Celosvetová nerovnosť je „mimo kontroly“ kvôli skresleným ekonomickým systémom, ktoré vylučujú mnoho žien a zároveň umožňujú miliardárom hromadiť obrovské bohatstvo, ktoré pre spoločnosť nie je prínosom. S týmto záverom prišla nezisková organizácia Oxfam International.
Táto organizácia vyzýva vlády, aby zaviedli politiky, ktoré zmierňujú záťaž žien, ktoré sa starajú o deti a staršie osoby, často za malú alebo žiadnu odmenu. Oxfam navrhuje vyššie dane pre bohatých a vyššie výdavky národných vlád na starostlivosť o dieťa a zdravotnú starostlivosť.
Výročná správa Oxfamu o nerovnosti bola zverejnená pred Svetovým ekonomickým fórom v Davose vo Švajčiarsku, ktoré každý rok spája mnoho z najbohatších a najvplyvnejších ľudí na svete. Medzi hlavné zistenia správy patrí:
- 2 153 miliardárov sveta má viac majetku ako 4,6 miliardy ľudí.
- 22 najbohatších mužov má väčšie bohatstvo ako všetky ženy v Afrike. Podľa OSN je vo veku 20 a viac rokov až 326 miliónov.
- Najbohatšie 1% sveta má viac ako dvojnásobok bohatstva ako 6,9 miliárd ľudí.
- Hodnota neplatenej starostlivosti o ženy vo veku od 15 rokov je ročne na hodnote 10,8 bilióna dolárov.
- Počet miliardárov sa za posledné desaťročie zdvojnásobil.
V 63-stranovej správe sa uvádza, že svetoví lídri nerobia dosť pre to, aby riešili prehlbujúcu sa priepasť medzi chudobnými a bohatými. Tento rok sa zameriava na politiky, ktoré umožňujú mužom dominovať v najvyšších odvetviach podnikania a vlády. Správa tvrdí, že hospodárska nerovnosť je založená na rodovej nerovnosti.
V správe sa ďalej uvádza: „Ženy podporujú trhové hospodárstvo lacnou a slobodnou prácou a tiež podporujú štát poskytovaním starostlivosti, ktorú by mal poskytovať verejný sektor,“ … „Táto neplatená práca podnecuje sexistický ekonomický systém, ktorý mnohých ľuďom berie a dáva peniaze do vreciek veľmi malej menšiny.“
Oxfam varuje, že starnúce obyvateľstvo a škrty vo verejných službách môžu zvýšiť záťaž pre zdravotníckych pracovníkov a spôsobiť ďalšiu nerovnosť.
Správa ďalej poznamenáva: „Je možné sa vyrovnať s dramatickou úrovňou hospodárskej nerovnosti a blížiacou sa krízou v oblasti starostlivosti, bude si však vyžadovať spoločné úsilie a odvážne politické rozhodnutia na odstránenie spôsobenej škody a na vybudovanie hospodárskych systémov, ktoré sa starajú o všetkých občanov.“
Skupina odporúča, aby vlády pracovali na budovaní národných systémov starostlivosti, poskytovaní bezplatných verejných služieb a zvyšovaní daní pre bohatých. Navrhuje tiež, aby sa krajiny snažili obmedziť vplyv korporácií a super bohatých.
Správa prichádza uprostred rastúcej diskusie, a to aj v Spojených štátoch, o tom, či sú miliardári pre spoločnosť dobrí alebo zlí.
Niektorí ľudia tvrdia, že super bohatí sú vedľajším produktom úspešného kapitalistického systému, ktorý vytvoril strednú vrstvu. Iní tvrdia, že zdanenie miliardárov oveľa viac povedie k spravodlivejšiemu a rovnoprávnejšiemu svetu. Táto otázka rozdelila Demokratických prezidentských kandidátov, z ktorých dvaja z nich – Tom Steyer a Michael Bloomberg, sú miliardári.
Oxfam tvrdí, že kapitalistický systém je narušený, pretože umožňuje monopolom prosperovať a sústreďuje bohatstvo do rúk pár jednotlivcov.
V správe sa ďalej uvádza: „Preskúmanie pôvodu bohatstva superbohatých a jeho rozmiestnenia vyvoláva vážne pochybnosti o ich hodnote pre naše hospodárstvo a našu spoločnosť.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: MSN, CNN
Facebook komentár