Hovorí sa, že Apple je najlepšia spoločnosť na svete. Prináša nám najlepšie produkty, a na oplátku sa teší z lámania rekordov, čo sa týka aj tržieb. Takže, v čom by sa mali ostatné spoločnosti mali od applu učiť ?

Adam Lashinsky z Fortune napísal k tejto téme sa týkajúcu knihu. Tú sme si prečitali a vybrali najviac prekvapujúce časti. Lashinsky si ďalej myslí, že väčšina týchto princípov nebude fungovať pre veľké spoločnosti, no začínajúce start-up-y by sa mali inšpirovať.

Na druhej strane veľké korporáce, od Googlu až po Microsoft, si taktiež u Apple môžu nájsť inšpiratívne podnety. Nie je to náhoda, že sa Apple stal najúspešnejšou spoločnosťou na svete. Má výborne organizovaný systém, vďaka ktorému sa dostala tam kde je dnes.

 

Koncentrujte vašich najlepších ľudí na najdôležitejšie projekty.

Zneje to ako samozrejmosť, však? To, ale nie je. Hlavne v prípadoch, keď je vaša spoločnosť v procese transformácii. Keď sa Apple pustil do vývoja iPhone-u, všetci najchytrejší ľudia začali na projekte pracovať. Talentovaní inžiniery z Mac divízie, prešli do divízie iPhone. Mac operačný systém mal meškanie, práve pre tento presun.

 

Držte to v tajnosti

V Apple, diskrétnosť neznamená len nehovoriť o projekte, na ktorom pracujete v médiách, znamená to taktiež nehovoriť to ani kolegom.

Samotná diskrétnosť má niekoľko výhod: Chráni najnovšie produkty pred konkurenciou. Taktiež pomáha zamestnancom sa zameriavať na svoju prácu, bez toho aby strkali nos do práce kolegov.

 

Zamerajte sa na detaily

Lashinsky v knihe píše, že v Apple je oddelenie špecializované na dizajn a navrhovanie krabičiek a obalov na produkty. Firma chce, aby zákazník bol nadšený už od prvej chvíle, čo dostane svoj iPhone do rúk. Zameranie sa na detail, odlišuje Apple od jeho rivalov. Všetky start-up-y by detail nemali zanedbať. 

 

Nepočúvajte cieľové skupiny zákazníkov, robte čo práve chcete

Apple priniesol na trh prvý Apple počítač, pretože, “my sme ho veľmi chceli,” povedal Steve Jobs, ešte v 80-tych rokoch.Rovnaký princíp platil aj pri iPhone a iPad-e na začiatku tohto storočia. Vedenie Applu odmietalo používať nekvalitné chytré telefóny, preto urobilo lepšie. Apple robí produkty, ktoré chce používať, a myslí si že nikto ich nevie urobiť lepšie.

 

Buďte zameraný! 

V reakcii k predošlému bodu. To, že si myslíte, že viete urobiť niečo najlepšie, nie stále to znamená, že by ste to aj mali robiť. Dobrý príklad je Google. Predpokladajú, že vedia urobiť všetko lepšie, ako ktotoľvek iný. Končí to tým, že niektoré veci robia veľmi dobre, no väčšinu nie príliš.

Jedna z ohromne silných stránok Apple je, že všetky ich produkty môžete položiť na jeden stôl. Je Pravda, že ten stôl sa stale zväčšuje, no stale je to len jeden stôl. 

 

Nezostavujte cieľové skupiny, no venujte pozornosť zákazníkom

Dalším kľúčovým bodom od Lashinského je: Apple nemá cieľové skupiny zákazníkov, no sústredia sa na to, ako zákazníci využívajú ich produkty. Podľa toho robia ďalšie kroky. Dobrý príklad je, ako Tim Cook povedal, že ľudia, ktorí používajú Apple TV, tak ju aj milujú, a Apple sa snaží prísť na to, ako sa dostať na hlavný trh, pretože ľudia radi Apple TV používajú.

 

Len niekoľko ľudí by sa malo strachovať o výkaz zisku a strát

Jediný človek, ktorý sleduje výkaz zisku a strát je finančný riaditeľ Apple Peter Oppenheimer, ďalším je po zosnulom Stevovi Jobsovi, CEO Tim Cook. Vo väčšine spoločností má controlling rozpočtov veľmi dôležité postavenie. Ste kráľom vášho útvaru, ak to máte na starosti. Jobs všetky tieto finančné záležitosti dal od managerov na stranu, aby sa mohli sústrediť na vývoj skvelých produktov. Nemusia sa strachovať o výdaje.

