Ak sa Vám niečo páči poprosím kliknúť na “páči sa mi to”, alebo FB a Twitter “like” aby sme mali od Vás odozvu (a taktiež Nás to vedie k pokračovaniu Našej tzv “práce”)…Čím viac klikov na na FB a Twitter “like”, tým nám pomôžete rozšíriť sa “ĎAKUJEME”
Adresované Jarnému večernému zasadnutiu Komisie pre Menový výskum a Vzdelávanie
Mnohí v tomto zhromaždení by súhlasili, že zákonodárstvo dostalo najväčšiu propagáciu v histórii a v súčasnom zúfalstve sa stalo neobyčajne nezodpovedným. Odkedy začala kríza (2007), Matka Príroda vysielala dodatkové výzvy vládam. A čo viac, dokonca ani vlády s najväčšou spokojnosťou daňových poplatníkov nebudú schopné splniť dodatočné výzvy na ich vlastné pochybenia. Ale aby sme boli spravodliví, vláda mala niekoľko okamihov slávy.
Hlavnou črtou 70. rokov bola strašidelná ukážka stúpajúcej inflácie komodít, miezd a spotrebiteľských cien. Nakoniec, mnohí z Wall Street si uvedomili, že inflácia mala niečo spoločné s peňažnou zásobou a kritické čísla boli vydávané každý piatok neskoro večer. Opakovane “v neskorý večer každý piatok”. Často mohli čísla vyvolať veľké pohyby na trhu dlhopisov, preto obchodníci museli zostať u svojho stola až do neskorého večera. Žiadne skoré víkendy.
Potom FED zmenil deň vydávania čísiel na štvrtok. To bol jeden z najoslnivejších politických pohybov rovnako ako koniec obchodovania na New York Stock Exchange v sobotu dopoludnia.
Zvyšok dejín politiky je “nič nového, všetko po starom” až do bodu, kde som nedávno mal znepokojujúce odhalenie. Deväťdesiat percent všetkých centrálnych bankárov, ktorí kedy žili, sú dnes stále nažive.
Skľučujúce, nie?
A bude to ešte horšie. Deväťdesiat päť percent všetkých bezohľadných centrálnych bankárov v histórii sú dnes nažive.
Ak to nie je dosť zlé, 90 percent zo všetkých “zlatých bláznov“ v histórii je aj dnes nažive.
Aby sme boli seriózni, posúdenie zlatého poblúznenia centrálnych bankárov bolo pôvodne primerané, tak ako je v súčasnej dobe odsúdeniahodné.
Akokoľvek, sme v fascinujúcom bode histórie, keď Matka Príroda a Pán Krajnosť rozoberajú všetky schémy finančných organizácií. V skutočnosti, finančná história poskytuje nestranný hĺbkový prehľad všetkých veľkých postupov – vrátane intervenčnej ekonómie a centrálneho bankovníctva. Aj finančná história poukazuje, že obrovský experiment vládneho zasahovania sa chýli ku koncu – našťastie.
Prečo toto spomínam?
Počas posledných 2000 rokov boli iba tri veľké experimenty s autoritárskou vládou a každý experiment bol sprevádzaný úmyselným znehodnotením meny. Zaujímavé je, že každý pokus trval približne sto rokov a môže byť nazvaný Storočie tyranie.
Potom zásadná zmena v politike ukončila hru. Mechanizmus bol jednoduchý. V podstate štát utrácal, požičiaval si, nafúkol a zdanil všetko bohatstvo. Následné utrpenie sa rozšírilo a nútilo ľudí, aby si uťahovali opasky, čo zas nútilo miestnu a federálnu vládu uťahovať svoj opasok.
Posledné takéto storočie skončilo finančným poklesom, ktorý začal krachom v 1618. Podrobnosti sú fascinujúce a aj zábavné, ale čas povoľuje iba jednu dôležitú iróniu. Utrpenie podnietilo intelektuálne úvahy, takže napríklad Edward Misselden sa domnieval, že úverovať úverový prepad by odstránilo prepad úverovania.
To bolo v roku 1622 a mnoho intelektuálov malo od tej doby rovnaké zjavenie. John Law bol ďalším veľkým menom, ktorý učinil osobný objav a stal sa prvým nezodpovedným bankárom centrálnej banky počas prvej obrovskej bubliny, ktorá spľasla v máji až júni 1720.
