Bolo tu už priveľa vzrušenia v uplynulom roku napriek zvýšeniu produkcie ropy v Severnej Amerike a sľube zvýšenej produkcie ropy v Amerike v nadchádzajúcich rokoch. Národný bezpečnostný experti a ostatný geopoliticky pozorovatelia majú poetické roznety pri pomyslení na tuto vznikajúcu hemisférickú pevnosť v energetike dodávok.
Čo sa menej diskutuje avšak je zanedbateľný efekt tejto hojdačky je znížením cien ropy, vzhľadom na skutočnosť že v kombinácií s výrobou OPEC , súhrnná globálna výroba väčšinou zostáva hladká.
Ale je tu ďalšia súčasť tejto novej viery v meniacom sa globále krajiny po rope : svitá vedomie že moc OPEC nakoniec išla do úpadku môžeme si prečítať oslavu OPEC ktorá slabne pri prakticky každej publikácii zo Zahraničnej politiky, v rôznych politických blogov. David Ignatius z Washington Post zhrnul takmer všetky nedávne tvrdenia v peknom zväzku v máji 2012 kúsok z An Economic Boom Ahead? (Napred hospodárky Boom) kde citoval Davida Westa z PFC Energy :
“Toto je equivalent enregií klesajúceho Berlínskeho Muru“ tvrdí West. “Rovnako ako trauma studenej vojny končiacej v Berlíne ,tak aj trauma 1973 ropného embarga konči teraz.“ Geopolitické následky týchto zmien sú zarážajúce :“Už sa viac nebudeme spoliehať na Blízky Východ alebo konkurovať národom ako Čína či India pre zdroje z oblasti surovín“
Je síce pravda že Amerika drží veľký sľub previesť zdroje zemného plynu na vyššiu úroveň výroby, ale to nie je prípad s ropov. Oslava Geopolitickej Hojdačky v energetickej mocnosti preto chyba zásadný bod: Žiadna oblasť –z OPEC do mimo-OPEC , z Afriky do Ruska nemá schopnosť znížiť cenu ropy pretože nikto nedokáže prísť s novým riešením dostatočne rýchlo pre dosť dlhé neprerušené obdobie.
A tu je viac k tejto historke na otvorenie očí.
HISTÓRIA OPEC-u
Za viac ako 30 rokov , OPEC produkoval menej ako polovicu ropy na svete .Vskutku do dnešného dňa OPEC produkuje iba o niečo viac ako 40% ropy na svete. Ale väčšina svetových voľných kapacít boly držané v Perzskom zálive výrobcov štátov.
Tak OPEC najmä v Saudskej Arábii bol schopný dlho riadiť cenu ropy nie v jednom ale v dvoch smeroch. Historicky to znamená že koncentrácia ropnej ceny bývali s OPEC a jeho najväčším producentom Saudská Arábia.
Ale začína rok 2005 ,globálny ropný trh vycítil že iba OPEC bol schopný ovplyvňovať ceny ropy v jednom smere : vyššie ,znížením produkcie. OPEC schopnosť znížiť cenu ropy začali praskať ,rozbíjať sa, a obvykle zlyhajú v prvej fáze na čele ropného precenenia od roku 2008. Skutočne ,OPEC zvyšuje produkciu ropy niekoľko krát v perióde v 2004-2008 , pokušenie o krotenie ceny ropy pre ropný šok pred ktorým uchraňujú globálnu ekonomiku. Avšak ropne trhy ktoré prechádzajú Fundamentálnym prechodom v tom obdoby sa preorientovávajú k nenásytným ,cena necitlivá dopytu z Ázie – nevenovali pozornosť .
Namiesto toho narušenia dodávok malých výrobcov v malých oblastiach malý väčší vplyv na cenu ropy (tlačia ju vyššie) ako OPEC vplyv sa pokúša tlačiť cenu nadol.
Je to nejasné že OPEC nemá žiadny merateľný vplyv na obmedzovanie cien niekoľko rokov.
Letne hurikany v Mexickom zálive , nepokoj a výpadky v Delta Niger a rôzne štrajky predstavili väčší tlak na rast cien ropy ako smerom hore dodávky energie OPEC .
