Centrum Londýnskej City bolo dnes ráno v šoku, keďže počas historického referenda Veľká Británia zahlasovala za opustenie Európskej únií.
Po dramatickej a napätej noci a ráne, postupne začalo byť jasné, že Británia sa rozhodla ukončiť svoju účasť v bloku, v ktorom bola členom od roku 1973. Prvé výsledky, spojené s koncom prieskumov verejnej mienky naznačovali, že sa rozhodnú pre “zotrvanie”, ale ako prichádzali ďalšie výsledky, začínalo sa to vychyľovať na stranu Brexitu.
Krátko pred 7:30 londýnskeho času alebo 2:30 východného času, Jenny Watsonová, predsedníčka volebnej komisie Spojeného kráľovstva urobila oficiálne vyhlásenie, kde uviedla, že Spojené kráľovstvo hlasovalo za opustenie Únie s 51,9% percentami.
Súvisiace: Aký vplyv môže mať Brexit na najväčšiu ekonomiku sveta a čo sa bude diať?
Výsledky na finančné trhy a hlavné obchodné miesta poslali jednoznačné otrasy. Libra prepadá až o 10% na 31-ročné minimum, zatiaľ čo akciové trhy Veľkej Británie a Americké akciové futures poukazujú na ostré straty.
Analytici reagovali s prekvapením a úžasom, keďže sa snažili prísť na to, čo ďalšie čaká Veľkú Britániu a finančné trhy. Tu sú niektoré z ich počiatočných reakcií po celom svete:
Analytici investičnej spoločnosti Investec poznamenali: “Trhy na prichádzajúce správy zareagovali ostro a nazvať to krvavým kúpeľom by nebolo prehnané … V tejto fáze vnímame, že je predčasné robiť nové trhové predpovede. V skutočnosti sa snažíme identifikovať tie správne otázky, ktoré budú tvoriť veľké výzvy. Je jasné, že volatilita nebude obmedzená iba na domáce trhy, pretože investori sa začínajú obávať dominového efektu z trhu pracovných miest, mimo oblasť Veľkej Británie. Medzi najvýraznejšie otázky je, ako sa po Brexite bude dariť EÚ a aké konkrétne dôsledky vzniknú pre eurozónu.”
Paresh Davdra, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti RationalFX poznamenal: “Obchodníci sú so šíriacej sa paniky v šoku, keďže libra utrpela dosiaľ najväčší jednodenný prepad. Trhy sa od roku 2008 niečím takým nemuseli vôbec zaoberať. S voľným pádom britskej meny a akciového trhu, ktorý prepadá o 8% sa pre britskú ekonomiku naozaj jedná o temný deň.”
Arif Husain, ktorý je vedúcim aktív pre divíziu s pevným výnosom vo firme T. Rowe Price poznamenal: “Tí, ktorí verili, že Brexit bude problémom iba pre Veľkú Britániu, nechápu vplyv dopadov na celý svet. Pravdepodobne zabudli na dopady Grécka – a Grécko je oveľa menším ako Veľká Británia a vôbec nie je žiadnym finančným centrom. Hlasovanie za odchod môže mať za následok globálnu recesiu. Je pravdepodobné, že šanca pre celosvetovú recesiu vzrástla nad 50%.”
Ipek Ozkardeskaya, ktorý je analytikom trhu v London Capital Group uviedol: “Najbližšie hodiny na trhoch by sa dali zhrnúť, ako: Panika, volatilita a odklon od rizikových aktív … Do budúcnosti sa pozornosť presunie na Centrálnu Banku Veľkej Británie. Trhy jednoznačne musia prejsť cez tento historický okamih. Mali by sa zaviesť rýchle opatrenia, s cieľom bojovať proti nadmernej volatilite britskej libry, akciových a dlhopisových trhov. Ako už bolo povedané, vzhľadom k nízkej úrovni sadzieb vo Veľkej Británii a v celej eurozóne, sú manévre Centrálnych Bánk znepokojujúco obmedzené.”
Súvisiace:
Brexit by stál Britov viac ako 850 libier
Brexit ohrozí obchod Británie v hodnote $ 670 miliárd
Joe Rundle, ktorý má na starosti obchodovanie u ETX Capital poznamenal: “Výsledky referenda pre súhlas Brexitu predstavujú najväčší trhový šok v histórií. Libra sa zrútila na najnižšiu úroveň za viac ako 30 rokov, čím čelí jej najväčšiemu jednodňovému prepadu v živej pamäti. Panika nesmie byť nepovšimnutou, keďže libra by mohla v najbližších pár dňoch klesať omnoho viac, ako trhy aj naďalej budú vyhodnocovať ďalšie správy. Stojí za to poznamenať, že zatiaľ všetci obchodníci ešte nereagovali a na počiatočné reakcie sa ešte len čaká. Čakáme na to, že investori budú v najbližších dňoch a dokonca týždňov prehodnocovať razantné objemy svojich rozsiahlych pozícií, ktoré budú pravdepodobne vyvíjajú ďalší tlak na pokles britskej libry.”
Paul Donovan, ktorý je analytikom banky UBS dodal: “Dnešný výsledok poukazuje na dlhodobejšie celosvetové trendy. Je vidno vzostup politiky zameranej proti EÚ a ako obetný baránok je evidentná ekonomika, ale jedná sa aj o problémy celej OECD, čiže nepredstavuje to problém len pre Veľkú Britániu. Tento druh politík bude pre dlhodobý hospodársky rast naozaj negatívny.”
Zdroj: Bloomberg, WSJ
Facebook komentár