Bohatí často nakupujú ich najcennejší majetok na aukciách: umenie, šperky, víno a dokonca aj nehnuteľnosti.

Práve oni by mohli byť schopní, aby sa uchádzali o ešte väčšiu majetok z akcie: víza.

V poslednom zvrate udalostí na poli celosvetovej drámy to láka bohaté množstvo emigrantov z Číny, Ruska a ďalších krajín. Imigračný úradník z Veľkej Británii navrhuje plán vydražiť víza bohatým so zámoria, s minimálnou ponukou začínajúcou vo výške 4 miliónov dolárov.

Tento program bude prvý svojho druhu na svete. A správa vo Veľkej Británii Výboru pre migráciu vyhlásila, že akýkoľvek prebytok z obchodovania by mal ísť na verejnoprospešné účely, ako je pomoc mestých škôl, alebo v oblasti výskum zdravotnej starostlivosti.

( Súvisiace: Nákup občianstva: Ktoré národy ho ponúkajú a za koľko? )

Skeptici, však uvádzajú, že takýto plán by vytvoril tzv. “prisťahovalectvo kúpene cez eBay” pre bohatých, kde krajina jednoducho predáva prístup k jej občianstvu, bez ohľadu na dlhodobé hodnoty krajiny.

Sophie Barrett-Brown – imigračná právnička z Veľkej Británie pre The Times of London uviedla: “To vysiela zlý signál pre verejnosť”.

Ale táto politika je oficiálnou, keďže v mnohých krajinách už podobné veci vykonávajú. Pretože svet bohatých ľudí a najmä z Číny a Ruska hľadá ochranu svojej rodiny a ich osudov, keďže mnohí z nich utekajú do iných krajín. A vlády dúfajú, že tým prilákajú bohatých ľudí zo zámoria, čo vytvorí príliv veľkých investorov.

V Austrálii je 91 percent z 545. žiadateľov “významnými investormi”, ako väčšina tohto programu tejto krajiny využívajú ľudia z Číny. Program vyžaduje iba 5 miliónovú investíciu a čistý register trestov.

Ale niektoré vlády si začínajú pýtať prísnejšie otázky o výhodách. Kanada sa tento mesiac rozhodla zastaviť udelovanie svojho vízového programu kontroverzným investorovom po tom, čo bol zaplavený desiatkami tisíc bohatých čínskych žiadateľov.

V rámci svojho plánu, ľudia o hodnote majetku minimálne vo výške 1,4 milióna dolárov by bolo možné získať vízum v prípade, že po dobu piatich rokov bezúročne požičajú vláde 720 000 dolárov. Kanadské ministerstvo financií uviedlo, že program “výrazne podhodnocuje trvalé bydlisko Kanady.”

( Súvisiace: Grécke súostrovie, maltský pas a poľské hrady za babku…vitajte vo veľkom európskom bazáre )

Programu EB-5 z USA, známy ako víza pre investorov taktiež prichádza pod paľbu, z dôvodu vytvárania oveľa menšieho počtu pracovných miest a ekonomickývh výhod, ako sľúbil. Brookings Institution tento mesiac vydala správu, že tento program, ktorý udeľuje vízum pre ľudí ktoré investujú 500 000 dolárov alebo viac, alebo vytvoria/zachovajú aspoň 10 pracovných miest potrebuje viac dohľadu.

Brookings ďalej uviedla: “Je tam nedostatok spoľahlivých a verejne dostupných údajov, ktoré by umožnili lepšie sledovanie a vyhodnocovanie ekonomických dopadov investícií na regionálne oblasti.”

A v porovnaní s Britániou, kde stoja 4 milióny dolárov sú americke víza stále veľmi lacnými.

Zdroj: CBSNews

Facebook komentár