Daimler, ktorá je materskou skupinou spoločnosti Mercedes-Benz, po celom svete prepustí najmenej 10 000 pracovných miest, čím sa stáva posledným výrobcom automobilov, ktorý znižuje počet pracovníkov, pretože priemysel sa prikláňa k svojej elektrickej budúcnosti.
Nemecká spoločnosť v piatok vyhlásila, že musí znížiť personálne náklady, aby mohla vyvíjať čisté vozidlá. Je to nevyhnutnosť, ktorá vo veľkom ovplyvňuje globálny automobilový priemysel a vyvoláva vlny nových investícií do elektrických automobilov.
Daimler vo vyhlásení uviedla: „Automobilový priemysel je uprostred najväčšej transformácie vo svojej histórií,“ a dodala, že chce zlepšiť svoju konkurencieschopnosť, inovácie a investičný potenciál.
Vedúci oddelenia spoločnosti Daimler – Wilfried Porth novinárom povedal, že zníženie počtu pracovných miest bude na nízkej úrovni piatich číslic. Manažérske pozície sa tiež znížia o 10%. Spoločnosť zamestnáva zhruba 300 000 ľudí, z ktorých takmer 60% pracuje v Nemecku. Daimler ďalej uviedla, že do konca roku 2022 tieto zmeny ušetria 1,4 miliardy eur (1,5 miliardy dolárov).
Tradiční výrobcovia automobilov po celom svete menia svoje obchodné modely v nádeji, že sa prispôsobia novému svetu, v ktorom elektrina nahrádza benzín a naftu. Elektrické automobily, ktoré majú menej častí ako tie, ktoré sú poháňané spaľovacími motormi, si vyžadujú montáž menšieho počtu pracovníkov. Vývoj však čelí vyšším nákladom.
Automobilka Audi, ktorá je vo vlastníctve spoločnosti Volkswagen, tento týždeň uviedla, že do roku 2025 zníži 9 500 pracovných miest alebo približne 10% jej celosvetovej pracovnej sily. Týmto sa počas 10 rokov uvoľní 6 miliárd eur (6,6 miliárd dolárov). Zároveň výrobca prémiových automobilov vytvára 2 000 pracovných miest, zameraných na elektrickú mobilitu a ďalšie nové technológie.
Automobilka Ford v máji uviedla, že po celom svete zníži tisíce pracovných miest v kanceláriách nachádzajúcich sa po celom svete. O mesiac neskôr to bude o 12 000 ďalších škrtov v rámci zásadného prepracovania jeho problémového podnikania v Európe. Nissan v júli oznámila, že zníži svoju globálnu pracovnú silu o 12 500 zamestnancov.
Súvisiace: Celosvetový predaj automobilov s hroznými výsledkami. Čo to znamená pre výrobu?
Zmeny nastali uprostred prepadu celosvetových predajov automobilov, ktorý by sa mohol zhoršiť, pretože ekonomiky na celom svete spomaľujú alebo dokonca upadajú do recesie. Agentúra Fitch Ratings v pondelok uviedla, že v tomto roku očakáva pokles celosvetových predajov automobilov o približne 3,1 milióna – čo je výraznejší pokles ako v roku 2008, keď svet čelil finančnej kríze.
Výrobcovia automobilov sú pod silným tlakom v Spojenom kráľovstve a Indii, kde ekonomické oslabenia znížili dopyt po nových automobiloch a výroba musela čeliť otrasom. Počet vozidiel vyrobených v Británii sa za posledných 17 mesiacov znížil z dôvodu pretrvávajúcej neistoty týkajúcej sa Brexitu.
Veľké množstvo požadovaných zmien núti niektoré spoločnosti hľadať partnerov a iné premieňajú na akvizičné ciele. Fiat Chrysler a majiteľ automobilky Peugeot – PSA Group minulý mesiac oznámili plány na zlúčenie, čím vytvoria hlavnú novú silu v tomto odvetví. Spoločnosť Daimler sa spojila s nemeckým rivalom BMW a vytvorila spoločný podnik, ktorý by mal vyvinúť technológiu bez vodiča. Honda zainvestovala do divízie motorových vozidiel s vlastným pohonom spoločnosti General Motors.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC, MSN
Facebook komentár