Zdá sa, že Európa sa začína rozčleňovať. Vidíme, že španielske výnosy dosahujú vysoké úrovne nad 7%. Trh so španielskymi vládnymi dlhopismi je v podstate uzavretý pre súkromných investorov. Len finančné prostriedky pre Španielsko, a mnoho z jeho politických jednotiek, je teraz inštitucionálne a vládne, oproti ostatným jednotkám v eurozóne.
Momentálny proces v Európe, pripomína padajúce domino. Začalo to s Gréckom a presunulo sa do Írska (ktoré sa zdá, že sa snaží o zotavenie samo), v Portugalsku, na Cypre a teraz aj v Španielsku. Hrozí, že toto sekvenčné „búranie“ krajín sa môže urýchliť.
Pamätajte si, že eurozóna sa skladá zo 17 samostatných subjektov. Nemecko je zďaleka najväčší. Francúzsko je číslo dva, Taliansko číslo tri. Španielsko je (alebo možno bolo) číslo štyri, asi 12% celkovej váhy.
Zakaždým, keď padá domino, členský štát vyžaduje pomoc od ostatných členských štátov. Keď sa Grécko dostalo do finančného chaosu a potom zlyhalo, ostatných 16 štátov malo poskytovať dotácie. Keď Írsko padlo, bolo ich tam 15. Pri Portugalsku to bolo 14, pri Cypre 13. Pri Španielsku sme sa dostali na číslo 12
Vzhľadom k tomu, že domino efekt aj naďalej pokračuje, náklady sú pre jednotlivé zostávajúce štáty o to vyššie.
Dostali sme sa už pri Španielsko. Teraz je hlavnou otázkou, či španielske vládne financie prežijú alebo zlyhajú .
Najviac by sme sa mali obávať o Taliansko. Talianske „spready“ vyvolávajú nebezpečenstvo, strach a paniku. Taliansko je tretím najväčším dlžníkom na svete. Jeho dlh k HDP je viac ako 120%. Jeho ekonomika sa zmenšuje. VrReštrukturalizácii talianskych rozpočtov nie sú zahrnuté nevyhnutné výdavkové škrty preto, aby Taliansko bolo schopné prežiť. Taliansko je teraz štát s veľkými problémami.
Francúzsko je druhá najväčšia krajina v eurozóne. Imponuje nadmerným bohatstvom z daní. Toto bohatsvo používa na vyrovnanie týchto daní , alebo zlepšenie jeho rozpočtového mechanizmu. Rok alebo dva odteraz tieto daňové príjmy zmiznú. Prečo? Francúzski zbohatlíci opustia Francúzsko. Odchádzajú do Londýna, Bazilej, a inde. Keď hrozí, že zabavia tri štvrtiny alebo viac majetku bohatých ľudí, nemôžete očakávať, že sa budú poflakovať, keď majú možnosti na útek.
Bohatí francúzi, taliani, španieli, gréci, portugalci, cyperčania, íri, a ďalší občania hlasujú svojimi nohami. Finančné toky to zohľadňujú.
Európski politickí vodcovia si ešte uvedomili, že musia zmeniť svoje spôsoby, a to rýchlo a vo veľkej miere.
Cumberland stále udržiava hotovostné rezervy na medzinárodných a domácich účtoch a znehodnocuje tak Európu. O čom sme písali už mnohokrát.
Preložil: Dávid Čačik
Zdroj: CumberlandAdvisors
Facebook komentár