Vzhledem k tomu, že cena zlata stále roste a nevyhnutelně začíná opět kvákat o “barbarských“ kovech a jejich nadhodnocení, myslel jsem si, že by rychlý přehled zhistorického hlediska mohl být užitečný. První dva grafy, které následují, ukazují dlouhodobý vývoj zlata od 1970 do současnosti, přizpůsobený inflaci.
Graf: 1970 2010 Zlato o inflaci očištěné
Ve druhém grafu, jsme překryli inflaci upravenou o cenu zlata zposledního dlouhodobého „býčího trhu“ zlata zroku 1970, se sekulární „býčím trhem“ současným.
Graf: Zlato (leden 1970 až prosinec 1981) vs Zlato (leden 2000 až únor 2010)
Jak můžete vidět, pokud bychom současného končícího „býka“ hodnotili, jakýmsi velkým finálem, tak bychom na konci viděli poslední velkou ránu, to je, že by se ceny zlata měly vydat na dlouhou cestu a sunout dolů.To může ale znamenat, že zlato je důvěryhodné, že tentokrát, by cena mohla jít mnohem výše
Graf: 27 týdenní průměr americké nezaměstnanosti
Pro začátek; srovnání ekonomiky v roce 1970, i když na tom nebyla o moc lépe než nyní. Graf zde používá dlouhodobou nezaměstnanost jako prostředek, pro toto tvrzení. Jak můžete vidět, na konci 1970 byl „obraz“ práce obraz zcela zdravý. Dnes, kromě divoce nekontrolovatelného dluhu, jak na soukromého, tak i ve veřejném sektoru, máme obrovské problémy s nezaměstnaností a důsledky prasklé bubliny bydlení.Paul Volcker naznačil poněkud zjednodušující model řešení inflace – a jako spoušť na konci chápe poslední „býčí“ trh zlata – ten vážně vystupňoval úrokové sazby, jsou mimo průměr.(Vzhledem k tomu, že se snažíme získat určitou perspektivu, připomínám vám, že na začátku roku 1980, byly sazby hypoték ve výši 18%.)
Ale počkejte, slyšel jsem někoho za zády křičet: “dnes neexistuje žádná inflace!”Není tomu tak, inflace je bezprecedentní – správně definována, jako zvýšení měnové báze.Co zatím chybí, a co je nevyhnutelným důsledkem inflace – jsou stále rostoucí ceny.
To přijde, a až se tak stane, bude to vláda, jako by v přestřelce vyzbrojena však tupým nožem – kvůli zvyšování úrokových sazeb v„Dluhovém Království“ vše povede k předvídatelnému výsledku.
Bohužel, díky inflaci, úrokovým sazbám, které jdou stále nahoru i bez ohledu na to, co by vláda nejraději, co na to řekne, ten kdo tvrdí, že dosažení tah je součástí hlavního proudu.
A ano, až do bodu, kdy historie ukáže, že zlato a úrokové sazby se pohybující shodně směrem vzhůru. Nechoďte tedy bláznivě kupovat zlato za každou cenu, pokud nemáte nějaké vlastní již započatý měsíční program nákupů.
I když by bylo naprosto přirozené, vidět ve zlatých zásobách návrat k velký ziskům, které nabízejí již od loňského polepšení, měly by být prány vúvahu i jiné příležitosti.Ale zase neskákejte přes palubu. Máte-li investiční portfolio s 20% do 30% v kombinaci drahých kovů, velký-vrchol a malý-vrchol zásob, budete v dobré pozici – a chráněni – na to, co přichází.
Zdroj: Casey Research
Facebook komentár