Poskytuje_Iran_investicnu_prilezitost_2017

Irán čelí rozsiahlemu záujmu o investície celosvetových finančných prostriedkov, vďaka svojim masívnym energetickým rezervám, ale ich krajina má v skutočnosti aj niekoľko ďalších príležitostí v menej viditeľných miestach. S týmto vyjadrením prišiel jeden celosvetový investor.

Clemente Cappello, ktorý je CIO londýnskej spoločnosti Sturgeon Capital poznamenal, že Irán investorom a spoločnostiam poskytuje svoju lacnú (čiastočne) pracovnú silu, dostatok prírodných zdrojov a vzdelanú mládež. Medzi špecifické odvetvia, ktoré by mohli mať prospech z tohto mixu patrí oblasť skla, výroby a petrochémie, avšak Irán by taktiež vedel poskytnúť rast aj v rámci jeho technologického sektora.

Súvisiace: Bohatí Iránci v zahraničí kúpia luxusné nehnuteľnosti za $8 mld.!

Táto krajina už v skutočnosti má miestnej verzie pre Uber, Amazon a eBay.

Navyše Cappello si myslí, že “akcie poskytujú najjednoduchšiu a najziskovejšiu príležitosť” v krajine. Iránske akcie sa podľa neho v priemere obchodujú v priemernom pomere 6-násobku ceny na vykázaný zisk, dividendové výnosy sa nachádzajú v oblasti “vhodných dvojciferných hodnôt” a úrokové sadzby by čoskoro mohli byť znížené na polovicu.

Nedávne májové voľby Iránu by mohli poskytnúť silný mandát prezidentovi Hassanovi, ktorý sa bude snažiť pokračovať vo svojej zahraničnej politike a opätovného prepojenia iránskej ekonomiky so zvyškom sveta, ale aj za účasti svojich domácich ekonomických reforiem a najmä v nepokojnom bankovom sektore.

Cappello, ktorý v spoločnosti Sturgeon Capital vedie iránsky investičný fond poznamenal: “Domáci poskytovatelia služieb, ako sú banky, pre zahraničných investorov predstavujú “skutočnú prekážku.” Všeobecné banky uvádzajú, že “nemajú záujem s Iránom obchodovať.”

Investor takisto upozornil na ďalšie možné riziká zahraničných investorov, ak im chýbajú znalosti o meniacej sa iránskej obchodnej dynamike. Medzi ostatné riziká spojené s podnikaním v Iráne patrí aj nevhodné porozumenie štruktúre zainteresovaných strán.

Týždeň pred voľbami v Iráne, USA podpísali dohodu o predlžení sankcií. Následne od francúzskeho energetického gigantu Total prišlo vyhlásenie, ktorým potvrdil, že bude pokračovať v investíciách do Iránu.

Konferencia OSN o obchode a rozvoji pre rok 2016 zaradila Irán medzi úspešne krajiny, pokiaľ ide o prilákanie zahraničných investícií. Vo svojej Správe pre Svetové Investície pre rok 2017 zasa uviedli, že Irán vo forme zahraničných investícií prilákal 3,372 miliardy dolárov, čo oproti predchádzajúcemu roku predstavuje nárast o 63 percent.

Je pravdepodobné, že perspektíva ďalších sankcií by mohla odradiť zahraničných investorov, keďže administratíva prezidenta Donalda Trumpa vyhlásila, že “chce na Irán zatlačiť.”

Avšak Cappello povedal, že USA nemôžu legálne zmeniť medzinárodnú dohodu s Teheránom a “pokračujúca agresívna rétorika im zjavne nepomáha a umožňuje vnímať vyššie riziká, než aké v skutočnosti sú.”

A pokiaľ ide o Irán, podľa neho sa Irán snaží s investormi rozvíjať plodné hospodárske vzťahy, avšak bude záležať na pokračovaní reforiem.

Súvisiace: Irán prvýkrát predstavil kreditné karty

Nakoniec poznamenal: “Našou nádejou je … že podpísanie dohody so spoločnosťou Total môže byť precedensom, ktorý dá obchod s Iránom do poriadku a bude viesť k podpore celosvetovej podnikateľskej komunity, aby sa znovu začala zaujímať o túto krajinu.”

Pred rokom 2006, kedy západné mocnosti, ktoré obviňovali Teherán z tajnej snahy o výrobu jadrových zbraní, uvalili na krajinu ekonomické sankcie, bol Total v Iráne jedným z najväčších zahraničných investorov.

 

Zdroj: Yahoo, CNBC

Facebook komentár