Dokonca aj investori, ktorí sa zvyčajne vyhýbajú drahým kovom mohli v tomto roku len ťažko ignorovať sektor platiny.
Najdlhší štrajk v juhoafrickej histórii, ktorý je spojený so stúpajúcim ázijským dopytom je nastavený tak, aby sa zosadil tento kov späť do fyzického deficitu v roku 2014 – a to môže mať dôsledky pre nadchádzajúce roky. Zatiaľ čo zlato je stále najviac konzervatívnou voľbou pre úspory, “priemyselný drahý kov” platina je presvedčivá investícia pre tých, ktorí rovnako ako ja, vzostupnú na globálne čistom hospodárskom raste.
Čína v sedadle vodiča
Rovnako ako u zlata a striebra, skúmanie dopytu platiny nás zavedie na východnú pologuľu a na Čínsku rýchlo sa rozvíjajúcu ekonomiku. Najmä rastúca čínska stredná trieda vytvára masívny dopyt po nových autách, ktoré sú konzumentom veľkého množstva platiny.
Súvisiace: Veľký čínsky nákupca investičného zlata
Za posledných desať rokov, auto-katalyzátory tvoria 40-50% z celkového svetového dopytu platiny. Auto-katalyzátory používajú platinu na čistenie emisií z motorových vozidiel, a 95% nových osobných automobilov na celom svete je nimi vybavených. Produkcia áut a emisné štandardy sa neustále zvyšujú po celom svete, najmä v obrovských rozvíjajúcich sa trhoch Číny.
Svetová výroba áut vzrástla o 4% v roku 2013 na takmer 89 mil kusov. Podľa IHS, Inc., bude predaj áut vo svete aj naďalej rásť na viac než 100 miliónov kusov v roku 2018 – to je nárast o 12% v nasledujúcich piatich rokoch. A môžete sa staviť, že rast nebude pochádzajúci z USA.
Podiel Číny na celosvetovej produkcii áut explodoval z necelých 4% v roku 2000 na neuveriteľných 25% v minulom roku. Očakávam, že táto požiadavka sa bude stále zväčšovať, tak ako stále viac čínskych občanov sa stáva bohatšími a sú schopní vstúpiť na automobilový trh.
Čínska výroba vozidiel sa v roku 2013 zvýšila takmer o 15% a v roku 2014 by mala rásť o ďalších 10%. Nové emisné štandardy, ktoré nadobudli účinnosť v minulom roku už nútia čínskych výrobcov áut používať viac platiny. V skutočnosti, použitie platiny v čínskych auto-katalyzátoroch vzrástla v roku 2013 o 33%.
Verím, že tento trend bude pokračovať, tak ako sa čínska vláda snaží riešiť krízu kritického znečistenia v krajine. Práve minulý týždeň, PRC oznámila, že by malo byť odstránených 6 miliónov vozidiel z čínskych ciest do konca roka, pretože už nespĺňajú emisné normy.
Súvisiace: Hádajte, ktorý drahý kov je ovládaný Rusmi
Platina ako Investícia
Hoci priemyselné použitie má najväčší vplyv na jej cenu, platina zostáva vyhľadávaným drahým kovom s rastúcim dopytom zo sektora investícií a sektora šperkov. Šperky tvoria viac ako 25% dopytu platiny, a toto číslo neustále rastie. Pre najzaujímavejšie čísla sa opäť pozrieme na východ.
Čínska dopyt po platinových šperkoch predstavuje asi 65% z celkového svetového dopytu a očakáva sa, že sa v tomto roku rozšíri o 5%. Ale skutočným jasným bodom je India – vysoké dovozné clá uvalené na zlato zo strany indickej vlády v roku 2013 vytvoril úbytok a veľmi vysoké poistné na žltý kov, vedie spotrebiteľa k nahradeniu zlata platinou. Indický platinový trh so šperkami rástol o 30-50% každý rok v tomto desaťročí. V roku 2014 by mali pokračovať tento trend s predpokladaným rastom o 35% v predaji platinových šperkov.
Zatiaľ čo investori z východu kupujú fyzickú platinu vo forme šperkov, tak západní investori ju hromadia do relatívne mladých fondov obchodovaných na burze (ETF), krytých kovom. Platinum ETF neexistovala až do roku 2007, a prvý juhoafrický ETF na báze platiny začal existovať len minulý rok. V roku 2013 sme videli nárast vo výške 55% fyzickej platiny držanej ETF, v celkovej výške 2,5 milióna uncí.
Tak ako sa krátkodobí obchodníci prebudia s rovnakými otázkami ponuky/dopytu zhrnutých v tomto komentári, tak môže aj trend zvyšovania maloobchodné investícií dobre absorbovať väčší podiel obmedzených dodávok.