V Londýne bola táto bublina označovaná ako Bublina Južného Mora a v Paríží to bola Bublina Mississippi. Táto udalosť nastavila vzor všetkých ďalších piatich veľkých bublín – ako v roku 2007 napríklad.
Vyvrcholenie každej bubliny má dostatok spoločných rysov, aby sme dospeli k záveru, že bubliny sú metodické.
- Vláda má zákonom stanovené právo a záujem urobiť čokoľvek, aby boom pokračoval. V roku 1720, Anglicko malo bimetalizmus (mince zo zlata alebo striebra), ale kvázi vládne subjekty, ako napríklad South Sea Company a Bank of England poskytli dostatok priestoru špekulantom. Politici boli úplatní. Vo Francúzsku neexistovalo obmedzenie na vydávanie meny a John Law mal asi osem bežiacich tlačiarenských strojov a nedokázal zabrániť spľasnutiu bubliny a prečkať jej “dátum spotreby”.
- Toto je vhodné zdôraznenia – tlačiarenské stroje nedokázali udržať mániu v chode.
- Typicky do roka sa bublina maximálne nafúkne, pričom skutočná cena zlata je stanovená výrazne nízko. A potom je cena zvýšená na zhruba dvadsať rokov.
- Vzhľadom k tomu, že výpočet Indexu spotrebiteľských cien sa stal nedôveryhodným, využili sme náhradu a tou je cena zlata zredukovaná komoditným indexom. Tento index bol nízko na úrovni 143 v máji 2007 a obrátil sa nahor ako úverové trhy klesali, nakoniec až ku katastrofe.
- Ďalším prikladom metodickosti je, že väčšina boomov trvá 12 až 16 mesiacov proti obrátenej krivke výnosovosti. Na začiatku roku 2007 sme zaznamenali obrat ku prudkému poklesu v júni onoho osudného roku. Spolu so zlatom, zmena začala v máji a to zahŕňalo obracanie záujmu k rastu.
Nakoniec panika skončila v roku 2009 a uvoľnil sa tak prvý obchodný cyklus z katastrofy. Tento dozrel a na celom svete sa ekonomika práve teraz prepadá. Toto dokáže, že všetky stimuly boli márne. O to viac, že sme si vedomí, že stav po spľasnutí bubliny predstavujú ťažké recesie a slabé zotavovanie.
Zákonodarci nezabránili vyvrcholeniu bubliny, nezabránili finančnému kolapsu, nedokážu obnoviť normálny ekonomický cyklus a nemajú žiadnu šancu zabrániť recesii.
Ak centrálni bankári výrazne nezmenili finančnú históriu, s odstupom je jasné, že hrali dôležitú úlohu pri tvorbe veľkej bubliny. Okrem toho bude zrejmé, že ich hlavnou funkciou bolo financovať ďalší experiment k neobmedzenej vláde prostredníctvom odpisov. A čo viac, toto všetko sa odvíja tým istým starým spôsobom.
Relatívne vysoká miera nezamestnanosti, ktorá bolí najmä ak si vládnuca trieda naďalej žije dobre. Je to už klasika – nový je len prehnaný monopol pracovníkov odborov na miestnej, štátnej a federálnej úrovni. Podobná nespokojnosť s vládnucou trieda zvrhla v roku 1989 vo východnej Európe jeden z najvražednejších policajných štátov v histórii. Tento štát mal tanky, samopaly AK 47 a Berlínsky múr. Ľud však zvíťazil. Súčasná administratíva presadzuje americký experiment s autoritárskou vládou na alarmujúcej úrovni. Podľa Davida Alinsky, presnejšie podľa ideálov jeho otca zvaných “Pravidlá pre radikálov“, ktoré chcú preniesť všetku moc do komunitne organizovaného davu.
V tomto prípade, všetka administratíva slúži propagande o tom, aké je dobré Obamove odhodlanie po zmene a že toto odhodlanie nezmizne.
Prečo?
Pretože hospodárstvo USA si nemôže dovoliť súčasnú úroveň vlády, nieto ešte jej masívny nárast.
Iróniou je, že zatiaľ čo administratíva buduje regulačný ekvivalent Berlínskeho múru, opoziční politici ju začínajú rozoberať – kúsok po kúsku.
Kedy to bude rozhodujúce a čo to má spoločné so zlatom?
Úverové trhy budú pravdepodobne neškodné do mája a potom sa prevrátia v ďalšiu pohromu neskôr v tomto roku. S týmto obratom, mnoho aktív poklesne pričom niektoré skončia v nútenej likvidácii, a to opäť obmedzí schopnosť FEDu k tlačiť peniaze. Problémy možno odkladať no nie ignorovať.
