Minulý týždeň zverejnil vládny rozpočtový úrad  Congressional Budget Office (CBO) správu o dlhodobom pláne rozpočtu. Čísla na rok 2012 nie sú priaznivé. CBO odhaduje, že federálny dlh sa na konci roka zvýši na 70% HDP – najvyššie percento od 2. sv. vojny. Správa nám  tiež podáva absolútny obraz výdavkov. Odchádzajúci Baby Boomers (generácia detí narodených v rokoch 1946-1964) spôsobia výdavky vláde na zdravotnú starostlivosť, sociálne zabezpečenie,  nemocenské poistenie ako aj prudký vzrast percent z HDP v ďalších rokoch.

Mainstreamové média vykresľujú CBO správu veľmi pesimisticky. Taktiež ignorujú dlhodobé chyby metodiky v odhadoch CBO. Tieto chyby sa prikláňajú k podpore argumentov pre vyššie dane a vládne výdavky, ale v skutočnosti Amerika potrebuje úplný opak.

Ako Paul Roderick Gregory vysvetlil v poslednom čísle časopisu Forbes, CBO vždy používala nesprávne predpoklady vyplývajúce z keynesiánskej ekonómie, ktorá predpovedá budúce deficity bez ohľadu nato, koľkokrát ich dejiny a ekonomická teória označili za nesprávne. Obzvlášť sa zdá, že CBO je oddaný dvom keynesiánskym mýtom. Prvý, že vyššie dane nevyhnutne zvýšia federálny príjem bez negatívneho dopadu na ekonomiku. Druhý, že nižšie vládne výdavky ničia ekonomiku. To samozrejme nie je pravda.

CBO by tiež zlyhal pri neočakávaných vojnách a drahých zahraničných zápletkách. Preto by sme nemali poukazovať príliš veľkú právnu platnosť projektom založeným na mieri. Súdiac podľa diania a rozprávania prichádzajúceho z oboch strán vo Washingtone, nové vojenské zápletky v Sýrii a Iráne môžu zvýšiť vojenské výdavky v nasledujúich rokoch.

Napriek týmto reálnym skutočnostiam o rozpočte , CBO správa naznačuje, že  riešenie je možné s menšími úpravami v narábaní Kongresu  ohľadom ekonomických otázok.  Ale to, čo naozaj potrebujeme nie sú malé prispôsobenia, ale výrazný posun vo vládnej filozofii. Ak by sme reálne popremýšľali o postavení vlády v Amerike a o správnej miere zasahovania vlády vo voľnej ekonomike, rýchlo by sme dospeli k záveru, že tu nie je žiaden dôvod pre nadmerné míňanie, požičiavanie a zdaňovanie.

Ak by sme jednoducho trhom dovolili fungovať slobodne bez vládnych a federálno-rezervných zásahov, dlh by bol pomerne rýchlo zlikvidovaný a obchodné investície by boli odrezané. Spätné regulácie by povzbudzovali firmy k expanzii a nižšie dane by naštartovali investície a podporili tvorbu nových pracovných miest.

Avšak toto nie je raketová veda. Je to Economics 101. Všetko, čo by mala vláda spraviť, je uvoľniť cestu. Bolo by to krátkodobé utrpenie. Ak necháme bublinu prasknúť a dlh sa zlikviduje, môžeme dúfať vo vybudovanie skutočnej ekonomiky.

Správa od CBO bola alarmujúca hlavne preto, lebo ani tá skupina ľudí sa nevyhnutne nemusí vyhnúť možnému fiškálnemu nešťastiu. Namiesto toho chcú obe skupiny udržovať predstavu, že „ na deficite nezáleží“. Ale správa CBO v kombinácií s aktuálnym dianím v Grécku a v EÚ, by mala nakoniec vytvoriť nesporný fakt, že ekonomická realita sa podieľa aj na spriemyselňovaní prvých svetových ekonomík. V súčasnosti musíme urobiť vhodné kroky, aby sme Amerike zamedzili stať sa novým Gréckom.

Zdroj: Ron Paul

Preložil: Lukáš Jankejech

[], [], [], [], [], [], []

Facebook komentár