- Blockchain, decentralizovaná účtovná databázová technológia, na ktorej fungujú kryptomeny, môže byť v automobilovom priemysle veľmi užitočná
- Firma Porsche vo svojich automobiloch začala testovať aplikácie založené na technológii Blockchain
- Využívanie takýchto aplikácii by malo uľahčiť a zabezpečiť jednoduchší prístup k vozidlu, zjednodušiť platby a viesť k lepším a bezpečnejším vozidlám
Minulý rok môže byť označený ako “najlepší rok pre investovanie do aktív v histórii”. Kryptomeny, ktoré začali rok s trhovou hodnotou 17,7 miliardy dolárov, takmer prekonali hranicu 600 miliárd dolárov, čo predstavovalo nárast hodnoty až o 3300%. Napriek tomu, že existuje mnoho dôvodov rýchleho rastu cien kryptomien v roku 2017, primárnym katalyzátorom je vývoj technológie Blockchain.
Blockchain má omnoho vyšší potenciál než si uvedomujeme
V najjednoduchšej forme je blockchain digitálna, distribuovaná a decentralizovaná účtovná kniha často spájaná s kryptomenami, ktorá je zodpovedná za zapisovanie všetkých transakcii bez potreby finančného prostredníka. Inými slovami, blockchain ľudom a podnikom dovoľuje úplne nový spôsob posielania finančných prostriedkov bez využívania bánk alebo prostredníka.
Blockchain sa prvýkrát zviditeľnil v roku 2009, prostredníctvom kryptomeny Bitcoin. Ako aplikácia, založená na menách bol blockchain založený za účelom napraviť množstvo chýb v bankovom systéme, ako napríklad prehnané transakčné poplatky alebo zdĺhavé spracovávanie.
Robí to tým, že banku odstráni z procesu, čím eliminuje kľúčový transakčný poplatok a zaručí si možnosť overenia transakcie 24/7. V závislosti od siete, môžu byť niektoré transakcie schválené okamžite, oproti čakacej dobe v bankovom systéme trvajúcej niekedy až 5 dní.
Súvisiace: Technológia na ktorej spočíva Bitcoin je iba v polovici evolúcie
Blockchain sa však naďalej vyvíja aj za hranice aplikácii pre kryptomeny. Napríklad, podniky vyhľadávajú spôsoby, ako by mohol blokchain pomôcť vylepšiť dodávateľské reťazce. Transparentná a nemeniaca sa povaha blockchainu z neho robí prefektný nástroj pre sledovanie zásielok tovaru v reálnom čase, takisto ako aj kontrola kvality produktov počas kvalitatívnych testov.
Ostatné aktivity zahŕňajú ideu používania identifikačných dokladov založených na blockchain technológii, pre lepšiu kontrolu digitálnych identít. Takisto by mohla byť technológia Blockchain použitá na uskladnenie zdravotných záznamov a ďalší rozvoj uchovania súkromia zdravotných záznamov.
Blockchain technológia v automobiloch? Prečo nie
Výrobca výkonných športových automobilov, sedanov a SUV – Porsche, ktorý je divíziou spoločnosti Volkswagen oznámil, že sa stal prvou automobilovou spoločnosťou sveta spoluprácujúcou s nemeckým start-upom XAIN, na úspešnom integrovaní a testovaní blockchainu v automobiloch.
Akú úlohu má blockchain v automobile? Porsche sa domnieva, že môže mať veľké množstvo využití. Napríklad zamykanie a odomykanie vozidla, ako aj otváranie dverí prostredníctvom aplikácie, by sa dalo vykonať až šesťkrát rýchlejšie prostredníctvom blockchainu, pretože údaje nemusia byť spracované prostredníctvom servera. V skutočnosti sa auto skutočne stáva súčasťou bloku, dokonca aj v offline režime.
Okrem toho môžu byť blockchain kľúče použité na prístup tretích strán, ako je napríklad obsluha hotela alebo autorizovaní mechanici. Spoločnosť XAIN používa zmluvy založené na Ethereum – protokoly, ktoré overujú, uľahčujú alebo presadzujú vyjednávanie zmluvy – by stanovili prispôsobiteľné, ale nemenné pravidlá, ktoré určitým stranám umožnia prístup k vozidlu v konkrétnych časoch alebo miestach.
