Agentúra trestnej činnosti a drog v OSN vydala dnes smutnú správu ročného hodnotenia. Píše sa v nej, že svetový trh s narkotikami prechádza “prosperitou”, najmä z dôvodu rastúcej výroby kokaínu, ópia a opiátov.
Jurij Fedotov, ktorý je vedúcim agentúry pre drogy a kriminalitu (UNODC), ktorá sídli vo Viedni poznamenal: “Vzhľadom k tomu, správa … jasne ukazuje, že je potreba urobiť ešte veľký kus práce, keďže je vidno naozaj veľa škôd práve z drog, či už v oblasti zdravia, rozvoja, verejného pokoja a bezpečnosť vo všetkých oblastiach sveta.”
Súvisiace: Londýn je hlavným mestom kokaínu na svete
Povedal, že zatiaľ čo “medzinárodné spoločenstvo je vybavené tak, aby rýchlo reagovalo … zostáva obrovskú potrebu budovania kapacít a technickej pomoci a finančné prostriedky aj naďalej zaostávajú v oblasti politických záväzkov.”
V roku 2015 zhruba 29,5 miliónov ľudí na celom svete, alebo 0,6 percenta dospelej populácie, trpelo poruchami spojenými s užívaním drog, na základe čoho počet väčšinu nevyhnutných ročných úmrtí dosahoval najmenej 190 000, a to predovšetkým z opiátov.
V správe sa ďalej píše: “V roku 2016, celosvetová produkcia ópia – extrahovaná z maku živice a rafinovaného heroínu – raketovo vzrástla (o tretinu), predovšetkým z dôvodu veľkej úrody v Afganistane, čo však pomáha financovať Taliban povstalcami.
Tento rast je podporovaný lepším počasím. V rámci medzinárodného úsilia, trvajúceho vyše desať rokov, ohľadom stabilizáciu krajiny, miliardy dolárov pomohli presvedčiť afganských poľnohospodárov, aby pestovali aj iné plodiny.
Ale UNODC uviedla, že celosvetová produkcia ópia je o 20 percent nižšia ako počas vrcholu, v roku 2014 a v blízkosti priemeru za posledných päť rokov.
Pokiaľ ide o kokaín, údaje o produkcií a obchode – objem dosiahol v roku 2015 rekord – a jeho využitie, ako v Európe tak a Severnej Amerike prispelo k celkovému rastu na svetovom trhu.
Zhabané množstvo v Ázii vyskočilo v roku 2015 o 40 percent. Najmä z dôvodu 500 kg (1100 libier) zachyteného objemu v Džibutsku, čo je najväčší objem vo východnej Afrike od roku 2004, avšak pravdepodobne bol na ceste do Ázie.
Po dlhodobom poklese, pestovanie koky (suroviny pre kokaín), v priebehu rokov 2013-15 stúplo o 30 percent a to predovšetkým kvôli Kolumbii, ktorá je jeho najväčším svetovým producentom.
Epidémie opiátov
UNODC ďalej uviedla: “Ale opiáty, ako je heroín, rovnako ako aj lieky proti bolesti, ako je fentanyl a nelegálne falzifikáty zostávajú zďaleka “najškodlivejšími” drogami z hygienického hľadiska.”
Úmrtia z predávkovania v Spojených štátoch, (väčšina z opiátov) sa v roku 2015 viac ako strojnásobili na 52 404 z 16 849 v roku 1999.
V správe sa tiež našiel “zásadný geografický posun” na trhu metamfetamínu, počas obdobia v posledných piatich rokov.
Množstvo zhabaného objemu v roku 2015 vo východnej a juhovýchodnej Ázie prekonalo Severnú Ameriku, čím sa prvýkrát dostali na prvé miesto.
Ďalej uviedli: “Za zmienku stojí veľký nárast zadržaného metamfetamínu v Číne.”
Súvisiace: Do výpočtov HDP Británie a Talianska budú patriť drogy a sex
Agentúra taktiež poznamenala, že alternatívna vetva “balkánskej cesty” pre heroín a morfín, ktorá predstavuje 40 percent, sa zdá, že sa otvára cez Kaukaz.
To môže odrážať úsilie o zastavenie toku migrantov cez Balkán, keďže množstvo zadržaných drog v Grécku a Turecku klesá, ale v Arménsku a Azerbajdžane prudko rastie.
Okrem toho uviedli, že obchodné modely organizovaných gangov zločinu sa neustále menia a na predaj drog sa využívajú aj nové technológie, ako je napríklad “darknet”.
Darknet je anonymný softvér, kde šifrovanie skrýva aktivity a umožňuje aj transakcie v krypto-menách ako Bitcoin. Avšak zachycuje len “malé percento” z predaja drog, ale naozaj “rýchlo rastie.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Reuters, BBC
Facebook komentár