MYTOLOGIA OPEC-u
Existuje koncový kultúrny mýtus preto (čo nie je nič iné ako opicou z pred 30-tich rokov) že OPEC môže pripojiť rýchle cenove zabíjanie až nárazové zmeny výroby. Ale ako ukazuje graf nižšie OPEC produkcia nedokázala dosiahnuť pokrok vôbec v siedmich rokoch od roku 2005, ako ropa začala svoj cenový prechod.
Ako ropa vzrástla nad 50 dolárov v roku 2005 a potom dosahovala 90 dolárov v roku 2007 a potom na úrovni nad 140 dolárov v roku 2008, OPEC produkcia vzrástla a spadla ale bez spoľahlivého vzťahu k cene. V následku 2008 OPEC produkcia koreluje lepšie s oživujúcou sa cenou ropy. Ale opäť nárast produkcie OPEC ma len vrátiť na predchádzajúce maxima z minulého desaťročia. Tu je novy príbeh ktorý diskutuje o najnovšej úrovni výroby v tomto roku :
Konajúc na zmierenie nervozity na trhu dodávok uprostred obáv z Iránu, OPEC vo štvrtok povedal že čerpanie viacej ropy trh potrebuje na úrovni ktorá trvá už od leta 2008 a vyjadril opatrnú optimistickú poznámku k dopytu .Opatrný optimizmus s výrobným pozdvihnutím dostatočným na pokrytie všetkých iránskych ropných exportov ,je pravdepodobne že ďalšou stabilizáciou ropného trhu, kde je volatilita niektorých opatrení už vyhladená v posledných týždňoch. Vo svojej poslednej mesačnej správe na trhu Organizácia zemí vyvážajúcich ropu oznámila že jej produkcia ropy bola v mraci 32,42 miliónov barelov za deň, čím išla hore o 317 000 barelov na deň, ako v predchádzajúcom mesiaci.
Áno, stále tu je to zanedbané miesto ,ako : tato produkcia ropy nie je výnimočná. Nemá zmysel. A nie je ničím novým v každom slova zmysle. Výroba nad 32 miliónov barelov na deň? Tato úroveň bola dosiahnutá minimálne 4-5 kráť od roku 2005, v najlepšom prípade slabej závislosti k cenovým zmenám
Podme sa bližšie pozrieť na globálny podiel dodávok ropy, medzi dvomi časťami: mimo-OPEC a OPEC produkciou :
Mimo-OPEC vs. OPEC ropná produkcia
Existuje niekoľko možných záverov aby mohli byť z vyššie uvedeného grafu ktorý ukazuje že mimo-OPEC poskytuje takmer 58% svetovej ponuky ropy v roku 2011 a OPEC za predpokladu 42%.
1. Mimo-OPEC je doménou súkromných ropných spoločnosti a podarilo sa im zvýšiť svoj podiel na trhu za posledných 30 rokov prostredníctvom súťaže a prostredníctvom použitej technológie .
2. OPEC podiel na trhu stagnuje ,možno kvôli prevahe štátnych ropných spoločnosti a rušeniu politických štruktúr
3. Mimo – OPEC určujú ceny vďaka väčšiemu podielu na trhu
4. Alebo snáď OPEC stále zachováva cenovú silu a to vďaka väčšiemu množstvu voľnej kapacity
Je tam kus pravdy v každom z týchto pozorovaní .
Mnohý taktiež veria že OPEC a mimo-OPEC by mohli produkovať oveľa viac ropy. V prípade OPEC mnoho pristavajúcich názorov že štátom riadený výrobcovia a vlády sedia na masívnej skrytej voľnej kapacite a zachováva ju ako kartel manipulujúci s vyššou cenou ropy. V prípade mimo-OPEC mnohý veria že ekologické nariadenia a ďalšie obmedzovanie umiestnene demokraticky zvolenej vlády budú potlačovať stenu dodávok ,ktoré by mohli prísť na trh ľahko pokiaľ iba ropa je “zdarma“ .