Rovnako ako u zlata a striebra, verím, že aj platinové ETF sú horšie pre dlhodobé investície než nerazené kovy. Avšak, mnoho investorov preferuje likviditu, ktorú ponúkajú, a preto ako základný dátový bod, by nemali byť ignorované.
Súvisiace: Zlato sa sťahuje zo Západu na Východ + Grafy
Ponuka sa dostáva z neistej na šok
So sľúbenými novými zdrojmi dopytu, bude ponuka platiny pod tlakom. Aby sme si urobili pohľad ako málo platiny je k dispozícii, jednoducho ju porovnáme so zlatom a striebrom. Počas posledných desiatich rokov, bolo vyťažených 13,5 krát viac zlata a 100 krát viac striebra než platiny. Drvivá väčšina skromných dodávok platiny pochádza iba z dvoch krajín – Južnej Afriky a Ruska. Problémom v oboch týchto krajinách je tlačenie obmedzenia dodávky do šoku na trhu.
Od januára, viac ako 70.000 juhoafrických baníkov štrajkovalo proti trom najväčším výrobcom platiny na svete – Anglo American Platinum, Impala Platinum, a Lonmin. Je to najdlhší štrajk v juhoafrickej histórii a odhaduje sa, že už znížil globálnu produkciu platiny o 40%. Okolo 1 milión uncí platiny nebude vyťažená v tomto roku v dôsledku tohto štrajku.
Bez ohľadu na to, ak sú tieto mzdové spory vyriešia, budú mať hlboký vplyv na platinový priemyslu. Mzdy sú už teraz jedným z najväčších nákladov ťažby, a Asociácia Ťažobníkov a Stavebnej Únie (AMCU) požaduje zdvojnásobenie miezd v roku 2017. Už odmietol ponuku na zvýšenie o 10%.
Toto sa zdá byť isté: mzdy budú ísť hore a priemysel bude musieť reštrukturalizovať svoje aktivity aby zvládol ďalšie náklady. Priemerné globálne všetky náklady na výrobu (vrátane kapitálových výdavkov a nepriamych režijných nákladov), sú už okolo 1595 dolárov za uncu platiny – čo je 10% nad súčasnou trhovou cenou.
Ako náklady na podnikanie stúpajú, tak niektorí analytici predpovedajú, že Lonmin a snáď aj niektoré ďalšie spoločnosti budú nútené, aby po ukončení štrajku niektoré zo svojich baní zatvorili. To by mohlo ovplyvniť trh s platinou na mnoho rokov do budúcnosti. Veľké ťažobné operácie nemožno spustiť a zastaviť okamžite, a to môže mať značný nárast cien za uncu, ktorý odôvodni znovuotvorenie hocijakej uzavretej bane.
Medzitým je tu možnosť, že ruské pripojenie Kryme by mohla prilákať prísnejšie ekonomické sankcie zo strany Spojených štátov a Európskej únie. Ako by to malo vplyv na Ruský obri ťažobný priemysel je ťažké povedať, ale už to má vyšší tlak na ceny paládia, ďalšieho dôležitého kovu platinovej skupiny (PGM). Rusko je najväčším svetovým výrobcom paládia a je podozrivé z toho, že vyčerpalo svoje oficiálne rezervy kovu. Táto fáma, v kombinácii so správou, že Rusko bolo vyvážajúce abnormálne veľké množstvo paládia do Švajčiarska v očakávaní ekonomických sankcií, pomohla dostať cenu kovu na jeho najvyššiu hodnotu od roku 2011 v máji.
Rastúca cena paládia a jej stále sa prehlbujúci fyzický deficit dokonca podnietil ostatných výrobcov zaplatiť navyše za platinu, ktorá môže byť účinnejšia ako paládium v niektorých auto-katalyzátoroch. Všeobecne platí, že akékoľvek obmedzenia ruskej ťažby sú očakávané pre všetky PGM, a čakám, že platina bude nasledovať vrchol paládia.
Súvisiace: 3 problémové veci, ktoré vám váš finančný poradca o zlate nepovie
Možnosť diverzifikácie
Suma sumárum, Thomson Reuters GFMS predpovedá v tomto roku deficit aspoň 700 000 fyzických platinových uncí. Tým sa predpokladá, že platina prekročí hranicu 1 700 dolárov za uncu do konca roka 2014, čo predstavuje nárast o 18% z dnešnej ceny. Johnson Matthey je ešte pesimistickejší (alebo optimistický, z hľadiska platinového investora), predpovedá deficit vo výške viac ako 1 200 000 uncí – čo je najviac od roku 1975.
Dokonca aj zlé predpovede drahých kovov nemôžu poprieť tohtoročné robustné základy pre platinu. Investori, ktorí si už vytvorili pevný základ pre ich portfólio so zlatom by mali zvážiť pridanie fyzickej platiny, aby zvýšili budúce výnosy.
Preložil: Ivan Ihnát
Zdroj: Euro Pacific Precious Metals
Facebook komentár