Zahraniční investori sa neustále hrnú do vietnamských výrobných štvrtí, pretože obchodná vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou sa pomaly blíži k druhému roku.
Hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa ohľadom prehĺbenia obchodnej vojny medzi USA a Čínou s ďalšími dovoznými clami by mohli urýchliť prílev investícií do výroby, ale tí, ktorí sa rozhodli „čakať a uvidieť“, zatiaľ čelia konkurenčnejšiemu prostrediu, keďže prichádzajú o miesta na továrne.
Mnohí výrobcovia v Číne vykonali presun väčšej časti produkcie do juhovýchodnej Ázie po tom, čo obe strany začali realizáciu svojich odvetných opatrení, keďže sa obávali vplyvu vyšších poplatkov na americkom trhu pre tovary vyrábané v Číne.
Vietnam sa tak stal obľúbenou lokalitou pre investorov, ktorí utekajú pred rastúcimi mzdovými nákladmi v Číne a hrozbou taríf.
Adam McCarty, hlavný ekonóm Mekong Economics z Hanoja poznamenal: „Obchodná vojna urýchľuje trend, ktorý už bol v plnom prúde a tým je presun tovární z (drahšej) Číny.“
“Ťažko povedať, koľko z nových tovární by prišlo do Vietnamu bez obchodnej vojny.”
Investície vo Vietname, najmä v oblastiach náročných odvetví na prácu od minulého roka zaznamenali výrazný rozmach.
Novo registrované investície v krajine sa zvýšili o 81% a kapitálové vklady, ktoré sa používajú na financovanie nových zariadení, sa podľa vládnych údajov v apríli zvýšili o 215%.
Vývozy viazané na USA rástli aj v roku 2019, v porovnaní s minulým rokom o 28,8%.
Podľa Maxfielda Browna, vedúceho spolupracovníka Dezan Shira & Associates z Ho Či Minovo Mesta: “Očakáva sa, že tento trend bude v treťom a štvrtom štvrťroku tohto roka rásť, pretože novovybudované továrne začnú byť aktívne.”
Nárast investícií však spôsobil aj rastúce problémy, ktoré by sa podľa očakávaní mali v blízkej budúcnosti zintenzívniť, ale pre tých, ktorým sa nepodarilo vykonať predčasný presun, môže to byť náročnejšie.
Súvisiace:
Náklady na Trumpovu vojnu $1,4 miliardy (mesačne)
Prečo USA nikdy nevyhrajú obchodnú vojnu s Čínou?
Brown ďalej poznamenal: „Tí, ktorí sa v roku 2018 stretli s prístupom „počkajme a uvidíme“, čelia rastúcemu tlaku zo strany konkurentov, ktorí presunuli výrobu na iné miesta a majú väčšiu šancu na to, aby ľahšie ustáli trvajúce obchodné napätie.“
Upozornil však, že časti infraštruktúry vo Vietname, ako pracovné skupiny a miestni dodávatelia sú „tlačení na svoje hranice“, pretože investície sa ďalej navyšujú len v tradičných výrobných centrách v okolí Ho Či Minovo Mesta a Hanoja.
Po ďalšej eskalácií obchodnej vojny, by Vietnam bol schopný prilákať investície do výroby mobilných telefónov, polovodičov a plochých obrazoviek od spoločností ako Samsung.
Vietnamská ekonomika v roku 2018 rástla o 7 percent, čo je najrýchlejšie za viac ako desať rokov, pričom sa to do veľkej miery premietlo do priamych zahraničných investícií, vo výške 19 miliárd dolárov.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Reuters, WSJ
Facebook komentár