Bitcoin a halving.

Bitcoin a halving.

Bitcoin sa po 3. „halvingu“, ktorý nastal 11. mája obchodoval za približne rovnakú cenu ako pred „halvingom“ a to napriek tomu že odmena pre ťažiarov klesla z 12,5 btc na 6,25 btc.

Viacerí očakávali že „halving“, spôsobí nárast ceny a bude tak kopírovať scenár 2 predchádzajúcich „halvingov“ pričom táto možnosť je stále reálna.

Bitcoin si pár dní od „halvingu“ pripísal 11%, napriek tomu mal viac dní keď uzatváral deň v negatívnych číslach ako v tých pozitívnych a obchodníci predpokladajú skôr pokračovanie tohto trendu aj v nasledujúcom období. Bitcoinu sa ale od začiatku roku darilo veľmi dobre, pričom si za obdobie od januára pripísal viac ako 30%.

Bitcoin po „halvingu“ prekonal hranicu 10 000 dolárov už dva krát. Po prekročení tejto ceny však vždy nasledovalo ostré odmietnutie ďalšieho rastu a pád pod túto hranicu, ktorá naďalej ostáva rezistentnou.
Bitcoin je ako na hojdačke a nevie si vybrať či nasadne na „býka“ alebo sa nechá trhať „medveďom“ a to aj napriek silným fundamentom a stále pretrvávajúcou koreláciou s americkými akciovými indexami. Podľa technických údajov ukazuje BTC skôr medvedie tendencie a viacerí obchodníci v najbližšom období očakávajú skôr jeho pokles. Avšak čo sa týka dlhodobého hľadiska, investori sú stále optimistickí a očakávajú rapídny nárast ceny.

Prvý „halving“, ktorý nastal v roku 2012 spôsobil dramatický nárast ceny Bitcoinu z 10 dolárov na neuveriteľných 1160 dolárov v priebehu 12 mesiacov. Druhý halving, ktorý sa odohral v roku 2016 už nemal tak signifikantný vplyv na cenu a bitcoin poskočil „len“ o 300%, keď sa z ceny 650 dolárov v priebehu roka dostal na sumu 2800 dolárov.

Viacerí obchodníci sa zhodujú na tom že „halving“ sa na cene začne prejavovať až po 6 mesiacoch a jeho hodnota by mala opäť vrcholiť niekedy v 12. mesiaci po „halvingu“.

Vzhľadom k tomu že zisky ťažiarov sa kvôli zníženiu odmeny za vyťažený blok znížili o polovicu, „halving“ ovplyvnil prísun novovzniknutých bitcoinov prichádzajúcich do systému a ťažiarom trvá dlhšie kým vyťažia nový blok. Vyššia náročnosť ťažby sa prejavila na cene a predražuje celú operáciu, čo spôsobilo že niektoré ťažiarenské systémy sa po „halvingu“ stali nerentabilnými.

Investori sa pri očakávaní rastu BTC tentokrát spoliehajú aj o vyšší záujem inštitucionálnych investorov. Peňažné aktíva prichádzajúce to rôznych krypto fondov boli počas vrcholiacej koronakrízy nadpriemerné.

Danny Master, vedúci krypto fondu CoinShares s hodnotou 1 miliardy dolárov, vidí cenu kryptomeny Bitcoin veľmi pozitívne. Poukazuje na fakt že záujem inštitucionálnych investorov je o 150 % vyšší, ako je množstvo novo vyťažených bitcoinov.

Riaditeľ fondu Grayscale Michael Sonnenshein, povedal že od apríla, bitcoinový fond v ich firme rapídne narástol až o 1,5 miliardy dolárov v porovnaní s prvým kvartálom roku 2020 a momentálne má hodnotu 3,5 miliardy. Zároveň dodal že zvýšený záujem investorov o investovanie do kryptomien je zapríčinený okrem pandémie koronavírusu a politickému napätiu, hlavne kvôli neobmedzenému tlačeniu fiat mien naprieč ekonomikami všetkých štátov.

Podľa ďalšieho riaditeľa krypto fondu Digital Finance Group – Jamesa Wo je Bitcoin veľmi podhodnotený a prirovnáva jeho úlohu k zlatu ako držiteľovi hodnoty. Jedným dychom dodáva že očakáva hyperbolický rast po všeobecnej adopcii bitcoinu bežnou populáciou. Obrovský možný nárast ceny odôvodňuje porovnaním kapitalizácie trhu so zlatom, ktorý dosahuje hodnotu 8 biliónov dolárov a trh Bitcoinu len 200 miliárd dolárov.

Graf: Vývoj ceny kryptomeny Bitcoin a jeho halvingy:
Ocakavate_rast_ceny_Bitcoinu_Na_vacsi_pohyb_si_pravdepodobne_este_musime_pockat_grafä

Preložil: Michal Adami

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Business-standard

Facebook komentár