Zrovna, keď si človek už začínal myslieť, že na špekulácie ohľadom Ukrajinského (dnes už neexistujúce) zlate už nepôjde overiť, tak sa to podarilo.
Len pre pripomienku, zhruba pred mesiacom sme sa vďaka rozhovoru pre Ukrajinskú televízie s vedúcou predstaviteľkou Centrálnej banky tejto krajiny – Valerii Gontarevou dozvedeli, že ukrajinskej zlato už takmer úplne zmyzlo, pretože urobila ohromujúci priznanie: “V trezoroch Centrálne banky už takmer žiadne zlato nezostalo. Nepatrné množstvo zlatých tehál síce zostalo, ale to je už len 1% podiel rezerv. “
To už by samo o sebe mohlo stačiť k vysvetlenie, prečo len o niekoľko dní neskôr Holandsko šokovalo svet, keď oznámilo, že potajomky si z New Yorského FED dalo repatriovať 122 ton zlata, ale ak už týmto ten príbeh o chýbajúcom ukrajinskom zlate skončí (alebo či prejde trestným vyšetrovaním, ktoré Ukrajina začala ohľadom možnosti, že by táto vedúca predstaviteľka Centrálne banky zneužila svoju právomoc na “úmyselné vykonanie extrémne nevýhodnej transakcie so zlatými menovými rezervami Ukrajiny”), tak sa aj tak jedná o jeden z najbizarnejších príbehov roka 2014.
Máme ale šťastie, že tento príbeh sa ukázal byť ešte ďaleko viac bizarnejším.
Ako uádza agentúra Bloomberg, Ukrajina začala trestné vyšetrovanie, keďže sa niekoľko zlatých prútov v úložisku Centrálnej banky v južnom meste Odesa ukázalo byť len pozláteným olovom.
Dnes telefonicky vedúci predstaviteľ tlačovej kancelárie polícia v Odese Volodymir Šablienko poznamenal: “Vedenie pobočky Centrálne banky v Odese Nás požiadalo, aby sme prešetrili podvod ich zamestnancov,” … “V súčasnosti vykonávame forenzný audit.”
Ako vysvetľuje agentúra Bloomberg, do posledného podvodu so zlatom je zapojený zamestnanec banky, ktorý do nej vkladal olovené prúty pokryté zlatým náterom a označil ich za zlato. S tmto vyjadrením prišli noviny Vesti, ktoré citovali neidentifikovateľnú osobu, ktorá má prístup k vyšetrovaniu policajného útvaru v Odese.
Podľa ďalších informácií od RT sa v skutočnosti Centrálna banka nechala obalamutiť k nákupu pozláteného olova.
Áno iba olova, dokonca ani nie volfrámu.
RT dodáva, Zé Ukrajinská národná banka (UNB) potvrdila krádež niekoľkých kilogramov olova z Odesy. Zamestnanec, ktorý sa toho zúčastnil, už vraj utiekol na Krym (podľa Vesti). K trestnému prešetrovaniu došlo 18. novembra, i keď k tomuto podvodu zrejme došlo medzi augustom a októbrom.
Inými slovami, či už v Ukrajine je stále ešte nejaké zlato, tak sa nejedná o žiadne zlato, ale prinajmenšom ide o predražené olovo.
Predbežné vyšetrovanie poukazuje na to, že pre gang pracovali aj vnútorní zamestnanci banky, ktorí sfalšovali potrebné dokumenty, aby umožnil predaj falošných prútov zlata. Taktiež bolo zistené, že osoby nebol pri vstupe a výstupe z uzavretého areálu vôbec pravidelne kontrolované.
Takže chýba celkovo 11 kilogramov zlata, o hodnote zhruba 420 000 dolárov.
Aj keď sa človek môze smiať hlúposti v oklamaní Centrálnej banky, ktorá verila, že pozlátené olovo je skutočným zlatom, tak skutočne smutný vtip prichádza prichádza s tým, že podľa prvého námestníka guvernéra Centrálnej banky Olexandra Pysaruka “Centrálna banka prijala principiálne rozhodnutie, že už od obyvateľstva nebude kupovať žiadne zlato. Toto rozhodnutie sme prijali interne, vrátane zmien našich postupov.”
Inými slovami do decembra mohla centrálna banka od obyvateľstva nakupovať pozlátené olovo alebo volfrám bez akýchkoľvek testov pravosti, čiže inými slovami meniť svoje existujúce rezervy, tj. zlato (ktoré už nemá, keď ho previedla prevažne na doláre) za olovo.
Má to aj určitú dobrú stránku, lebo už väčšina zlatých rezerv skončila u koho chcela, tak sú aspoň hrdými vlastníkmi niekoľkých stoviek kilogramov pozláteného olova.
Človeku to ale naozaj nedá keď chce zistiť v čom je asi pointa. Je lepšie, aby sa verejnosť sústredila na stupiditu svojich centrálnych bankárov, než na zločinnosť rozpredávania zlata ľudu (či už horšie možnosť: zbavovanie sa ich voľne zameniteľnej meny za politické výhody pre súčasnú triedu bábik z ministerstva zahraničia USA) neznámym kupcom výmenou za pár kúskov zelených papierikov.
Zdroj: Investmentwatchblog, 24hgold
Facebook komentár