Dňa 14. júna 2014 (podľa kubánskych médií až 20. júna 2014) doručil uruguajský prezident Jose Mujica list pre kubánskeho prezidenta Raula Castra. Tento list bol od amerického prezidenta Baracka Obamu a obsahoval ponuku na začatie rokovaní o rôznych otázkach, najmä o Washingtonskom dlhodobom ekonomickom embargu. Podľa uruguajských médií, Obama požiadal Mujica pri jeho poslednej návšteve v polovici mája, aby mu pomohol zlepšiť vzťahy s ostrovným národom. Ak je správa pravdivá, tak toto vyjednávania by mohlo byť prvým krokom k zmiereniu.
Kuba má určite svoje dôvody na uváženie takejto ponuky. Hlavný podporovateľ krajiny Venezuela, už zanedlho nemusí byť v takejto pozícii. V skutočnosti, Venezuela bojuje s dlhotrvajúcou hospodárskou krízou, ktorá je čiastočne zapríčinená klesajúcou produkciou ropy. Pretože Kuba je silne závislá na venezuelskom vývoze ropy, tak sa bude musieť čoskoro poobzerať po iných energetických zdrojoch pre svoje potreby. Castro by vraj mal záujem o Obamovu ponuku, za predpokladu, že nebude nutné stanoviť podmienky na Kube.
Súvisiace: Kuba v poslednej reforme zruší menový systém svojich 2. mien
Z normalizovaných väzieb, ktoré sa týkajú ruských pokusov o zlepšenie vzťahov s Latinskou Amerikou, by profitovali Spojené štáty. Aj keď studená vojna skončila, tak Washington stále nechce žiadnu krajinu, vrátane Ruska, aby si vytvorila príliš silnú účasť v geograficky blízkej krajine ako je Kuba. Fakt, že Havana je tak blízko Caracasu, môže tiež pomôcť Spojeným štátom v niektorých politických rokovaniach s venezuelským prezidentom Nicolasom Madurom. Hoci budúce spojenie so Spojenými štátmi do značnej miery závisí od politickej podpory Madura a ekonomických podmienok v krajine. Avšak, kubánsky vplyv vo venezuelských vojenských a spravodajských organizáciách, by mohol uľahčiť budúcu komunikáciu medzi Washingtonom a Caracasom.
Podľa kubánskeho slobodného demokratického zákona solidarity z roku 1996 by zrušenie embarga a ukončenie sankcií vyžadovalo schválenie americkým Kongresom, ktoré závisí na celej rade otázok, vrátane zlepšenia ľudských práv a zvolenia novej vlády v Havane. Obama nemôže jednoducho schváliť dohodu o normalizácii vzťahov s Kubou.
Súvisiace: Prečo všetci američania nemôžu ísť na Kubu
V každom prípade, by dohoda mala byť dohodnutá oboma stranami. Čo nie je žiadna maličkosť, vzhľadom k ich desaťročnému nepriateľstvu. V Spojených štátoch by k zlepšeniu verejnej mienky smerom k ukončeniu embarga pomohli budúce rokovania, ale opoziční zákonodarcovia by mohli brániť úsiliu vlády. Kuba zase pomaly liberalizuje svoju ekonomiku, už takmer štyri roky. A obavy, ktoré majú niektorí kubánski vodcovia z otvorenia bývalej uzavretej krajiny, by mohli oneskoriť tempo prípadných rokovaní.
Samozrejme, že obe krajiny majú spôsoby pohybu v rokovaniach, ak si to želajú. Patria k nim možné výmeny väzňov. V skutočnosti, Obama už údajne požiadal Kubu (cez Uruguaj) o uvoľnenie Alana Grossa – amerického občana držaného na Kube od roku 2009 za protištátnu činnosť. Diskusia o prepustení väzňov by bola znamením, že väčšie vyjednávanie je na spadnutie.
Preložila: Martina Remšíková
Zdroj: Strafor
Facebook komentár