Podnikanie na virtuálnych stretnutiach sa zrazu vrhlo včas. Spoločnosť Zoom Video Communications minulý rok počítala s tým, že s konkurenti ako Slack Technologies by do roku 2022 súťažili o ročný príjem v priemysle vo výške 43 miliárd dolárov. Využitie videohovorov sa z dôvodu fyzického distancovania vyvolaného koronavírusom raketovo rozšírilo, na základe čoho rýchlo rástli aj počty používateľov. Namiesto toho, aby navyšovali ziskovosť, by ich to však mohlo viesť k kolíznemu kurzu s ich predikciami rastu priemyslu.
Spoločnosť Zoom má v súčasnosti 200 miliónov účastníkov videa, čo je 20-násobný nárast od konca decembra. To je tretina z približne 600 miliónov firemných a vysokoškolských používateľov, ktorých odhadujú analytici Morgan Stanley. Jej akcie sú teraz mimo maxima, ale od začiatku roka sú v dosiahnutom zisku na hodnote o takmer 75%, zatiaľ čo Zoom mal pondelok popoludní hodnotu 34 miliárd dolárov. Ocenenie spoločnosti Slack sa zvýšilo o desatinu na 14 miliárd dolárov, keď počet platiacich zákazníkov sa približne zoštvornásobil, ako je obvyklá miera. Podľa údajov spoločnosti Refinitiv majú títo dvaja hráči podľa očakávaní Refinitiv v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov dosiahnuť tržby, čo predstavuje menej ako 5% celkových predpokladaných tržieb spoločnosti Zoom.
Výzvou je prevádzať používateľov k príjmom, po skončení všetkých bezplatných testov. Návrat do kancelárií a vysokých škôl bude pravdepodobne sprevádzať pokles virtuálnych hovorov. V každom prípade sa cenová konkurencia zintenzívni, keďže spoločnosti budú prechádzať od boja o nových zákazníkov k ich odcudzeniu. Zhruba pred 15 rokmi bol prenos hlasu internetovým protokolom (Voice over IP) horúcou novou komunikačnou technológiou. Výsledkom boli tvrdé cenové vojny. Bývalé hotshoty ako Vonage majú jednoznačne nižšie cenu ako vtedy.
Okrem toho spoločnosť Microsoft sa snaží tlačiť svoje produkty Teams ako súčasť softvérovej sady popri kancelárskeho balíka Office. To môže byť pozitívne pre firemných klientov. Spoločnosť, ktorú prevádzkuje Satya Nadella, ju čoskoro rozšíri aj na maloobchodných zákazníkov. Čím väčší úspech má softvérový gigant, tým menší môže byť trh pre firmy ako Slack, Zoom a podobne.
Predaj by však mohol byť alternatívou – takáto služba by napríklad dobre zapadla k firme Salesforce.com. A už sa raz niečo podobné stalo. Microsoft kúpil Skype v roku 2011 za 8,5 miliardy dolárov, čo je asi 10-násobok 12-mesačných výnosov. Problém je, že Zoom je v súčasnosti hodnotený 5-násobne viac. Nie sú to len používatelia, ktorí sa objavili vopred.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo
Facebook komentár