Ďalším metodickým rysom sveta po spľasnutí bubliny je to, že mena sa nakoniec stane príliš silná vzhľadom k väčšine komodít a väčšine ostatných mien počas dlhšieho obdobia. Jedným z vysvetlení je, že väčšina vytvoreného dlhu je splatná v mene finančného kapitálu. V Londýne to boli šterlingy (libry), teraz sú to doláre v New Yorku. Takáto dlhová služba predstavuje obrovskú krátku pozíciu.
Technicky, Dolárový index vykazoval náznaky, podľa ktorých vedie k veľkému pohybu. To potvrdzuje historickú nevyhnutnosť posilňovania meny.
Teraz, keď si všetci vieme predstaviť prepuknutie tvrdých peňazí bude znepokojujúce pre centrálnych bankárov, rovnako ako pre tých, ktorí “obchodujú” na status quo odpisov. Nerušte svoje pozície na zlato z dôvodu ďalšej krízy likvidity. Zlaté akcie sú neobyčajne lacné v porovnaní s drahými kovmi a zaznamenali výrazný odklon od dlhodobého vývoja akcií korelujúc k cene dolára v zlate. Tento vývoj skončil počas vyvrcholenia poslednej bubliny v roku 2007.
Bolo frustrujúce, ako základné akcie ťažiarov kovov poskytovali výrazné výnosy do roku 2008 a 1Q2011. Najmä preto, že prekonali rast cien kovov, kým zlaté akcie strácali voči cenám drahých kovov. To je typické pre koniec bubliny. Najlepší čas pre zlatý sektor bol v priebehu po-bublinových kontrakcií, keď mechanizmus bol dlho rovnomerne pred reálnymi cenami zlata. Spoľahlivé údaje o medi sú k dispozícii od roku 1830s a skutočná cena zvyčajne klesala počas ďalších veľkých depresií.
Pre obchodníkov, trhových historikov a odborníkov na ponuku/dopyt bude toto veľmi zaujímavé. Na troch veľkých depresiách, kedy libra bola hlavná mena a výpočet indexu spotrebiteľských cien bol spoľahlivý, skutočná cena zlata sa zvýšila 1,7 krát. Bez ohľadu na to, čo sa deje v domácej politike alebo zahraničných politike, cena zlata vzrástla o rovnakú úroveň.
Bez ohľadu na zhodnosť každého navýšenia ceny zlata, následné zvýšenie produkcie zlata bolo vždy rôzne. Od 1825 do 1846 počas Veľkej hospodárskej krízy sa ročná svetová produkcia zlata zvýšila o desaťnásobne. S rovnakým zvýšením cien zlata v rokoch 1873 až 1895 druhá Veľká hospodárska kríza iba zdvojnásobila produkciu zlata, čo bol aj prípad počas Veľkej hospodárskej krízy po roku 1929. To naznačuje, že sa snaha zistiť ceny zlata na základe dôkladnej analýzy ponuky a dopytu nemusí byť praktické. To samozrejme zahŕňa všetky informácie o vplyve indických monzúnov a počtu tiav na arabských trhoch.
Existuje metodický a očividný dôvod, prečo Matka Príroda zvyšuje skutočnú cenu zlata počas Veľkej hospodárskej krízy. Chce zvýšit ťažbu zlata.
Prečo?
Počas veľkej finančnej paniky sa bežné finančné úverové nástroje neprimerane rozšíria. Ako by to nestačilo, sú vytvárané nové a podivnejšie finančné nástroje. V našej novej finančnej ére šialenstvo vytvorilo deriváty, ako sú “swapy úverového zlyhania” a dokonca “podmiené swapy úverového zlyhania”. V šialenstve roku 1720 jeden zmätený účastník napísal: “Chudobný anglický národ sa šialene vrhá po nových vynálezov, rozmaroch a projektoch […] Tieto môžu zničiť človeka potichu, oslabiť a ochudobniť ho, obrať ho o peniaze divnými, neslýchanými systémami úrokov, zliav, prevodov, dlhopisov, akcií, projektov a Diabla a hodnôt a ťažkých názvov. “
Následne normálne a nové úverové nástroje sa scvrknú v nečakanom zmiznutí likvidity inak známej aj ako krach. Toto zas inspiruje zákonodarcov poskytovať úvery na prepad úverovania s cieľom zastaviť tento prepad, čo sa nikdy v minulosti neosvedčilo.
