Dúfam, že tí z vás, ktorí oslavili Vianoce, si počas vianočných nákupov naložili do košíkov veľa a veľa oblečenia. Dôvod, prečo je oblečenie takým fantastickým darčekom, je prostý – v roku 2011 nakupovanie a darúvanie oblečenia pravdepodobne výrazne zdražie. Náš prvý graf totiž zobrazuje dramatický nárast ceny bavlny v USA za posledných 90 týždňov. Najvýraznejší je cenový nárast od minulého leta, kedy svet zistil, že globálny dopyt po bavlne výrazne prevyšuje jej celosvetovú ponuku.
Tie zvýšené ceny v druhej polovici roku 2010 sa premietnu do cien oblečenia v roku 2011. Svet tak bude donútený zaplatiť za bavlnu viac, aby týmto spôsobom presvedčil poľnohospodárov, nech pestujú radšej bavlnu než potraviny. Poľnohospodári totiž môžu pestovať na svojich poliach len jeden druh poľnohospodárskych plodín, všeobecne len raz do roka. Polia totižto nie sú továrne. Ak chcete bavlnu, buďte pripravení oželieť pár kukuričných vločiek. Buď bavlna, alebo „kukurica“. A zabudnite na všetky tie nezmysly o tom, že etanol zvyšuje cenu poľnohospodárskych plodín vo svete. Ich cena vzrastie zakaždým, keď si niekto kúpi tričko.
Oh, a zabudnite aj na presedlanie na vlnu. Podľa USDA (United States Department of Agriculture = Ministerstvo poľnohospodárstva Spojených štátov amerických) je cena vlny o 50% vyššia než pred rokom. Vďaka tomu budú tie svetre, ktoré budeme potrebovať na prežitie globálneho ochladzovania, ešte drahšie. Ale má to aj ďalšie muchy. Ak chce svet vlnu, je potrebné nechať jahniatka, aby vyrástli na dospelé jedince chované kvôli vlne. Takže, užite si počas týchto sviatkov taniere plné jahňacinky, možno si to budúci rok nebudete môcť dovoliť, pretože si kúpite sveter.
Ako ukazuje nasledovný graf, bavlna bola tohtoročným víťazom. Balík bavlny prekonal zlato o faktor cca 4 a akciový trh o faktor viac ako 5. Ak si ten graf pozriete poriadne, zistíte, že v skutočnosti sa deviatim z pätnástich poľnohospodárskych komodít darilo lepšie ako zlatu. Tento vývoj by však nemal byť prekvapením. Každý človek na svete musí nakupovať poľnohospodárske plodiny. Zlato však na prežitie nevyhnutne nepotrebuje nikto.
Nie je veľmi pravdepodobné, že sa výnimočné zisky dosiahnuté poľnohospodárskymi komoditami v roku 2010 zopakujú aj nasledujúci rok. Akcie traktorov pravdepodobne v roku 2011 znova nevzrastú o 60-100% – ako tomu bolo minulý rok. Avšak, pri súčasnom vývoji systému poľnohospodárskych plodín, kedy sa z dlhodobého hľadiska schyľuje k nedostatočnej ponuke, cenové navýšenie jednoducho bude musieť nastať. A nielenže bude musieť nastať – keďže dlhodobá krivka ponuky poľnohospodárskych plodín je neelastická, tak aj nastane. Je celkom reálne, že na budúci rok o tomto čase zaplatíme za kukuricu 7 USD a väčšina sveta bude pritom šťastná, ak sa cena zastaví na tejto úrovni.
V roku 2010 sa výborne darilo aj kapitálu prvého poradia poľnohospodárskych cenných papierov – dosiahli takmer dvojnásobok oproti S&P 500. Kapitál druhého poradia – čínske poľnohospodárske cenné papiere – sa počas tohto obdobia vliekol. V roku 2011 sa ich pozície pravdepodobne otočia, keďže tieto cenné papiere majú expozíciu s úlohou nakŕmiť viac než 1,4 miliardy ľudí, čo dáva ich plachtám priaznivý a dlhodobý vietor. Naopak, tí čo stoja bokom a držia si portfóliá bez poľnohospodárskych cenných papierov, budú v nasledujúcej dekáde vo veľkej nevýhode.
Zdroj: The Agri-Food Value
Facebook komentár