Mapa: Navrhovaná trasa plynovodu South Strem (Južný prúd)

S ukrajinskou krízou sa stupňuje napätie medzi Európskou úniou a Ruskom, Európa horlivo hľadá iných dodávateľov zemného plynu ako nikdy predtým. Ale novo – plánovaný ruský plynovod to sťažuje a hrozí rozdelenie kontinentu, ktorý sa zaviazal k solidarite s ukrajinským povstaním.

Tento týždeň, ruskí predstavitelia tlačili k napredovaniu plánov postaviť South Stream (Južný prúd), 578-míľový plynovod, ktorý bude prepravovať až 63 miliárd metrov kubických ruského zemného plynu pod Čiernym morom do juhovýchodnej Európy. Táto trasa bude obchádzať Ukrajinu, cez ktorú sa v súčasnosti prepravuje väčšina ruského plynu pre Európu.

Súvisiace: “Utajení oligarchovia” ktorí budú formovať budúcnosť Ukrajiny

Projekt je vysoko kontroverzný. Niektorý chvália krátkodobé ekonomické výhody pridanej dodávky plynu a budovania infraštruktúry, zatiaľ čo iní sa obávajú dlhodobých rizík spojených s nestálym dodávateľom.

Západným predstaviteľom sa podarilo do určitej miery blokovať výstavbu plynovodu z dôvodu, že zvyšuje ruský vplyv v celej Európe a Ukrajine a vo vyjednávaniach o energiách. Ale v utorok, dcérska spoločnosť ruského gigantu Gazprom, oznámila, podpis zmluvy so Srbskom na začatie výstavby Južného prúdu na svojom úseku. V ten istý deň, talianska ministerka zahraničných vecí Federica Mogherini zdôraznila význam projektu v rozhovore pre ITAR-Tass, ruskú tlačovú agentúru.

„Júžný prúd bol vždy pre Taliansko projektom strategického významu, ktorý pomôže diverzifikovať prepravné trasy pre ruský zemný plyn, v konečnom dôsledku posilní energetickú bezpečnosť Talianska a Európskej únie,“ povedala pani Mogherini, podľa ITAR-Tass.

V krátkodobom horizonte, Južný prúd poskytne Európe dodatočné dodávky zemného plynu, dôležitého pre vykurovanie a výrobu elektriny, a ekonomické príležitosti v regiónoch Európy, ktoré boli postihnuté hospodárskou recesiou najviac. Bude ochranou pred prerušením dodávky cez Ukrajinu – čo sa už dvakrát stalo a môže sa stať opäť.

Súvisiace: Európa čelí nedostatku energetických surovín

V maily Chris Weafer, zakladajúci partner Macro-Advisory, obchodnej, poradenskej a investičnej spoločnosti so sídlom v Moskve píše: „Čo každý vie, ale oficiálne nepovie, je že otázka energetickej bezpečnosti nie je o ruskej dodávke, ale o prepravnej trase cez Ukrajinu.“

Minulý mesiac Rusko prerušilo dodávky pre Ukrajinu, po tom, čo bývalá sovietska republika, nezaplatila miliardy za dodaný plyn. Ešte to neprerušilo dodávky do Európy, ale dlhodobo to môže skomplikovať budúcnosť dodávok pre Európu.

To je dôvod, prečo niektorý, najmä v juhovýchodnej Európe, vidia South Strem (Južný prúd) ako spásu pre energetickú bezpečnosť kontinentu. To je príčinou, prečo po prerušení dodávky v roku 2009, Nemecko začalo s Ruskom budovať Severný prúd, plynovod, ktorý obchádza Ukrajinu a prepravuje ročne zhruba 50 miliárd metrov kubických ruského plynu do západnej Európy. Teraz Bulharsko a zvyšné krajiny pozdĺž navrhovanej trasy Južného prúdu, zhodne tvrdia, že majú rovnaké právo na zabezpečenie svojich ekonomických záujmov.

Amanda Paul, analytička Európskeho centra pre politiku v Bruseli v maily píše: „Bulharské politické elity vidia pokrytectvo v správaní niektorých krajín EÚ, keď požadujú aby sa Bulharsko vzdalo projektu a prijímanie plynu z Ruska,“ … „Z toho dôvodu rozličnej situácie v členských štátoch je solidarita v EÚ krehká.“

Súvisiace: Väčšina ruských medzinárodných investícií je v týchto 3 krajinách

Ale v dlhodobom horizonte, viac plynu z Ruska nediverzifikuje dodávky, alebo nerobí dodávky cenovo dostupnejšie, hovorí Kristína Berzina, programová vedúca pre energetiku a spoločnosť z bruselskej kancelárie Nemeckého Marschalovho fondu. Európske krajiny, ktoré sú výlučne závislé na ruskom plyne, platia zaň jednu z najvyšších cien, pretožu rokujú s monopolom. Ďalší ruský plynovod znamená platenie za ďalšiu infraštruktúru a spotreba plynu na kontinente je stabilná, ale dokonca klesá. A tendencia Gazpromu vlastniť aj dodávku aj prepravu plynu je v rozpore s energetickou politikou EÚ.

„Mať Rusko proti Rusku nezníži cenu zemného plynu,“ hovorí pani Berzina v telefonickom interview. „Mať prístup k ďalším, alebo rozličným dodávateľom pomôže znížiť ceny nadol a pomôže aj energetickej bezpečnosti.“

Preložil: Július Tarkoš

Zdroj: Christian Science Monitor

Facebook komentár