Neospravedlňujem sa za to, že sa vraciam k téme Číny, k jej úlohe v Organizácií šanghajskej spolupráce a zlata. Zlato je teraz strategický kov pre súčasnosť a budúcnosť vlád SCO, ktorá má v sebe viac ako 40% svetovej populácie a cena zlata teraz obnovuje pôvodné postavenie svojho rastúceho trendu, ponímajúc svoju budúcu úlohu ako náhrada za americký dolár je stále viac naliehavejšia, pretože zlato je bohatstvo, a toto bohatstvo sa presúva zo západu na východ.
SCO je hospodársky blok pozostávajúci z Číny, Ruska, Kazachstanu, Kirgizska, Tadžikistanu a Uzbekistanu. Medzi sebou produkujú okolo 26% svetového zlata, z ktorého žiadne neopustí SCO. Ďalšie národy prijaté ako budúci členovia sú India, Irán, Pakistan, Mongolsko a hneď ako NATO odíde, Afganistan. Bielorusko a Srí Lanka sú na čakacej listine. Nie je to menej ako hospodárske zjednocovanie väčšiny Ázie, s celkovým počtom populácie troch miliárd. Všetky ich centrálne banky nakupujú zlato a dovoz zlata občanmi iba týchto dvoch (Indie a Číny) tvorí 400-500 ton zvyšku svetovej ťažobnej produkcie – a niektoré z nich (najmä v Afrike) sú teraz tiež pod kontrolou Číny.
Jeden z ekonomických cieľov SCO je zbaviť sa dolára, v mene cezhraničného obchodu, medzi členmi. Akékoľvek pochybnosti, ktoré by sme mohli mať ohľadom tejto záležitosti, sú už rozptýlené ako výsledok monetárnych sankcií vlády USA na Irán.
Irán je dôležitý, pretože dodáva ropu do Číny a Indie. Američania zakázali všetkým krajinám nakupovať iránsku ropu pod trestom sankcií. Dôsledkom je prinútiť Irán vysporiadať niektoré obchody so zlatom, čo členom SCO dáva de facto nespeňažené zlato, čo je spoľahlivý dôvod, aby chceli vyššie ceny v amerických dolároch, takže sa nakupuje viac.
To vytvára dilemu pre USA. Ak stupňuje útok na Irán, ohrozuje záujmy Číny, Indie a iných členov SCO. V tejto fáze je príliš skoro na to posúdiť politické reakcie členov SCO k tejto hrozbe, ale existujú 2 široké možnosti: buď vojenská alebo ekonomická.
Pre Čínu je príliš skoro na to bojovať v menovej vojne. Rozvíja svoj vnútorný trh a zatiaľ jej SCO bude poskytovať najväčší závislý trh od dôb Britského impéria. Len ešte stále závisí jej ekonomická aktivita od klesajúcich trhov západu. Avšak dôvod, prečo akumulovala zlato a povzbudzuje, aby jej občania robili to isté aby konečne presúvali bohatstvo zo západu.
Iránska situácia už podkopáva pozíciu dolára ako medzinárodnej meny v rámci pan-ásijského osídlenia, lebo ropa je jednoducho dôležitejšia. Pokusy centrálnych bánk v priebehu rokov klamať nám o vlastníctve zlata, dali Číne a jej SCO pobočkám obrovský neočakávaný presun bohatstva, ktoré môžeme objaviť. To je to, o čom geopolitika zlata vlastne je a je škoda vidieť našich lídrov slepých a k tomu hluchých.
Preložil: Lukáš Jankejech
Zdroj: GoldMoney
Facebook komentár