Podľa údajov firmy Sensor Tower, ktorá sa zaoberá analýzou digitálneho marketingu cez dcérsku spoločnosť Pathmatics, viac ako polovica z 1 000 najväčších inzerentov Twitteru v septembri už v prvých januárových týždňoch na tejto platforme neutrácala svoje finančné prostriedky, čo je výrazným znakom toho, aký rozsiahly bol odliv inzerentov po prevzatí spoločnosti Elonom Muskom.
Podľa odhadov spoločnosti Pathmatics založených na údajoch do 25. januára približne 625 z 1 000 najväčších zadávateľov reklamy na Twitteri vrátane veľkých značiek, ako sú Coca-Cola, Unilever, Jeep, Wells Fargo a Merck, od januára stiahli svoje finančné prostriedky, ktoré platili platforme.
Spoločnosť Wells Fargo uviedla, že “pozastavili sme našu platenú reklamu na Twitteri”, ale naďalej ho využívame ako sociálny kanál na komunikáciu so zákazníkmi. Ostatné značky na žiadosť o komentár bezprostredne nereagovali.
Podľa údajov sa v dôsledku tohto zníženia mesačné príjmy od 1 000 najväčších inzerentov Twitteru od októbra do 25. januára znížili o viac ako 60 %, a to z približne 127 miliónov dolárov na niečo vyše 48 miliónov dolárov.
Tieto údaje poukazujú na prudký pokles reklamného biznisu, ktorý kedysi pre Twitter predstavoval 4,5 miliardy dolárov. Po tom, ako Musk koncom októbra dokončil prevzatie spoločnosti, sa inzerenti začali obávať o bezpečnosť a stabilitu platformy vzhľadom na jeho plány znížiť počet zamestnancov a uvoľniť politiku moderovania obsahu. Začiatkom novembra Musk uviedol, že Twitter zaznamenal “masívny pokles príjmov”.
Hoci reklamný biznis Twitteru bol vždy oveľa menší ako u konkurenčných spoločností – Facebook a Google, stále zodpovedal za drvivú väčšinu príjmov spoločnosti. Musk teraz musí túto medzeru zaplniť, pretože sa musí vyrovnať so splátkami úrokov za dlh, ktorý si vzal na kúpu Twitteru za 44 miliárd dolárov.
Viac ako polovica z 1 000 najväčších inzerentov na Twitteri prestala v januári inzerovať. Od októbra 2022, keď Elon Musk prevzal riadenie sociálnej siete, stiahli svoju reklamu zo sociálnej siete spoločnosti ako Coca-Cola, Jeep, Merck a Unilever.
Spoločnosť Twitter, ktorá počas minuloročného prepúšťania zrušila veľkú časť svojho tímu pre styk s médiami, na žiadosť o komentár bezprostredne nereagovala.
Po počiatočnom konflikte s inzerentmi sa Musk v súčasnosti zrejme snaží získať ich späť na platformu. Spoločnosť údajne ponúkla inzerentom “výpredaj” počas Super Bowlu v snahe získať ich späť na jeden z dní najväčšej sledovanosti Twitteru v roku. Twitter taktiež nadviazal spoluprácu s externou firmou zaoberajúcou sa “bezpečnosťou značiek”, ktorá tvrdí, že dokáže inzerentom ukázať, ak sa ich reklamy objavia spolu s nevhodným alebo nebezpečným obsahom na Twitteri.
Odozva však pokračuje. Združenie skupín občianskej spoločnosti a občianskych práv vo štvrtok obnovila výzvy, aby sa spoločnosti pridali k viac ako 500 inzerentom, ktorí podľa nich na Twitteri prestali inzerovať. Najnovšie úsilie prišlo po tom, ako výskumná správa Centra pre boj proti digitálnej nenávisti (člena združenia), vyjadrila obavy z reklám, ktoré sa “objavujú vedľa toxického obsahu” z predtým zakázaných účtov.
Súvisiace: Elon Musk: “Twitter zaznamenal „masívny“ pokles príjmov”
V prvých mesiacoch svojho pôsobenia Musk zrušil zákazy používateľov, ktorí predtým porušovali pravidlá Twitteru, vrátane bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Rozpustil tiež skupinu pre dohľad nad obsahom tretích strán a zastavil presadzovanie svojej politiky Covid-19 týkajúcej sa dezinformácií.
Niektorí inzerenti sa tiež sťažovali, že Musk prepustil zamestnancov Twitteru, s ktorými predtým spolupracovali, čo spôsobilo obavy. V novembri sa Musk sťažoval, že Twitter zaznamenal “masívny pokles príjmov”.
Musk si však za týmito zmenami politiky stojí a odvtedy sa snaží znížiť náklady a nájsť pre spoločnosť nové zdroje príjmov. Tieto snahy zahŕňajú výrazné zníženie počtu zamestnancov, prepracovanie platenej predplatiteľskej služby a najnovšie aj oznámenie kontroverzného kroku spoplatnenia výskumných pracovníkov a vývojárov závislých od API Twitteru, ktoré umožňuje tretím stranám využívať systémy Twitteru.
Príjmy z reklamy od 1 000 najlepších inzerentov na Twitteri sa za tri mesiace znížili o 65 %. Najprudší pokles zaznamenalo 30 najväčších inzerentov v septembri a októbri, ktorých celkové výdavky klesli zo 62,5 milióna dolárov v októbri 2022 na zhruba 15 miliónov dolárov v januári 2023, keďže spoločnosti ako Coca-Cola a Unilever prestali inzerovať úplne.
Platforma Twitter však zatiaľ zostáva závislou od príjmoch z reklamy, pretože sa údajne snaží zvýšiť počet svojich platených predplatiteľov.
Podľa údajov spoločnosti Pathmatics dokonca aj medzi top inzerentmi, ktorí zostali, mnohí výrazne na tejto platforme pristúpili k zníženiu svojich výdavkov na reklamu. Napríklad HBO v septembri bola najväčším inzerentom Twitteru a spomínanom mesiaci na reklamu minula takmer 12 miliónov dolárov, ale v januári (k 25. januáru) minula len niečo viac ako 54 000 dolárov.
Malý počet hlavných inzerentov sociálnej siete Twitter minul v januári na platforme viac ako v mesiaci pred Muskovým prevzatím, vrátane ESPN, Salesforce a Apple, s ktorým sa Musk krátko verejne “pohádal“ za údajnú hrozbu zablokovania Twitteru v jeho obchode s aplikáciami. ESPN, Salesforce a Apple na žiadosť o komentár bezprostredne nereagovali.
Musk začiatkom tohto mesiaca v tweete uviedol, že predchádzajúce tri mesiace boli “mimoriadne náročné, keďže sme museli zachrániť Twitter pred bankrotom“, ale že spoločnosť “v súčasnosti smeruje k prekonaniu straty, ak v našom úsilí budeme pokračovať”.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár