Podobnost_akcioveho_trhu_do_septembra_2007_by_mali_zvysit_obavy_z_recesie

Prečítajte si tento odsek pozorne vzhľadom na najnovšieho zníženia úrokových sadzieb od Fedu (Centrálnej banky USA):

Od minulého roka sa rast reálneho HDP v USA spomaľuje. Predseda Federálneho rezervného systému signalizoval, že zatiaľ čo rast spomaľuje, nehrozí žiadne riziko recesie a Fed predpovedá pokračujúci pozitívny rast. Varovné signály v ekonomike vrátane prevrátenej výnosovej krivky boli ignorované a akciové trhy v júli aj naďalej dosahovali nové maximá. V auguste sa uskutočnila korekcia a následne začiatkom septembra nasledoval nárast trhov. 18. septembra Fed pristúpil k zníženiu úrokových sadzieb.

Znie to dobre? Spravodlivo popisuje trhové a ekonomické podmienky v USA za posledných pár mesiacov. Okrem toho, že tento odsek popisujúci súčasnosť by mohol rovnako platiť pre stav hospodárstvo USA a akciový trh v septembri 2007. Zoberme si, že pred 12 rokmi bola výnosová krivka obrátená a hospodársky rast USA bol výrazne pomalší ako v roku 2006. Napriek tomu všeobecný americký akciový index S&P v júli 2007 (rovnako ako v roku 2019) dosiahol nové maximum, následne došlo k augustovej korekcii (rovnako ako v roku 2019) a následne Fed zrealizoval zníženie úrokových sadzieb 18. septembra (dokonca v ten istý deň).

Americké akcie sa v októbri zvýšili na ďalšie maximum – ale to bolo všetko. Následne na trhoch prišlo k „zhasnutiu v miestnosti“. Všetci vieme, čo sa dialo ďalej.

Zdá sa, že sme vo zvláštnom okamihu. Paralely vývoja trhov do konca roku 2007 sa aktuálne vyvíjajú podobne. To však neznamená, že by osud trhov mal byť rovnaký ako vtedy, ale jedná sa o veľmi podobný vývoj a všetko, čo je potrebné, je spúšť. Možno spúšťou bol útok na saudské ropné rafinérie v priebehu minulého víkendu. Je príliš skoro na to povedať, ale je jasné, že to treba mať na pamäti.

Súvisiace: Na finančných trhoch sa práve objavila trhlina

Trhy po septembrovom znížení úrokových sadzieb Fedu dosiahli vrchol v októbri 2007. V novembri Ben Bernanke, ktorý bol vtedajší predseda Fedu, povedal, že recesia nenastane. Podľa správy agentúry Reuters z novembra 2007 Bernanke pred Kongresovým výborom poznamenal: „Naše hodnotenie sa týka pomalšieho rastu, ale pozitívneho vývoja rastu do budúceho roka.“ Americká ekonomika vstúpila do recesie v decembri 2007.

Neznie to príšerne podobne ako to povedal predseda Fedu – Jay Powell? Tu je vyjadrenie Powella zo 6. septembra: „Nepredpovedáme ani neočakávame recesiu,“ … „Najpravdepodobnejším výhľadom je stále mierny rast, silný vývoj na trhu práce a neustáli rast inflácie. Naším hlavným očakávaním nie je vôbec to, že dôjde k recesii.“

 

Určite existujú rozdiely medzi súčasnosťou a rokom 2007 a samozrejme, že nie sú dve časové obdobia rovnaké, ale súhra okolností je pôsobivá. Trhy sa teraz správajú veľmi korelujúcimi spôsobmi s rokom 2007 a zdá sa, že aj Federálny rezervný systém sa správa podobne.

Čo to všetko naznačuje?

Pokiaľ ide o začiatočníkov, Fed vám nepovie, kedy sa recesia začne. Dokážu a budú úplne popierať a až prídu s vyjadrením, že sa v nej nachádzame. Recesia sa v roku 2007 začala jeden mesiac po tom, ako Bernanke pred Kongresom vyhlásil, že k recesii nedôjde. Takže keď Powell urobí rovnaké vyhlásenie a Fed opäť zníži sadzby, vedzte, že takéto vyhlásenie nemá absolútne žiadny zmysel. 6. septembra poznamenal: “Nepredpovedáme ani neočakávame recesiu.” Jedná sa o koreláciu vyjadrení Bernenkeho a Powella.

Aby sa predišlo rovnakému osudu, trhy teraz musia dosiahnuť udržateľné nové maximá alebo odstrániť riziká, že podobné situácie ako v roku 2007 sa prejavia podobným spôsobom.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár