Bol to náročný  deň na trhovisku v centre Volosu. Angeliki Ioanitou predala slušné množstvo olivového oleja a mydla, zatiaľ čo jej priateľke Marii sa darilo pri predaji koláčov.

Ani jedno jediné  euro však nezmenilo svojho majiteľa – žiadny zo zákazníkov sa v toto sychravé dopoludnie neunúval priniesť so sebou peniaze.

„Je to všetko o výmene a solidarite, vypomáhaním si v týchto ťažkých časoch,“ vysvetľuje Angeliki. „Mohli by sme povedať, že mnoho z nás sníva utópiu o živote bez eura.“

V tomto uponáhľanom prístavnom meste na úpätí Mount Pelion, v centre gréckej najúrodnejšej roviny, domáci prišli s novým spôsobom, ako sa vyrovnať s úspornými opatreniami – prijali svoju vlastnú menu, známu ako Tem. Zatiaľ čo krajina bojuje so svojou najhoršou krízou a pričom Gréci strácajú až 40% svojich disponibilných príjmov ako výsledok politiky, systém sa stal hitom. Organizátori tvrdia, že k neformálnej barteringovej sieti sa prihlásilo 1300 ľudí.

Pre užívateľov, akou je aj Ioanitou, je mena – forma komunitného bankovníctva, monitorovaná  výhradne online – nie je iba efektívnym liekom na znižovanie miezd a stúpajúce dane, je „najlepším spôsobom nákupnej terapie.“ „Jeden Tem je ekvivalent k 1 euru. Môj olej a mydlo vychádza na 70 Tem a za to som si kúpila pomaranče, koláče, obrúsky, čistiace potreby a vianočné dekorácie,“ povedala päťnásobná matka. „Ostalo mi ešte 30 Tem. Pre ženy, ktoré sú zamestnanosťou postihnuté najviac a nemôžu chodiť do kaviarní ako muži, je to ako by ste patrili k nejakému združeniu, ktoré vás skutočne podporuje.“

Prehlbujúca sa grécka kríza prišla s novými používateľmi. Stále viac a viac rodín upadá do chudoby a zúfalstva, obchody, kaviarne a fabriky sa takisto uchýlili k systému, v ktorom tovary a služby – všetko od lekcií jógy až po počítačovú podporu – sú obchodované namiesto úveru.

„Pre mnohých zohráva dvojitú rolu doplnenie strateného príjmu a tvorba ochrannej siete, najmä v tomto ťažkom období ich života,“ hovorí Yiannis Grigoriou, v Anglicku vzdelaný sociológ. „Staršia generácia tejto krajiny si stále pamätá na časy, kedy bol barterový obchod bežnou vecou. Na dedinách ste mlieko a ovčí syr vymenili za mäso a múku.“

Po celom Grécku sa objavujú rôzne iniciatívy. Ľudia sa cítia olúpení o sociálnu podporu, sociálny štát nie je schopný uspokojiť potreby stále viac a viac hladných ľudí, domáci preto na predmestiach Atén, ostrove Korfu, v meste Patras a na severnej Katerini, zriadili podobné obchodné siete.

Volos je však zatiaľ najväčšie. Nachádza sa 200 míľ na sever od Atén, bolo to prosperujúce priemyselné prístavné mesto, ktoré spájalo pevninu s blízkymi ostrovmi a bolo tiež súčasťou obchodnej cesty medzi Gréckom a Stredným Východom. Bolo známe pre svoj tabak, bol tiež domovom mlynov a cementových fabrík, ocele a železa.

Dnes však krajina dosiahla rekord európskej nezamestnanosti – 26%, čím prekonala aj Španielsko.

„Úprimne povedané, Tem je náš záchranca,“ povedala Christina Koutsieri, pričom drží DVD a tašku s potravinami. „V marci som musela po 27 rokoch zavrieť svoj obchod s potravinami, pretože som si jednoducho nemohla dovoliť platiť také dane a účty. Každého koho poznám stratil robotu. Je to tragédia.“

Minulý rok prišla grécka vláda so zákonom, ktorý podporoval hľadanie kreatívneho spôsobu, ako sa s krízou vyrovnať. Po prvý krát boli podporované alternatívne formy podnikania a miestneho rozvoja.

Aj keď miestni tvrdia, že Tem, ktorý je k dispozícii aj vo forme voucheru, nikdy nenahradí bankovky, je to životaschopná alternatíva.

Pre miestnych úradníkov ako je Panos Skotiniotis, starosta Volosu, alternatívna mena sa osvedčila ako náhrada eura. „My všetci sme za alternatívu, ktorá pomôže zmieriť následky krízy,“ povedal. „Nikdy nenahradí euro, skutočne však pomáha slabším členom nášho spoločenstva. Vo všeobecnosti podporujeme používanie Temu.“

Zdroj:  The Guardian 

Facebook komentár