Podľa Petra Lewisa, riaditeľa Centra pre zodpovednú technológiu v organizácií Australia Institute, sa spoločnosť Facebook snaží uplatniť svoj monopol v Austrálii tým, že obmedzuje vydavateľov v zverejňovaní obsahu na službách firmy Facebook.
Vysvetlil, že gigant v oblasti sociálnych sietí sa postavil k odmietnutiu bezplatného prístupu, pričom zmiernil zber používateľských údajov a zisky z týchto informácií.
Ďalej poznamenal: “Myslím, že v tejto časti digitálneho sveta posilňujú svoje monopolné postavenie.”
“V Austrálii to podnecuje rozhovory o tom, ako by mohli vyzerať alternatívy – neexistuje zjavná alternatíva,” … „Zmena predstavy verejnej digitálnej infraštruktúry predstavuje dlhodobú stratégiu a nie je niečim, čo by ste mohli robiť cez noc.“
Austrálsky minister financií – Josh Frydenberg na konci tohto týždňa na sociálnej sieti Twitteri uviedol, že „vedie ďalší rozhovor“ s vedúcim predstaviteľom spoločnosti Facebook – Markom Zuckerbergom a že ďalšie diskusie zrealizujú opäť cez víkend. Poznamenal, že vláda a Facebook sa budú usilovať o vyriešenie pretrvávajúcich problémov.
Today I had a further conversation with Facebook’s Mark Zuckerberg.
We talked through their remaining issues & agreed our respective teams would work through them immediately. We’ll talk again over the weekend.
I reiterated Australia remains committed to implementing the code.
— Josh Frydenberg (@JoshFrydenberg) February 18, 2021
Čo sa stalo?
Facebook v stredu uviedol, že jeho austrálski používatelia si už nebudú môcť prezerať alebo zdieľať spravodajský obsah. Medzinárodní používatelia tiež nebudú mať na svojej platforme prístup k austrálskemu spravodajskému obsahu.
Toto rozhodnutie prišlo v reakcii na kódex mediálneho vyjednávania, ktorý by mal podľa zákona prijať austrálsky parlament, podľa ktorého by spoločnosti ako Facebook a Google prinútili platiť vydavateľov za zobrazovanie ich spravodajského obsahu v rámci ich služieb, akými sú Facebook Newsfeed a Google Search.
Rozhodnutie technologickej spoločnosti vyvrátili politici aj ostatní, najmä potom, čo tieto obmedzenia zasiahli aj dôležité stránky na facebooku týkajúce sa verejného zdravia a života.
Lewis ďalej poznamenal: “Facebook sa rozhodol pre tzv. “najextrémnejší prístup” a myslím, že ich stratégia je postavená na myšlienke: Zastrašíte jedného, aby ste ďalších vychovali.“
Súčasnú situáciu opísal ako „veľmi pomalú autonehodu“.
„Google už “visel z útesu“, keď pred niekoľkými týždňami čelil podobným nepríjemnostiam a vyhrážal sa, že v Austrálii svoj vyhľadávač vypne. Facebook už cez útes skočil. Kde to všetko skončí, nik presne nevie,“ poznamenal Lewis a dodal, že svet sleduje, ako sa to celé vyrieši.
Zatiaľ čo Facebook sa rozhodol pre najextrémnejšiu alternatívu, rovnako ako predtým varoval, Google nakoniec uzavrel exkluzívne partnerstvá s významnými austrálskymi mediálnymi organizáciami.
Austrálsky regulátor v priebehu minulého roka poukázal na obrovskú moc, ktorú majú obe spoločnosti v reklamnom priestore.
V septembrovej správe sa uvádza, že z každých 100 austrálskych dolárov (77,26 dolárov), ktoré inzerenti minuli v roku 2019 v rámci online priestoru, Google získal 53 austrálskych dolárov, Facebook dostal 28 austrálskych dolárov a iba 19 austrálskych dolárov išlo na iné webové stránky a do ďalších reklamných technológií.
Používatelia nečelia veľkým nepríjemnostiam
Facebook uviedol, že spravodajstvo tvorí menej ako 4% obsahu, ktorý ľudia vidia v rámci svojej “Nástenky“ a zisk firmy zo spravodajských informácií je pre spoločnosť minimálny.
Suranga Seneviratne, ktorý je lektorom na Fakulte počítačových vied na univerzite v Sydney poznamenal, že stredajšie obmedzenia nebudú mať pre väčšinu austrálskych používateľov Facebooku výrazný dopad.
Ďalej poznamenal: “Ak uvažujete iba o spravodajstve, myslím si, že používatelia to nebudú príliš vnímať a platforma Facebook nezaznamená výrazný pokles výnosov.”
Niektorí odborníci tvrdia, že Facebook, ktorý neúmyselne blokuje ďalšie stránky v Austrálii, môže mať vážne následky – ako na poškodenie dobrého mena, tak aj na firemné problémy austrálskych inzerentov.
Iní poukázali na to, že odstránením hlavného zdroja faktom overených informácií na platforme Facebooku, v čase, keď dezinformácie predstavujú vážny problém, gigant v oblasti sociálnych sietí „strieľa sám sebe do nohy. “
Zdroj: CNBC, BBC
Facebook komentár