Akciové trhy v USA, ako S&P500 (SPY) a Dow (DIA) prekračujú nové 15 ročné maximá po bezprecedentnom zásahu Bernanka stimulovať ekonomiku počas uplynulých piatich rokov.
Investori sa môžu čoraz viac zaujímať o lacnejšie a nepopulárne sektory ako sú urán a vzácne minerály, ktoré sú rozhodujúce pre výrobu energie bez uhlíkovej stopy. Tieto sektory sú kľúčové pre čistú budúcnosť so znižovaním uhlíkovej stopy pre rozvíjajúce sa národy ako je Čína a India, ktoré sa musia vyrovnávať s nebezpečne vysokým znečistením ovzdušia z dôvodu spaľovania uhlia. Pozrite si tento obrázok Pekingu. Znečistenie ovzdušia je zodpovedné za veľkú zdravotnú krízu, ktoré zabíja ľudí.
Investori sa sami seba môžu pýtať, ako by mohli prekonať s prebytkom kúpené sektory ako sú financie a bývanie. Ak sa uchytí tento prechod do komodít a bude pokračovať zotavovanie, uvidíme výnimočné zisky pri kovoch používaných vo výrobe čistej energie ako je urán, platina, paládium a trh so vzácnymi kovmi (REMX), ktoré rástli počas dvoch rokov. Materiálový sektor historicky zaostáva za inými sektormi, ako finančný a priemyselný, v expanzívnom cykle, ale nakoniec ich prebehnú ako sa bude rozvíjať býčí trh.
Boli sme svedkami extrémne osobitého nárastu cien amerických akcií, ktoré dosahujú nové maximá, zatiaľ čo urán a sektor vzácnych kovov dosahovali nové minimá. Toto by už nemalo viac pokračovať, nakoľko zotavujúca sa globálna ekonomika vyžaduje čistú a lacnú energiu, úsporné vozidlá s nízkymi emisiami a high tech produkty ako sú smartfóny a tablety.
Nakoniec, keď akciový trh dosahuje nové maximá, dividendy vyplácajúce veľké čiastky sa stávajú príliš drahé, vtedy môžeme pozorovať prechod k špekulatívnejším možnostiam, zvlášť k uránu a sektoru vzácnych kovov, kde je potenciál nadmerných kapitálových ziskov, ako exponenciálne narastá potreba po čistej energii počas nasledujúcej dekády.
Okrem toho, neuveriteľne rýchlo rastie dopyt po hi tech produktoch ako sú smartfóny, tablety, HD TV a monitory. To môže viesť k nedostatku kľúčových materiálov používaných v osvetlení a monitoroch.
Dôvodom tohto nízkeho výkonu v sektore vzácnych kovov je, že ázijské trhy nedržia zatiaľ krok s oživenými americkými akciami. Toto sa však môže zmeniť, keďže silná americká spotreba je boom pre čínskych a japonských exportérov.
Za posledných šesť mesiacov prekonal Japonský Nikkei index (EWJ) všetky trhy vrátane amerického. Toto môže indikovať začiatok inflačného zotavenia v Ázii a môže signalizovať, že čínske a japonské trhy sú pripravené spamätať sa.
Americký akciový trh pokračuje v raste bez akýchkoľvek páuz alebo zdravých zásahov. Stáva sa z toho parabolická dráha, kde je potrebné byť obozretný. Pri takýchto pohyboch nahor by bol zdravý zásah zárukou.
Z dôvodu kvantitatívneho uvoľňovania a negatívnych úrokových sadzieb, sú investori nahnaní do drahých dividendových výnosov platenia akcií a dlhopisov, čo môže dnes pekne vyzerať, ale pri dlhodobej investícii to môže byť katastrofa, pokiaľ znova nastane inflácia.
Pozrite sa na nedávne zotavenie, trhy vykazujú lepšiu ako očakávanú 7,5% nezamestnanosť keďže americká a európska centrálna banka pokračujú s politikou ľahkých peňazí. Trh hľadá akékoľvek správy aby sa pohol vyššie.
Meď vyskočila nahor a môže sa odraziť od hlavného dna 3 USD. Vzácne kovy môžu pokračovať podobne, pretože tesne kopírujú meď.
S takto nízkymi úrokovými sadzbami špekulujú investori s akciami vyplácajúcimi dividendy, ale čoskoro môžu vstúpiť do sektora komodít, ktorý môže predstavovať lepšiu hodnotu s potenciálne vyššími ziskmi. Nevyhýbajte sa trhu so vzácnymi kovmi, kde môžme vidieť krycie obchody kombinované s novým nákupom od investorov, ktorí sedia na značných ziskoch z akcií. Očakávané by mohli byť dvojciferné zisky.
