Obchodná vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou spôsobila veľké prerušenia v podnikaní celosvetových spoločností – niektorým však môže priniesť aj výhody.
Podľa štúdie, ktorú tento týždeň uverejnila Konferencia OSN o obchode a rozvoji, ak dôjde ku konfliktu, spoločnosti v Európe, Mexiku, Japonsku a Kanade by mohli navýšiť vývozné objednávky o niekoľko desiatok miliárd dolárov.
Pamela Coke-Hamiltonová, vedúca divízie medzinárodného obchodu UNCTAD, poznamenala: “Účinok ciel medzi USA a Čínou pravdepodobne bude s väčšej časti mať hlavne deformujúci charakter,” … “Bilaterálny obchod medzi USA a Čínou poklesne a nahradí ho obchod s pôvodom v iných krajinách.”
Štúdia varovala, že tarify “v pomoci domácim firmám v Spojených štátoch a Číne urobia len málo, keďže domácim firmám vôbec nepomôžu.” A dokonca aj vtedy, keď skončí v prospech vývozcov v iných krajinách, takisto sa riskuje, že zapríčiní škodlivú postupnosť negatívnych účinkov po celom svete.
Súvisiace: Obchodná vojna zasahuje Čínu, ale USA nepomáha
Americké a čínske vlády sa snažia dosiahnuť dohodu pred 2. marcom. Ak nedosiahnu dohodu pred týmto termínom, Spojené štáty sa vyhrážajú, že zvýšia sadzby na čínsky tovar v hodnote 200 miliárd dolárov z 10% na 25%.
Podľa odhadov OSN, z obchodu v hodnote viac ako 300 miliárd amerických dolárov medzi Čínou a USA, ktoré od júla čelili novým sadzbám, sa obchod o objeme zhruba 250 miliárd dolárov pravdepodobne presunie do ďalších ekonomík.
Európska únia má podľa štúdie získať najväčší podiel – približne 70 miliárd dolárov vo forme nového vývozu. Je to preto, že ekonomiky v bloku sú globálne konkurencieschopné a majú najväčší potenciál pre navýšenie exportu. Mexiko, Japonsko a Kanada by mohli nový vývoz navýšiť o hodnote viac ako 20 miliárd dolárov.
OSN ďalej uviedla: “Obojstranné tarify menia celosvetovú konkurencieschopnosť v prospech firiem pôsobiacich v krajinách, ktoré nimi nie sú priamo dotknuté.”
Potenciálny domino efekt
Avšak tieto navýšenia by niektorým krajinám však mohli spôsobiť oslabenia spôsobené inými aspektmi obchodnej vojny, ktoré prispeli k spomaleniu hospodárskeho vývoja v Číne a na svetových trhoch viedli k navýšeniu volatility.
OSN ďalej uviedla, že pokračujúca vojna okolo zvýšenia dovozných taríf môže ďalej škodiť “stále krehký stav globálnej ekonomike” tým, že naruší celosvetové dodávateľské reťazce a spôsobí nepokoje v cenách komodít a na finančných trhoch. Ďalej varovali, že “viaceré krajiny sa môžu pripojiť k roztržke” tým, že si stanovia svoje vlastné sadzby a že “obchodné napätie sa môže spirálovito presunúť do oblasti menových vojen.”
Aj keď niektoré európske odvetvia by mohli profitovať z takého vývoja obchodu, keďže mnohé špičkové spoločnosti kontinentu sú z dôvodu ich globálnych operácií ďaleko od obmedzení, niektoré však takúto imunitu nemajú.
Súvisiace: Prečo USA nikdy nevyhrajú obchodnú vojnu s Čínou?
Nemecké automobilky Daimler a BMW, ktoré vyvážajú luxusnejšie vozidlá do Číny z amerických závodov, v priebehu minulého roka uviedli, že čínske tarify na amerických automobiloch poškodzujú ich zisky.
Spor medzi USA a Čínou v niektorých ekonomikách taktiež narušil hlavné priemyselné odvetvia. Tarify na americké sójové bôby prinútili čínskych dovozcov, aby minulý rok prešli na brazílskych dodávateľov.
Brazílski poľnohospodári sa však podľa OSN tento vývoj snažili využiť. Neochotne robia veľké investičné rozhodnutia, ktoré by sa mohli stať nerentabilnými, v prípade ak sa situácia v oblasti taríf zvráti.
Zvyšovanie cien v Číne v cenách sóje, v Brazílii viedlo k navýšeniu nákladov miestnych podnikov, ktoré potrebujú nakupovať sójové bôby na vykrmovanie zvierat a iné potreby.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNN, Yahoo
Facebook komentár