale alternatívy prichádza presmerovanie lodí do prístavov východného pobrežia, alebo presun tovarov letecky, čo je drahé.
To čo udržuje nízke náklady pre námornú dopravu je veľkosť. Medzi najväčšie lodné svetové kontajnerové spoločnosti patrí Maersk Line a ich kapacita bežné dosahuje 14 500 TEU.
Zdroj: BusinessWeek
Facebook komentár