Ak Vás zaujal niektorý z článkov a chcete podporiť našu prácu, najjednoduchší spôsob ako tak urobiť je kliknúť na “páči sa mi to“, alebo náš článok “tweetowať.“ Vaša odozva nás vedie k tomu aby sme pokračovali v publikovaní a preto Ďakujeme za každú jednu návštevu, odporúčenie, zdielanie, like alebo tweet… Team portálu www.FinancnyTrh.com
Päťročné sucho v Kalifornii sa stalo tak závažným, že Guvernér Jerry Brown podpísal začiatkom tohto mesiaca návrh zákona, ktorý vyžaduje od tzv. vodných oblastí ukladať pokuty spotrebiteľom, ktorí používajú najvyššie množstvá tohto vzácneho zdroja.
Nový futuristický koncept sa zameriava na problém z inej perspektívy: návrhom nového spôsobu ako spraviť z morskej vody pitnú vodu.
Súvisiace:Táto plávajúca plošina môže prefiltrovať plasty z našich znečistených oceánov
Rúra, obrovské plávajúce desalinačné zariadenie, je navrhnuté tak, aby bolo umeleckou pamiatkou aj zároveň spôsobom ako zabezpečiť Kaliforniu novým zdrojom čistej vody. Projekt je jeden z 10 finalistov dizajnovej súťaže Land Art Generator Initiative, ktorá sa koná každé dva roky a v ktorej požadovali od zúčastnených teamov, aby vytvorili inovatívny umelecký projekt viazaný na určité miesto, ktorý by za použitia čistej energie vytváral elektrickú energiu alebo pitnú vodu. Miesto určené pre tohtoročnú súťaž bola Santa Monica v Kalifornii.
Exteriér 2000 stôp (610 metrov) dlhej Rúry je pokrytý high-tech solárnymi panelmi, ktoré počas dňa hromadia energiu. Panelmi nahromadená energia bude následne použitá na prijatie morskej vody, ktorá bude pumpovaná cez elektromagnetickú filtračnú trubicu schovanú vo vnútri plávajúcej platformy.
Aziz Khalili, elektrotechnický inžinier z Kanady a vedúci projektu Rúra povedal pre Business Insider, že o elektromagnetickej technológii, ktorá by premieňala slanú vodu na pitnú už uvažoval 30 rokov. Vraví, že preto, že soľ a iné materiály rozpustené vo vode sú prirodzene ionizované, tento systém bude využívať ich prirodzený náboj a použije elektromagnetickú silu na usmernenie iónov ku krajom rúry.
Hoci magnetizovaná voda znie ako science fiction, Khalili si je istý, že by to mohlo fungovať. „Ide o obyčajnú elektromagnetickú silu a pohyb, takže ide o princípy fyziky spojené dokopy,“ hovorí.
Khaliliho team tvrdí, že Rúra by vytvorila 10 000 megawatt hodín energie ročne, ktorá by bola následne využitá na desalináciu 4,5 miliardy litrov ročne – čo je dostatok vody na pokrytie priemernej dennej spotreby približne 36 000 ľudí (zhruba 40% Santa Monicy).
Výsledkom desalinačného procesu by boli dva druhy vody: jeden, ktorý je vhodný na pitie a mohol by sa posielať priamo do mestskej vodnej siete, a druhý s 12% salinitou, ktorá by mohla byť použitá na naplnenie niekoľkých termálnych bazénov, ktoré by boli umiestnené vo vnútri rúry.
Návštevníci by sa mohli doplaviť na loďkách k plávajúcej rúre – ktorá by bola umiestnená 600 až 1000 metrov od pobrežia – a mohli by tráviť čas plávaním v studenej alebo horúcej vode s výhľadom na oceán. Turistický aspekt rúry a predaj lístkov by pomohol mestu s platbou za konštrukciu rúry.
Khalili vraví: „Kapacita by mohla byť 500 až 1000 ľudí.“
Koncentrovaná slaná voda použitá v bazénoch by potom bola postupne vypustená späť do oceánu za použitia inteligentného vypúšťacieho systému.
Na rozdiel od konvenčných desalinačných metód, ktoré pretláčajú vodu cez filtre, ktoré musia byť pravidelne menené, Khalili vraví, že jeho proces by spotreboval menej elektriny, vyprodukoval by menej industriálneho odpadu a menej vodného znečistenia. Khalili už požiadal o patent na svoju technológiu, ktorá, ako vraví, mu prvýkrát napadla počas práce v spoločnosti na výrobu džúsov. Snažil sa prísť na spôsob ako destilovať džús na koncentrát bez použitia energie na jeho zohriatie.
„Mohlo by to mať tisíce ďalších využití – nie len na desalináciu vody ale na mnoho iných procesov,“ vraví.
Víťaz súťaže bude vyhlásený v októbri a získa 15 000 amerických dolárov. Ale najvyššie ocenenie negarantuje, že návrh bude aj vybudovaný. Khalili je však plný nádeje, že publicita, ktorá sa dostala jeho návrhu pomôže aspoň časti technológie uzrieť svetlo sveta.
Khalili vraví: „Ak sa mesto rozhodne dať nám zelenú, mohli by sme začať na tom pracovať.“
Preložila: Katarína Dobrotinová
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: NYTimes, Yahoo
Facebook komentár