Koncový priemyselný užívatelia, ktorí dosahujú nové maximá, môžu zaistiť dlhodobé kontrakty na predaj základných surovín ako sú rozhodujúce vzácne kovy pri týchto rekordne nízkych úrokových sadzbách a cenách. Toto môže byť ten pravý čas aby investovali a zaistili si dlhodobé kontrakty na vzácne kovy svojimi rekordnými hotovostnými pozíciami a vysokej hodnoty ceny akcií.
Pozorne sledujte rozvíjajúcu sa Áziu, ktorá zatiaľ nedrží krok s americkým ozdravením. Úverová kríza v USA viedla k veľkému zabrzdeniu čínskeho a japonského rastu. S&P dosahujú nové maximá, ale čínske a japonské indexy sú výrazne pod 2007 maximami.
Avšak odraz amerických akcií sa môže rýchlo rozšíriť na východ. Nikkei je jeden z najvýkonnejších trhov podporovaný aj rekordnou devalváciu Yenu počas posledných šesť mesiacov. Tento nárast na ázijských trhoch môže podporiť dopyt po vzácnych kovoch, ktoré sú kľúčové pre sektory high tech, chemický a sektor čistej energie.
Jedným z prvých producentov vzácnych kovov okrem Číny je Malajzia, ktorá si zvolila stranu podporujúcu ťažbu vzácnych kovov. Spoločnosť má svoju fabriku na separáciu vzácnych kovov a čelia slovnej opozícii environmentálnych aktivistov.
Časť opozície môže pochádzať z čínskych zdrojov. Treba si pamätať že Čína chce ovládať trh s cennými kovmi a predtým obmedzila export.
Okrem toho najväčší depozit vzácnych kovov mimo Číny, ktorý sa nachádza v USA Mountain Pass, vykazuje nárast predaja a nárast dopytu.
Toto zotavenie ťažby vzácnych kovov môže byť prelomom pre menších developerov vzácnych kovov a kľúčových ťažkých kovov.
V r. 2010 ceny vzácnych kovov prudko vyskočili po diplomatickom napätí s Čínou. Dopyt po týchto kovoch rastie exponenciálne, pretože sa používajú v smartfónoch a televízoroch, ktoré práve prichádzajú do rozvojového sveta. V západnom svete na jednu domácnosť pripadá viac ako sedem obrazoviek. V Číne je to menej ako jedna.
V nasledujúcej dekáde dôjde k dramatickej zmene v dopyte po vzácnych kovov, zvlášť tých ktoré sú kľúčové pre obrazovky ako európium, terbium, ytrium, dysprózium a neodým. Ceny vzácnych kovov boli pod tlakom, kvôli slabému komoditnému prostrediu a veľkému vytváraniu zásob v r. 2010.
Nič menej podľa mnohých zdrojov priemyselní koncoví užívatelia sa budú pravdepodobne snažiť zaistiť obchody v druhej polovici r.2013, čo by malo podporovať ceny vzácnych kovov a hodnotu menších ťažbárov, ktorých starostlivo sledujem a vlastním.
Hľadajte ťažbárov vzácnych kovov, ktorí majú realizovateľné projekty v stabilnom právnom systéme, kde existuje infraštruktúra a história ťažobného priemyslu.
Uistite sa, že tam rozumejú metalurgii, mineralógii a geológii.
Dopyt po vzácnych kovoch rýchlo rastie pri výrobe čistej energie, smartfónov a v zbrojárskom priemysle. Dopyt po uráne tiež zažíva silný nárast keďže Čína stavia nové reaktory a Japonsko plánuje spustiť dodatočné reaktory toto leto. Zmluva s Ruskom HEU, ktorá dodávala konvertovaný urán z jadrových hlavíc sa skončí koncom tohto roka.
Pozorne sledujte náleziská, ktoré obsahujú urán a vzácne kovy v jednom nálezisku, nakoľko je toto pomerne zriedkavé a má ekonomické výhody. Urán môže zaplatiť väčšinu prevádzkových nákladov a umožňuje investorovi diverzifikáciu. Použite úver na rastúce ceny vzácnych kovov a uránu, pretože svet sa snaží vyvíjať riešenia, ktoré neprodukujú oxid uhličitý.
Preložil: Jan Chupac
Zdroj: WSJ
Facebook komentár