Po celé desaťročia mal OPEC jedinečný vplyv na ceny ropy.
Avšak obrovský vplyv kartelu bol zasiahnutý rozsiahlou ranou dramatického boomu z ropných bridlíc v USA.
Douglas Rachlin, ktorý je výkonným riaditeľom spoločnosti Rachlin Group Neuberger Berman na konferencii SALT v Las Vegas povedal: “Saudská Arábia a OPEC už cenu ropy pod kontrolou nemajú.”
Rachlin ďalej poznamenal: “Rozmach v oblasti amerických bridlíc vytvoril kľúčového globálneho hráča, ktorý môže čerpať aj pri nízkych cenách ropy, čo znamená, že OPEC už nemôže “manipulovať s cenou,” … “Revolúciu v oblastí bridlíc zmenila veľa vecí.”
Súvisiace: OPEC USA: Prosíme, nepumpujte toľko ropy!
V nedávnom vyjadrení, ohľadom vplyvu USA na trh ropy, OPEC na začiatku tohto mesiaca do Spojených štátov vyslal prosbu, aby prestali pumpovať toľko ropy. Táta námietka prišla po rozsiahlej produkcií od amerických výrobcov bridlíc a najmä v permu panvy Texasu a Nového Mexiku, čo zabránilo v schopnosti OPEC-u ohľadom stabilizácii cien ropy.
Michael Hintze, ktorý je miliardárom a zakladateľ hedžového fondu CQS poznamenal: “Skutočnosťou je, že USA je aktuálne významným producentom.”
Hintze poukázal na rozsiahlu produkciu z permu panvy, ktorá ťaží z unikátnej geológie, ktorá umožňuje ťažiť aj z viacnásobných vrstiev hornín. Perm taktiež získava z technologického pokroku, ktorý umožňuje lacnejšie vŕtanie ropy.
V posledných dňoch sa OPEC snaží upokojiť nervóznych investorov. Saudská Arábia a Rusko poslalo ceny ropy do ziskov, potom čo na podporu trhov sľúbili urobiť “čokoľvek”, vrátane termínu okolo predĺženia zníženej produkcie, k marcu 2018.
Napriek tomu Hintze povedal, že Saudská Arábia “nemôže z dlhodobého hľadiska obmedziť svoju produkciu, keďže môže čeliť zhroršovaniu fiškálnej situácie.” Táto krajina sa snaží prelomiť svoju závislosť na ropnom priemysle tým, že predstavila ambiciózny program znižovania závislosti krajiny na rope a snahy o diverzifikáciu svojej ekonomiky s označením “Vision 2030/Vízia 2030.”
Saudský minister financií Mohammed Al Jadaan tento týždeň poznamenal: “Dúfame, že do roku 2030 bude naša finančná situácia v poriadku aj keď ropa bude ponúkaná zadarmo.”
Súvisiace: Koniec ropného kartelu OPEC sa blíži
Hintze ďalej uviedol: “Skutočnosť je aktuálne taká, že globálnu produkciu ropy vo veľkom ovplyvňuje USA.”
Ďalším faktor pre vplyv v ropnom priemysle môže byť aj administratíva prezidenta Trumpa.
“Vláda v neuveriteľnej miere podporuje ropný sektor,” uviedol Rachlin a poukázal na to, že bývalý generálny riaditeľ ropnej skupiny ExxonMobil – Rex Tillerson sa stal ministrom zahraničia a bývalý guvernér Texasu – Rick Perry sa stal ministrom energetiky.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: TheGuardian, Fortune
Facebook komentár