Tieto názory nieže sú extrémne ale sú aj neisté .Sú typické pre druh veľkých nárokov ktoré vojdú do ľudských starosti a podozrení ,skôr než budú namontované empirické dáta. Faktom je že voľna kapacita OPEC pod tlakom po určitú dobu aj pre pretvárajúce presvedčenie o opaku sa odhadujú že bežia pod 3mbpd alebo dokonca pod 2 mbpd . (Pre posledný komentár k voľnej kapacite OPECu, si pozrite Model cien Ropy od Chrisa Neldera). Prípad skrytého držania ropnej kapacity v OPEC je slabý najme pre domácu populáciu v zálive dramaticky zvyšujúcej sa spotreby svojej vlastnej ropy.
Medzi tým mimo-OPEC veľkých výrobcov ako je Rusko sa výrazne zvýšila produkcia tohto posledného desaťročia a regióny ako je Severná Amerika boly schopné spomaliť pokles. Západné ropné spoločnosti v ktorých dominujú produkcie mimo-OPEC –už prehľadali celý svet a snažia sa nahradiť svoje rezervy ,ale z veľkej časti k ničomu. To je dôvod prečo to ExxonMobil a ConocoPhilips nakoniec vzdali ,kapitulovali a kúpili aktíva zemného plynu. Tým že sledovali stopy Royal Dutch Shell ktorý prijali zemný plyn o niečo skôr. Preto fakt o produkcie mimo-OPEC ktorý bol neznámy aj pre priemysel pred desaťročím je teraz veľmi prostý : Tam proste nie je žiadne obrovské množstvo novej ropy ktorá môže prísť on-line ľahko a lacno mimo –OPEC kontrolovaných oblastí .Iba Rusko najväčší mimo-OPEC výrobca a teraz najväčšia produkčná zem na svete –zatieňuje aj Saudskú Arábiu –sa podarilo výrazne zvýšiť výrobu.
Okno dodávok mimo-OPEC : Rusko
Dva grafy nám povedia všetko čo potrebujeme vedieť o limitných faktoch mimo-OPEC ktorým čelí produkcia ropy. Za prvé pôjdeme sa pozrieť na celkovú produkciu mimo-OPEC na ročnej báze :
Rovnako ako pri produkcií OPEC takmer žiadny pokrok nebol učinený v posledných siedmich rokoch. To bolo prekvapením pre väčšinu analytikov, najmä v rámci samotného priemyslu. Kto by si myslel že sa zmena režimu zmení ropná cena , mimo-OPEC nemožno trvalo zvýšiť produkciu na oveľa väčšiu úroveň ? Miesto toho produkcia mimo-OPEC ostáva uviaznutá okolo stropu rovnako ako OPEC.
Veľké odhalenie príde, však keď sa pozrieme na mimo-OPEC dodávky bez Ruska.
Bez Ruska mimo-OPEC dodávky stratili skutočne asi milión barelov denne v produkcii posledného desaťročia. To vypovedá na rýchlo rastúce náklady na novom barely ropy v mimo-OPEC regiónoch o ktorých budeme hovoriť v 2 časti tejto správy.
Cena ropy v OPEC je bezmocná
Predstavme si na chvíľu že OPEC by mohol, pokiaľ by sa rozhodol, naliať ďalšie 3 mbpd ropy na svetovom trhu .A tým by to mohlo znížiť cenu WTIC ropy na $90 alebo menej. Čo by to dokázalo ? A ako dlho by takáto “nižšia“ cena vydržala ?
V časti 2, The Cruel Math of the Marginal Barrel, vysvetlime že aj keď výkyvy v ekonomickej aktivite určite zvýšili a znížili cenu ropy sú tu hlbšie štrukturálne dôvody prečo OPEC – a to aj s voľnou kapacitou –už nemôže trvalo znížiť cenu ropy. Okrem toho budeme diskutovať o tom ako paradoxne môže každý nárast dodávok od OPEC ktorý ma presvedčenie znížiť cenu ropy ma úplne opačný vplyv na cenu .
Prekvapujúce ? Áno ale nie divné alebo nepravdepodobne a dôvod prečo budeme vysvetľovať. Nakoniec sme došli k záveru že podlahová cena ropy –mimo takých 30-90 dňových obdoby – je vyššia ako kedykoľvek predtým. To umožní veľké prekvapenie , mala by ďalšia akútna fáza finančnej krízy rozkývať cenu ropy smerom dolu nad 2-3 mesačnú periódu.
Zdroj: Gregor.us
Preložil: Miroslav Katina
Facebook komentár