Oslabenie výmenného kurzu tvárou v tvár silnému americkému doláru pre krajiny Ázie predstavuje omnoho väčšie obavy ako inflácia, poznamenal výkonný riaditeľ DBS Bank v Singapure – Taimur Baig.
Baig v rámci posledného rozhovoru pre média poznamenal: “Príliš sa neobávame politiky, ktorá poháňa infláciu, ale slabosť výmenného kurzu, tzv. “vysychanie” dolárovej likvidity, to je hlavným problémom a také problémy, ako je smerovanie platobnej bilancie.”
„Ak sa ceny vstupov na budúci rok skutočne zvýšia, dokonca aj krajina ako India (ktorá produkuje veľa potravín pre seba a následne vyváža do zvyšku sveta) by začala byť tak trochu neistou, pokiaľ ide o dodávky potravín na rok 2023.”
Baig, ktorý je v DBS Bank aj hlavným ekonómom, uviedol, že celosvetová energetická kríza, ktorá prispieva k inflácii, by mohla viesť k naozaj drsnej zime.
Baig ďalej poznamenal: „Je pre mňa veľmi náročné vidieť, ako vôbec by sa mohla v dohľadnej dobe vyriešiť situácia so zemným plynom v Európe,” … “Čína sa ešte musí dostať zo … svojej politiky nulového výskytu ochorenia Covidu. Energetická kríza nie je len problémom s ohľadom na udržiavanie tepla v domácnostiach, je to tiež veľmi dôležitý faktor pri určovaní výhľadu pre oblasť inflácie potravín na rok 2023.“
„Problém je v Európe, ale to ovplyvňuje ceny energií po celom svete,“ povedal a dodal, že inflácia na strane ponuky zostane veľmi pravdepodobne zvýšená počas celého roku 2023, ako aj za účasti „nepriaznivých dôsledkov“ pre globálnu ekonomiku.
Ekonóm povedal, že ázijské krajiny majú „priestor a potrebu“ podporovať svoje ekonomiky prostredníctvom fiškálnej politiky.
Baig ďalej uviedol: „Pokiaľ ide o menovú politiku, žiaľ neexistuje žiadny možný oddych v raste úrokov. Úrokové sadzby musia zvýšiť, aby spomalili ekonomiky, čím udržia bežný účet na udržateľnom základe.“
“Takže to je dôvod, prečo aj krajina ako India, ktorá je v súčasnosti miláčikom investorov, bude (podľa môjho uváženia) čeliť v roku 2023 značným protivetrom. A samozrejme, ďalším veľkým protivetrom v Ázii čelí Čína, z jej vlastných idiosynkratických dôvodov.”
Richard Martin z IMA Asia pre agentúru CNBC povedal, že americký dolár sa blíži k svojmu vrcholu. Generálny riaditeľ skupiny IMA na konci tohto týždňa uviedol, že centrálne banky lepších rozvíjajúcich sa ekonomík budú pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb, v očakávaní väčšieho sprísnenia v USA.
Martin ďalej poznamenal: “A… keď sa im tento rozdiel podarí vymazať, dodatočný tlak na aktíva v amerických dolároch sa začne zmenšovať.”
Dodal, že neočakáva, že meny rozvíjajúcich sa trhov, z ktorých niektoré klesli za posledný rok o 6 až 8 %, budú ďalej klesať. Predpovedal, že tieto meny sa začnú odrážať na svoje predchádzajúce úrovne začiatkom budúceho roka.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár