Obchodnici_su_na_ropu_najoptimistickejsi_za_obdobie_viac_ako_2_rokov_2016

Investori sa na ceny ropy stali najviac býčími (pozitívne naladený) od prepadu, ktorý začal pred viac ako dvoma rokmi, keďže vsádzajú, že dohoda krajín z OPEC-u nakoniec utiahne trhu s ropou, čo v najbližších týždňoch môže viesť k vyšším cenám.

John Kilduff, ktorý je partnerom v investičnej spoločnosti Again Capital LLC, v rozhovore pre agentúru Bloomberg povedal: “Došlo k plnému prijatiu rozhodnutiu krajín z OPEC-u, ako aj mimo OPEC-u,” … “Tým pádom pochybnosti začali slabnúť a očakávajú výhody. Panuje zhoda, že dodávky budú rýchlo obmedzené a v dôsledku toho investori v blízkej budúcnosti očakávajú dosiahnutie vyšších cien.”

Súvisiace: Ropná spoločnosť dosiahla už druhý bankrot v 9 mesiacoch!

Trendy v dlhých (na rast) a krátkych (na pokles) stávok u ropy WTI bolo v tomto roku ako na horskej dráhe, keďže rástli a klesali v závislosti na zmenách nálady na trhu s ropou. OPEC počas celého roka apeloval na zmrazenie dodávok, ale do reality sa to nikdy nepretavilo. Ako napríklad očakávaná dohoda o zmrazení z jari, na zasadnutí v Dohe, čo nakoniec bolo len sklamaním. Následne v septembri, kedy sa očakávala koordinovaná akcia, čo taktiež viedlo k ďalším dvom mesiacom volatility.

Ale s podpísanou dohodou, ktorá môže zmenšiť produkciu OPEC-u až o 1,2 milióna barelov denne, plus zníženie od ďalších krajín mimo OPEC-u o rozsahu 558 000, je na trhu vidno väčšiu istotu, ako v akomkoľvek inom období, počas uplynulých dvoch rokov. A investori to aj vzali na vedomie. Hedžové fondy a správcovia aktív to vnímajú optimisticky a tak ich čisté dlhé pozície dosiahli najvyššiu úroveň od júla 2014. Za týždeň končiaci 13. decembrom (posledný, pre ktoré sú dáta k dispozícií) dlhé stávky na WTI vzrástli o 2,5 percenta, zatiaľ čo krátke stávky prepadli o 30 percent.

Súvisiace: Najhoršie pre ceny ropy ešte nemusí byť u konca

Samozrejme, že trh sa môže aj vyvíjať v opačnom smere, ako to často robí (keďže môže prísť k náhlej zmene pozícií). OPEC má samozrejme aj tendenciu podvádzať a dokonca aj bývalý Saudský minister ropného priemyslu Alí al-Naim nedávno pripustil, že znižovanie produkcie nemusí byť nevyhnutnosťou. Keďže ropný špekulanti aktuálne vytvorili prevahu v čistých dlhých pozíciách, existuje riziko, že niektoré ropné krajiny v najbližších niekoľkých mesiacoch – napríklad z OPEC-u nemusia škrty opäť dodržať, čo povedie k rozsiahlemu výpredaju. Kedykoľvek sa špekulanti ponáhľali na jednu stranu, zvyšovali pravdepodobnosť, že sa veci oddialia, čo môže spustiť paniku v opačnom smere. Takže, ceny ropy by mohli v najbližších týždňoch vzrásť, keďže OPEC začne zo znižovaním, ale špekulanti by mohla byť nútení k odpredaju, ak realizácia v znižovaní produkcie bude sklamaním.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Facebook komentár