Pinterest chce byť antisociálnou mediálnou platformou.
Zakladateľ Ben Silbermann uviedol, že aplikácia, ktorá používateľom umožňuje “zachytiť” obrázky z celého webu na osobné “nástenky”, že jeho hlavným cieľom je inšpirovať a nakoniec dostať ľudí do offline režimu. Ľudia môžu používať Pinterest na zhromažďovanie receptov, pomôcť pri plánovaní svadby alebo prichádzať s nápadmi na zmenu dekoeácie svojich domovov.
Silbermann v nedávnom rozhovore pre poznamenal: “Na svojej najzákladnejšej úrovni je to práve o Vás,” … “Nie je to o tom, že by ste mali sledovať novinky, nie je to o tom, ako získať ďalších followerov.“
Od svojho spustenia v roku 2010 platforma pritiahla približne štvrť miliardy používateľov, ktorí ju každý mesiac kontrolujú. To je menej ako Twitter (321 miliónov), Instagram (viac ako 1 miliarda) a Facebook (2,32 miliardy).
Pinterest začal vo veľkej miere ako nástroj pre rodičov, najmä mamičky, ale podľa Silbermanna sa jeho užívateľská základňa rozšírila. Kreatívni profesionáli ho čoraz viac využívajú na usporiadanie nápadov: Nedávno sa dozvedel, že spisovateľ z populárnej série Netflix – “Stranger Things” použil tému 80. rokov na Pintereste ako inšpiráciu.
Na rozdiel od mnohých jej konkurentov, Pinterest nemá takzvaných influencerov (ovplyvňujúcich), ktorí platia inzerentom za uverejňovanie obsahu. Zároveň spoločnosť umožňuje ľuďom ponechať ich nástenky v súkromí.
Silbermann ďalej uviedol: “Myslím si, že existuje veľa vecí, ktoré by sme mohli urobiť v produkte, na základe čoho by rástol počet používateľov rýchlejšie, ale to by nebolo v súlade s naším [Pinterestu] presvedčením.”
Silbermann tvrdí, že spoločnosť má “šťastie”, že láka aj investorov a používateľov, ktorí podporujú jeho záväzok k dlhodobému rastu. Spoločnosť Pinterest sa v priebehu tohto roka údajne chystá emitovať svoje akcie verejnosti (verejnú primárnu ponuku akcií – IPO).
Ďalej uviedol: “Veľký počet technologických spoločností zápasí s týmto napätím, medzi rastom za každú cenu a zabezpečením, že spôsob akým technológia zapadá do života ľudí, je niečo, čo považujú za pozitívne.”
Ale Silbermann pripustil, že aj posty na Pintereste môžu mať nezamýšľané následky. Napríklad rodičia môžu využiť platformu na to, aby získali nápady, ako napríklad vytvoriť Halloweenový kostým alebo navrhnúť narodeninovú párty, čím tiež vie vyvolať pocit nedostatku. Štúdie ukazujú niečo podobné ohľadom závidenia životov iných na Facebooku.
Súvisiace: Stratégie mobilných aplikácií, ktorými si získavajú Vašu pozornosť
Uviedol: “Ľudia môžu premýšľať ako: “Urobili sme svojmu dieťaťu naozaj skvelú narodeninovú párty?” … “Bol ten koláč naozaj vhodným a stačilo to že ste objednali pizzu,” … “Ľudia začínajú cítiť tlak na to, aby stali niečím iným než sú.”
Zatiaľ čo väčšina konkurentov v oblasti sociálnych médií, ako sú Facebook a Twitter, boli nahlas kritizovaní regulačnými orgánmi (ako aj v médiách) za šírenie falošných správ a zasahovania do zahraničných volieb, čím Pinterest vo všeobecnosti preletel pod radarom – hoci sa zistilo že bola aj použitou ako nástroj na distribúciu časti Ruskej propagandy.
Celkovo však Silbermann povedal, že je “optimistický” o vplyve internetu na spoločnosť.
“Nikdy som nemyslel na technológiu ako na dobrú alebo zlú, alebo či je morálnou alebo nemorálnu, myslím, že technológia je nástrojom a otázne je čo s touto technológiou robíte,” … “Otázka, ktorú sa musí spýtať veľa spoločností a vedúcich predstaviteľov, je – Na čo chceme, aby sa technológie na konci využívali?”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNN
Facebook komentár