Našťastie Matka Príroda má metodický spôsob, ako obnoviť likviditu v globálnom bankovom systéme. Zdvihne reálnu cenu zlata tak, že ziskovosť ťažby sa zlepšuje a produkcia zvyšuje. Firmy ťažiace zlato zarábajú peniaze, keď väčšina priemyslu a obchodu má problémy zostať nažive.
Napríklad baňa Homestake bola popredný producent zlata a jej zisk bol dosiahol maximá v roku 1929 hlavne kvôli slabej skutočnej cene zlata, ktorá klesá s bublinou. Zlato bola zafixované na 20.67 dolára za uncu až do konca roka 1932. Akcie prudko stúpli o 130 percent, výnosy vzrástli o podobnú sumu. Všetko bez zmeny ceny zlata v dolároch. Potom prezident Roosevelt v súlade s históriou pomohol prirodzenému rastu k reálnej cene zlata.
Akcie Homestake sa dali nakupovať počas rokov 1929 až 1930 za 9 dolárov. Cena akcií stúpala k 65 dolárom uprosted 30. rokov a vyplácaná dividenda bola 4.50 za akciu. Veľký producent Kanady Dome Mines stúpali tiež rovnako ako mnoho mnoho menších producentov.
Moja vlastná skúsenosť v prieskume podnikania začala v odbore geofyziky a niekoľkými rokmi v tejto oblasti. Potom, ako blázon, som zarobil peniaze na svojom prvom nákupe akcií a myslel som si, že som génius. Už žiadny život v buši, keďže som dostal prácu u veľkého investičného obchodníka v Toronte. V roku 1965 som si všimol, že v akýkoľvek daný deň, keď v New Yorku a Toronte išli akcie silno hore, zlaté akcie boli silno dole a naopak. Pýtal som sa veterána z oddelenia aktív “Prečo?”. On povedal: “To je spôsob, ako to funguje”.
Až v 70. rokoch, keď historické výskumy skutočne pokročili, som si uvedomil, že zlatým baniam sa darilo v kríze a že toto stále určovalo vývoj. Potom počas pár dekád bol protichodný vývoj ledva badateľný.
Vlani v septembri zlato dosahovalo výšky 1900 dolárov za uncu. Royal Gold, napríklad, zaznamenala vyčerpanie rastu. To je technický názov pre nákupnú paniku. September tiež zaznamenal predajné tlaky z akcií stálic spolu s panikou predaja štátnych dlhov. Je potrebné podotknúť, že opačná situácia nastala pri akciách zlata, ktoré rástli ako “Veľká doska“ klesala.
Približovaním sa tohtoročnej jari boli opačné pohyby opäť v hre. Akcie stálic rástli ako zlato klesalo. Teraz už sú obe dole, ale s rozdielom, že zlato je skutočne nízko.
Ako veľmi?
Podľa dát za sto rokov, počínajúc Homestake and postupujúc k XAU v roku 1983, bol iba jeden výpredaj pri mesačnom indexe RSI nižšom ako teraz. Bolo to pri indexe RSI 21 v roku 1924. Teraz klesol index RSI k 23.9 a hrozné minimá neboli početné. RSI 24.8 padlo v 1942, RSI 27 v 1948 a 25.3 v roku 2008. To je zoznam poklesov indexu RSI pričom všetky boli nasledované mimoriadnymi – prakticky okamžitými rastmi.
Pohyby v pomere cien zlata a striebra poskytovali výnimočný ukazovateľ dôležitých vrcholov a prepadov. Tento ukazovateľ fungoval dobre aj pred rokom v apríli a pohyby striebra teraz naplňujú opačný extrém.
S&P ešte nie je ani zďaleka v tak silno vypredaných pozíciách.
História trhu je pripravená na štart ďalšej etapy dlhého býčieho trhu zlatého sektora počas globálnej recesie a ešte pádneho odsúdenia politiky.
Tak ako by sme toto (býčí trh zlata) uvítali viacerí v našom zhromaždení, stojí za zmienku na záver, že neexistuje žiadna záruka, že finančná história bude pokračovať po ceste, ktorá nás dovedie k ďalšej Veľkej hospodárskej kríze. Na druhú stranu, nie je ani žiadna záruka, že to bude inak. Je prezieravé zvážiť šance.
Preložil: Imrich Rada
Zdroj: Institutional Advisors
Facebook komentár