Obchodna_vojna_Moze_zvysit_cenu_notebookov_odevov_obuvi_a_hraciek

V súčasnosti by pre amerických spotrebiteľov mohol byť vhodný čas na kúpu nového notebooku, iPhonu alebo TV.

Ceny za tieto výrobky a iné produkty vyrobené v Číne by sa mohli po 1. septembri zvýšiť, keďže americký prezident Donald Trump vyhlási, že zavedie nové tarify na dovoz z Číny o objeme ďalších 300 miliárd dolárov.

Nové kolo taríf by mohlo zasiahnuť amerických spotrebiteľov ťažšie ako prvé kolo taríf zavedené Trumpovou administratívou v priebehu minulého roka, ktoré väčšinou skôr zasiahli priemyselné materiály než bežné výrobky.

Čo by mohlo byť drahšie?

Zákazníci by videli, ako stúpa cena spotrebnej elektroniky, odevov, obuvi a hračiek, pretože americké podniky dovážajú značnú časť týchto tovarov predávaných v Spojených štátoch z Číny.

Na novom zozname sa nachádzajú smartfóny, notebooky a tablety, stolové počítače, konzoly pre videohry, televízory a digitálne fotoaparáty.

Podľa American American Apparel & Footwear Association by sadzba mala zasiahnuť zhruba 42% oblečenia predávaného v Spojených štátoch amerických a takmer 70% všetkej obuvi.

Napríklad spoločnosť New Balance varovala, že tarify môžu dokonca viesť k tomu, že tenisky, ktoré vyrába v Spojených štátoch sú drahšie, pretože musia dovážať časti z Číny, ktoré sa už na domácom trhu nevyrábajú.

Súvisiace: Apple požiadal o oslobodenie od čínskych taríf, ale Trump v tweetu uviedol nie

Prezident Asociácie hračiek – Stephen Pasierb poznamenal, že tarify by tiež mohli zvýšiť cenu niektorých z najobľúbenejších hračiek pre nadchádzajúcu vianočnú sezónu, ktoré sa do krajiny obvykle dodávajú v auguste a septembri.

Zhruba 85% hračiek predávaných v Spojených štátoch sa vyrába v Číne, vrátane najpredávanejšej bábiky LOL Surprise. Hračkársky gigant Hasbro už varoval, že ak tarify budú uplatnené, bude musieť pristúpiť k zvýšeniu cien.

Ak by nové tarify vstúpili do platnosti v septembri, cena by sa mohla zvýšiť u tisícoch ďalších tovarov. Ohňostroje, ryby a Biblie by tiež boli týmto krokom Donalda Trumpa zasiahnuté.

Kto bude čeliť tarifám?

Ako už mnohokrát predtým, Trump vo štvrtok (falošne) poznamenal, že clám bude čeliť Čína a nie americkí spotrebitelia.

Trump vrámci vyjadrení pred novinárov v Bielom dome uviedol: “Snažíme sa o presun veľkých objemov miliárd dolárov. Neexistuje absolútne žiadna inflácia a úprimne povedané, našich spotrebiteľov to nestojí nič. Náklady budú na strane Číny,” a dodal, že spoločnosti sa aktuálne Číny sťahujú, aby sa colným sadzbám vyhli.

Ekonomické štúdie však ukazujú, že spotrebitelia v USA, a nie Čína, nesú váhu taríf. Najnovšia ekonomická správa prezidenta Bieleho domu, ktorá bola zverejnená v marci, potvrdila, že akýkoľvek úžitok z ciel je kompenzovaný „nákladmi, ktoré spotrebitelia platia vo forme vyšších cien a zníženej spotreby.“

Niektoré americké spoločnosti presúvajú výrobu z Číny, aby sa vyhli plateniu taríf. Namiesto návratu do Spojených štátov sa však zvyčajne presúvajú do iných krajín Ázii. Dovoz sa tento rok výrazne zvýšil z Vietnamu, Taiwanu, Bangladéša a Južnej Kórey.

Pre tie americké podniky, ktoré sa z Číny neodsťahujú – proces, ktorý by mohol trvať mesiace, ak nie roky – sa musia rozhodnúť, aký objem z colných nákladov vedia absorbovať a koľko toho treba ďalej preniesť na spotrebiteľov.

Čo sa stane ďalej?

Obchodné rokovania prebiehajú a Trumpova administratíva by sa mohla rozhodnúť odložiť zavedenie nových taríf, ktoré je naplánované na mesiac september. Prvýkrát hrozil uvalením dodatočných taríf v máji a následne poznamenal, že táto hrozba bola daná zo stolu, po júnovom stretnutí s čínskym prezidentom Xi Jinpingom.

Súvisiace: 4 víťazi americko-čínskej obchodnej vojny

Tento týždeň však vyjadrenia opäť zmenil, keď sa jeho obchodný tím vrátil z rozhovorov, ktoré sa boli realizované v Šanghaji. Prezident nebol potešený tým, že Čína počas rozhovorov neponúkala konkrétne sľuby o kúpe amerických poľnohospodárskych výrobkov.

Trump vo štvrtok uviedol, že nové tarify začnú byť na hodnote 10%, ale nakoniec sa môžu zvýšiť.

Trump poznamenal: „Môžeme realizovať zvyšovanie postupne, takže začíname s 10% a možno ich zdvihnúť až nad hodnotu 25%,“ … “Ale nejedná sa o nevyhnutné hranice.”

Walmart, Costco, Target a stovky ďalších spoločností požiadali Biely dom, aby odstránil existujúce clá a uviedli, že nové dane by mali “významný, negatívny a dlhodobý“ vplyv na americké rodiny a podniky.

Jedna správa odhaduje, že tarify už stoja typickú americkú domácnosť viac ako 1 200 dolárov ročne – ešte predtým, než budú uložené nové sadzby v septembri. Keď Trumpova administratíva v máji zvýšila tarify, zasiahla niektoré spotrebné výrobky vrátane batožiny, bicyklov, kabeliek, klobúkov a baseballových rukavíc.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, WSJ

Facebook komentár