Bez ohľadu na merkantelizmus dnešnej spoločnosti, ľudia, ako niekedy, stále túžia po takých veciach ako je všeobecné uznanie, povedomie o svojom význame, možnosť samorealizácie a samovyjadrenia, priaznivá psychologická atmosféra v kolektíve. Veľmi málo vnímania sa spravidla udeľuje nemateriálnej motivácií, čo je celkovo nezaslúžené.

Často sa stretávame so želaním nadriadených a vlastníkov rôznych spoločností o zavedenie nemateriálnej motivácie, aby mali možnosť stimulovať prácu spolupracovníkov bez finančných prilepšení. Spravidla, väčšina nadriadených si nevie spomenúť na nijaký lepší spôsob okrem vytvorenia „Tabule cti.“ Niekedy ešte hovoria aj o korporatívnych tréningoch a sociálnych balíčkoch v podobe zdravotného poistenia alebo o preplácaní stravného. Rovnako tu dochádza aj ku zámene pojmov: platenie zdravotného poistenia a financovanie korporatívnych opatrení sa nemôžu priamo nazývať nemateriálne metódy, lebo predstavujú ďalšie výdavky pre spoločnosť. Nemateriálna motivácia – predstavuje systém stimulácií, pre ktoré platí, že nemajú peňažný charakter.

( Toto je ďalší článok NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku )

Medzi nemateriálne stimulácie môžeme zaradiť pevnú alebo pohyblivú pracovnú dobu, ďalšiu dovolenku, pochvalu od nadriadeného, príjemnú atmosféru v pracovnom kolektíve, príležitosť pre povýšenie, lojálny vzťah vedenia k štýlu obliekania, možnosť otvorene rozprávať s nadriadenými o svojich ťažkostiach a úspechoch.

Pri používaní nemateriálnych metód motivácie sa spoločnosť usiluje názorne predviesť lojalitu voči zamestnancom a zabezpečiť zamestnancom príjemné pracovné prostredie. Nemateriálna motivácia je použitá na zabezpečenie stability v spoločnosti. V prvom rade je použitá na pokles obratu a upevnenie ducha spoločnosti. Pohyblivá pracovná doba alebo perspektíva povýšenia neraz môžu kompenzovať nízky plat a príjemná atmosféra vrámci kolektívu kompenzuje absenciu podujatí vykonávaných spoločnosťou.

Súvisiace: Ako si zvýšiť motiváciu a sebadôveru?

No aj keď je spoločnosť dostatočne veľká a má možnosti na štedrú stimuláciu svojich zamestnancov pomocou rôznych prémií a bonusov, neraz sa stáva, že aj toto nie je postačujúce. V živote môžeme vidieť mnoho príkladov, keď ľudia odchádzajú z vysoko platených pozícií, lebo stratili záujem o túto prácu alebo kvôli nedostatku perspektívy povýšenia. A v tomto prípade, osobná pochvala od nadriadeného môže byť oveľa príjemnejšia a poslúži oveľa lepšie ako silný stimul pre spolupracovníka než obyčajná prémia. Napríklad, jeden z našich klientov, vedúci veľkej medzinárodnej organizácie, často píše poďakovania úspešným zamestnancom. Daný človek získa niečo ako pochvalný diplom, ktorý je vytlačený na špeciálnom papieri, je zarámovaný a je na ňom pečiatka a podpis nadriadeného. Zostavenie poďakovania mu zaberie iba minimum času a pri tom, podľa jeho slov, daná metóda funguje dobre, dokonca aj v porovnaní s peňažnými prémiami. Zamestnanci si vysoko cenia pochvalu od svojho nadriadeného a takýto diplom si s radosťou vešajú na stenu.

Ciele nemateriálnej motivácie majú teda hlavne strategický charakter, sú dlhodobo perspektívne orientované a nie ako jednorazová stimulácia jednotlivého cieľa individuálneho pracovníka. Preto, keď porovnáme materiálnu a nemateriálnu stimuláciu práce, nie je vhodné vyviesť jednoznačnú voľbu v prospech toho alebo iného prístupu.

Pri používaní nemateriálnych metód motivácie sa spoločnosť usiluje názorne predviesť lojalitu voči zamestnancom.

V našej práci často narážame na úlohu prípravy systému motivácie. Pri tomto všetkom sme presvedčený a vždy hovoríme našim klientom, že univerzálne a efektívne recepty neexistujú. Príprava systému motivácie sa musí uskutočňovať individuálne vrámci spoločnosti s ohľadom na jej minulosť, korporatívnu kultúru a osobitosti rozvoja. Okrem toho, je dôležité brať do úvahy aj črty zamestnancov spoločnosti: vek, sociálny status, presvedčenia zamestnanca, lebo všetky tieto črty vplývajú na priority človeka ako v živote, tak aj v práci. Preto v projekte na prípravu systému motivácie veľa času venujeme rozhovorom so zamestnancami. Podobné rozhovory nám pomáhajú rozanalyzovať a pochopiť aký systém motivácie funguje v spoločnosti, čo si o tom myslia zamestnanci, aké sú pozitívne skúsenosti z používania tohto systému, atď.

Súvisiace: Google vytvorili jednoduchý systém, ako byť šťastnejším zamestnancov

Tak ako správne pristupovať k úlohe vytvorenia systému motivácie a kde začať? Naša rada pre začiatok znie: zhromaždiť všetky potrebné informácie a rozanalyzovať ich, čo pomáha vašim zamestnancom v ich práci a čo naopak im prekáža. Veď pre vedúceho je v prvom rade dôležitý výsledok a podriadenému bude príjemné predstaviť si práve ten výsledok a práve v tom čase, v ktorom to od neho požadujú. Nikomu sa nepáči dokazovať svoju nevinu a ukazovať svoju neopodstatnenosť. Avšak, mnoho nadriadených spochybňuje potrebu dialógu so zamestnancami a rátajú s tým, že ak predložia zamestnancom právo výberu alebo dodatočného voľna, toto povedie iba k zníženiu ich produktivity.

V tejto situácií môžeme nadriadeným iba poradiť, aby sa vžili do pozície svojich zamestnancov a porozmýšľali, v akých podmienkach by im samým bolo najlepšie pracovať. Veď iba ľudia sami dobre vedia, čo im pomôže pracovať efektívnejšie, stačí sa ich na to iba opýtať.

Preložil: Michal Guza

( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: LifeHack

Facebook komentár