Blockchain v automobiloch by mohol byť tiež použitý na rýchle a bezpečné platenie za parkovanie alebo nabíjanie vozidla.
Pri pohľade do budúcnosti sa spoločnosť Porsche domnieva, že môže využiť blockchain na zlepšenie zážitkov z jazdy. Myšlienka je, že údaje zhromažďované na blockchain (nad ktorými by užívatelia mali plnú kontrolu) by mohli byť bezpečne zdieľané s inými vozidlami, čo vedie k efektom, ktoré zabezpečia bezpečnosť jazdy pre všetky pripojené vozidlá.
Boj o blockchain sa začína
Porsche nie je jediný výrobca automobilov, ktorý v súčasnej dobe premýšla nad používaním technológie blockchain.
Hoci je Porsche prvým, kto testoval blockchain vo svojich vozidlách, materské spoločnosti Volkswagen a IOTA spolupracujú na využívaní IOTA blockchainu pre transformáciu celého sektora. Nezabúdajme, že ubehli iba dva roky od veľkého škandálu Volkswagenu s emisiami pohonných hmôt.
Možno jedným z najlepších spôsobov, ako môže spoločnosť obnoviť dôveru s americkými spotrebiteľmi, je zaviesť vysoko transparentnú a nemennú technológiu blockchain, ktorá by spotrebiteľom mohla umožniť prístup k testovaniu údajov o kvalite jednotlivých častí vozidiel. Volkswagen tiež plánuje stavať na skorom úspechu Porsche tým, že preskúma, čo môže blockchain robiť pre všetky svoje budúce vozidlá.
Medzitým kryptomena VeChain Thor (predtým VeChain) 26. februára potvrdila partnerstvo s BMW. Hoci YouTube prezentácia vo VeChainovej nadácii, ktorá oznámila svoj rebranding a partnerstvo, nevysvetlila do detailov, čo by toto partnerstvo prinieslo, je však pravdepodobné, že BMW bude profitovať z efektívnosti dodávateľského reťazca, implementáciou technológie blockchain. Navyše, s BMW, ktorá čelí aj obvineniam z podvádzania emisií naftových testov, by blockchain mohol byť kľúčový k udržaniu dôvery spotrebiteľov.
Dôležitá nezodpovedaná otázka
Vzhľadom na to, koľko dôvery bolo v posledných rokoch medzi automobilkami a spotrebiteľmi stratenej, v dôsledku škandálov na základe kvality, by blockchain mohol tieto otázky pomôcť vyriešiť. Existuje však hlavná prekážka, ktorú blockchain ešte musí prekonať: rozsiahle používanie a akceptovanie.
Ako bolo poznamenané, spoločnosť Porsche úspešne testovala blockchain aplikácie vo svojich vozidlách, zatiaľ čo kryptomeny ako Ripple, Ethereum a Stellar preukázali, ako môžu urýchliť zúčtovanie platieb prostredníctvom svojich blockchain sietí.
Súvisiace:
Všetko, čo ste chceli vedieť o FinTechu
Investičná spoločnosť Vanguard bude využívať blockchain pri spravovaní podielových fondov
To, čo sme nevideli, sú však všetky firmy, ktoré sú naklonené k prijatiu blockchainu ako svojej hlavnej siete alebo k aplikácii zameranej na monitorovanie primárneho dodávateľského reťazca. Dôvod je jednoduchý: Blockchain nepreukázal, že môže byť úspešne zmeraný bez ovplyvnenia výkonu.
Preto máme na blockchaine založený Catch-22. Podniky v podstate neprejdú na blockchain, kým sa nepreukáže, že je možné ho zmerať, avšak je len veľmi ťažké ho zmerať, kým sa podniky nebudú v širšej miere zaoberať touto technológiou.
Veľká otázka, ktorú sa v roku 2018 a možno v roku 2019 budeme pýtať, je či prekonáme teoretickú koncepciu a do praxe sa uvedie skutočné používanie tejto technológie. Pokiaľ budeme pokračovať vpred, blockchain by sa mohol v priebehu nasledujúcich troch až piatich rokov stať prielomovým. Ak nie, bude to ďalšia bublina, ktorá pravdepodobne praskne.
Preložil : Jakub Harman
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: TheDrive, MotorAuthority
Facebook komentár