Zoskupenie krajín OPEC do svetovej ekonomiky počas mesiaca marec napumpovalo väčšie objemy ropy. Ale bude na svete niekto, kto by ju chcel kúpiť?
Najnovšie údaje z ropného kartelu ukázali, že jej členovia v marci roka 2016 navýšili hrubú produkciu ropy, čo odzrkadľuje trend z dôvodu vyšších objemov z Iraku a Iránu, ktoré produkujú stále viac ropy, keď sa po niekoľkých rokov dostali z pod sankcií.
Iránska produkcia vzrástla takmer o 140 tisíc barelov denne, čo dorovnáva zníženie objemu produkcie zo Spojených arabských emirátov, Nigérie a Líbye. Katar, Saudská Arábia a Kuvajt udržiavali ich produkciu na februárových úrovniach.
OPEC varoval, že celosvetový dopyt po jeho surovine je krehký a to aj cez nízke ceny. Niektorí z jej hlavných zákazníkov trpia spomalením ekonomického rastu a odstránenie dotácií na palivá, v krajinách produkujúcich ropu, môžu mať taktiež negatívny vplyv na dopyt. Okrem toho, mierne počasie na severnej pologuli odrádza zákazníkov od kúpy väčšieho objemu.
Skupina vo svojej mesačnej správe uviedla: “Zdá sa, že súčasné negatívne faktory prevažujú nad pozitívnymi a prípadne v raste dopytu ropy znamenajú korekciu smerom nadol, čo poukazuje aj na existujúce príznaky pretrvávania aj do budúcnosti.”
Súvisiace:
OPEC: Ropa nebude v hodnote $ 100 za barel až do roku 2040
Príjmy ropného kartelu OPEC v roku 2014 klesli pod 1 bilión dolárov
Globálne trhy s ropou sa v posledných dvoch rokoch výrazne zmenili. Ceny ropy sa zrútili na februárové minimá, vo výške $ 26 za barel, z viac ako $ 100 v roku 2014. Od tej doby sa však vrátili späť na viac ako $ 40 za barel.
Prepad cien zvýšil výrobcom náklady, ktorí boli nútení drasticky znížiť svoje výdavky a prehodnotiť niektoré projekty.
Napriek tomu hlavní producenti pokračovali v čerpaní, čo navýšilo celosvetový nadbytok – rozdiel medzi ponukou a dopytom v prvom štvrťroku 2016 dosahoval úroveň 2,5 milióna barelov denne, z úrovne 2 miliónov barelov vo štvrtom štvrťroku minulého roka.
Krajiny OPEC sa v nedeľu opäť budú snažiť upokojiť volatilitu trhu, kedy majú naplánované stretnutie s ostatnými významnými producentmi ropy v Katare, kde budú hovoriť aj o obmedzení produkcie.
Zdroj: CNN, Bloomberg
Facebook komentár