 

Priama zodpovednosť

D.R.I. — Directly Responsible Individual, priamo zodpovedný pracovník je v Apply kľúčovou frázou. Znamená to, že za úplne každý úspech alebo neúspech je niekto zodpovedný. V Apple neexistujú rozhodcovia v a autobiografickej knihe Steva Jobs-a je citát: ” V Apple môžte presne nájsť kto je za čo zodpovedný.” Neexistuje priestor pre výhovorky, ak vediete tým, tak radšej robte svoju prácu.

 

Zamestnajte najlepších ľudí, čo môžete

Začínajúci zamestnanec Apple Mike Janes cituje Steva Jobs-a. “Hráči A najímajú hráčov A, hráči B najímajú hráčov C. My Chceme byť hráči A.”

 

Zabráňte vysokej fluktuácii zamestancov

Apple len tak nenechá zamestnancov odísť. Tim Cook bol jediný vysoký manažér, čo sedel v rade inej spoločnosti. (Nike). Keď Andy Miller, človek čo mal na starosti skupinu iAds, sa spýtal Jobs-a, či by mohol byť v rade inej spoločnosti Jobs povedal, ” Čože? Takmer vôbec si to tu ešte nerozsekal, a ty chceš ísť venovať svoj čas na rozvoj inej spoločnosti? Nenechal som ani Forstalla odísť.“(Scott Forstall, šéf iOS software)

Držať ľudí vo firme, napomáha k tomu, aby boli sústredení na svoju prácu. Taktiež to môže viesť k izolácii, pripája Lashinsky. Nájdime teda vhodnú rovnováhu.

 

Udržujte tými malé

Apple sa snaží udržiavať tými, ktoré pracujú na veľkých projektoch okolo čísla 100. Od vzniku Mac-u, Steve Jobs stále preferoval tými udržiavať o tejto veľkosti. Pomáha to týmu ostať zameraným a organizovaným. Je to cesta rozbehnúť start-up vo vnútri veľkej spoločnosti.

 

Nepovýšujte ľudí, len kvôli tomu aby ste ich povýšili 

Vo väčšine spoločností, zamestnanci, ktorým sa darí a sú šikovní, chcú povýšiť a vyhľadávajú väčšiu zodpovednosť. Podľa Lashinského, Apple dáva možnosť kariérne rásť, no snaží sa zároveň si udržať ľudí na miestach, kde excelujú.

Napríklad, ak ste výborný dizajnér, neznamená to automaticky, že by ste boli výborným manažérom dizajnérov. V klasickej firme, ak vás povýšia na manažéra stúpate v podnikovej hierarchii. V Apple môžte byť lepšie platený a ostať na robiť prácu, čo doteraz. Zmyslom je, dať možnosť ľuďom robiť perfektnú prácu, a pritom udržať si ich presne tam kde sú perfektní. Lashinsky cituje Jobs-a:”Nechajme ľudí uplatniť svoj talent, nech práca ich talent neobmädzuje.”

 

“Control your message”

PR v Apple je notoricky známe. Zriedka odpovedajú médiám. Zriedka umožnia členom managementu verejné vyjadrenia. Ak sa nejaké verejné prehlásenie urobí, väčšinou je to udalosť veľkého rozmeru. Ale aj na týchto udalostiach sú omieľané stále tie isté frázy. Tie frázy sú väčšinou pre tlač veľmi jasné a pre zákazníkov veľmi zrozumiteľné.

 

Začnite od dizajnu, nech je lídrom prípravnej fazi

Vačsina firiem príde s myšlienkou produktu, marektingovým plánom, a až potom všetko prediskutujú s dizajnérom produktu. V Apple je to vymenené. Dizajnéry majú v rukách žolíka. Oni určujú, čo a koľko pôjde do produktu, až potom sa robí zvyšok.

 

To najdôležitejšie, sústreďte sa na zákazníka 

Toto je najväčšia devíza firmy Apple. Vytvára produkty a chvíle, ktoré používatelia milujú. Keď to najdôležitejšie je zákazník, tak úspech sa dostaví už sám.

Zdroj: BusinessInsider

Facebook komentár