“Budete dnes popoludní k dispozícii pre rozhovor? Rád by som sa porozprával o možnosti, že sa práve nachádzame v zlatej bubline!”
Presne takto znel email od novinára, ktorý sme dostali sem do BullionValut 30. januára 2009 a presne takéto diskusie sa odvtedy ozývajú čoraz hlasnejšie.
Odvtedy zlato stúplo o viac ako 56% a priebeh posledných dvoch a viac rokov možno len ťažko nazývať bublinou, no napriek tomu ich tak stále nazývame.
Na investovanie do zlata sa pozeralo ako na krok proti prúdu, samozrejme – odmietnutie “happy-clappy” (šťastne tlieskajúceho) vzostupu sa šírilo neskorým 20tým storočím naplneným úverovou hlúposťou. A čo masová účasť – tá šialená masa obyčajných ľudí nakupujúcich podľa toho, ako im povedia masmédia?
No, “Moja vážená kolegiňa, astrologička Christine Skinne, v jej nanovšej finančne správe tvrdí, že počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov, ‘drahé kovy by si mali udržať ich cenu, ba možno, aj rásť’…” Toto napísal, tento týždeň, britský Jonathan Cainer v hromadne predávanom, bulvárnom, The Daily Mail.
Ó, Bože! Investovanie do zlata sa objavilo v horoskopoch bulvárnych denníkov . . . predávam!
Ale čo je toto? “Všeobecne,” pán Cainer pokračuje, “drahé kovy rastú, keď rastie medzinárodná neistota. Taktiež predvídam hrboľatých-nestabilných niekoľko mesiacov na svetových trhoch … ale čím ďalej do budúcnosti nazerám, tým viac sa mi páči vzhľad globálnej ekonomiky. Pre Japonsko obzvlášť, finančné výhľady sú prekvapivo ružové.”
Tak a tu znova, zlatá bublina našla jej vrchol priskoro. Christeen Skinner – zdroj tipov ohladne zlata – “študovala priestor a čas viac ako 40 rokov,” podľa jej webovej stránky. Aktuálne ale nemá milióny prívržencov. Na rozdiel od nej, Jonathan Cainer berie vždy opak toho čo by ste inak museli nazvať cestou proti prúdu, akoby iba investovanie do zlata bolo skutočne módou dneška. A to nie je!
1. Je to zlý tvar
V porovnaní s nepopierateľnými bublinami, posledný nárast zlata iba nie je dosť strmý. Ceny zlata vzrástli o 85% pre britských investorov za posledné 3 roky, ale americké akcie vzrástli o 160% za rovnako dlhú dobu v 20tych rokoch 19. storočia a Nemecký Neuer Markt narástol cez 1600 % so začiatkom v roku 1997. The South Sea Bubble narástla v roku 1720 9-krát za 5 mesiacov! Zlato v dnešnej dobe robí pozoruhodným dlhovekosť, nie rýchlosť jeho “býčieho” trhu – teraz prináša pozitíva, boj s infláciou sa vracia k sporiteľom skoro všade na celom svete kaźdoročne od roku 2000.
2. Investičná “mánia” stále chýba
Finančné stránky môžu byť plné komentárov o zlate, ale aktuálna participácia zo strany ako profesionálov, tak privátnych investorov zostáva nízka. V skorých 80tych rokoch, sa od klientov privátnych bánk očakávalo, že budú držať 3% percenta ich majetku v zlate. Mnohokrát je teraz vidieť 0.5% alokáciu vo finančnom priemysle. Aj keď iba v samotnom trhu s drahými kovmi, tri štrvrtiny z 500-plus analytikov a obchodníkov zúčastnených na poslednej jesennej LBMA konferencii v Berlíne povedalo jasne, že držia čo najmenej ak vôbec niečo (“Medzi 0% a 10%”) ich úspor v drahých kovoch. Presýtenie je dlhá cesta preč.
3. …aká je pravda “bublinovej” psychológie
Špekulatívna bublina, podľa definície, potrebuje množstvo investorov a analytikov, ktorí ignorujú jej “chyby” až dovtedy, pokiaľ nie je príliž neskoro. Napríklad naposledy cez leto 2007, keď ceny amerických domov už padali tak rýchlo dolu, že profesionálni biznis ekonómovia nazvali bývanie “vážnou národnou bublinou.” Vtedy išlo o 29% pokles, pričom dva roky pred tým bol 14%.
Na kontrast, v januári 2011, viac ako 500 uživateľov Bloomberg terminálu nazvala pri agentúrnom štvrťročnom prieskume zlato bublinou. Práve tento týždeň, najnovší prieskum inštitúcie Barclays Capital nenašiel nikoho – ani jediného! – ktorý by si myslel, že zlato by bolo najvýkonnejšou komoditou v roku 2011. S cenami, ktoré dosahujú nové historické maximá proti doláru hneď vedľa, znie vám to ako správanie bubliny?
4. Zlato je ďaleko od precenenia
Dnes je všetko zlato, ktoré sa nenachádza v rezervách centrálnej banky (šperky, tehly a mince), ocenené na viac ako 3,7 bilióna libier – sotva 3% celosvetového súkromného bohatstva a ďaleko pod odhadovanými 15-30% pri posledných dvoch globálnych finančných krízach v 30tych a 80tych rokoch minulého storočia. A to práve narástlo späť na jednu pätinu hodnoty dlhu G7 – to je úroveň, ktorú bolo vidieť naposledy v roku 1990 a výrazne bližšie k parite z roku 1980.
Poistný matematik by teraz na vypočítal, s pomocou bázy založenej na riziku, reálnu cenu poistenia zlata na približne 3800 dolárov za uncu. Aktuálna cena je ale 1440 dolárov. Je tomu tak preto, pretože trh pokračuje v zľavňovaní až k úplnej nule, možno dokonca k hyperinflácií, akú bohatý “západ” nevidel od 2. svetovej vojny. Keby nebol tento pohľad taký “prispatý”, mohol by bez pochyby preukázať aj správny pohľad na vec.
5. Peňažná kríza poistenie stále potrebuje
Je vždycky ťažké obviniť nákupcov zlata z “prehnaného optimizmu” (Definícia Charlesa Kindlebergera ), ale tento trh iba prejde na “iracionálnu neviazanosť” (veta Roberta Shillera ), keď jeho hlavná hnacia sila – uvoľňovanie menovej politky – prestane byť pravdou. Presne to sa stalo na konci 70tych rokov, keď úrokové sadzby začaly prudko rásť. Na začiatku 80tych rokov začali peniaze v bankách vynášať dvojciferné sumy aj “cez” infláciu, takže obrana proti inflácií nebola potrebná.
Vráťme sa ale do dnešných dní, kedy sú reálne úrokové sadzby v Británií najhoršie od roku 1978. S našim rekorným mierumilovným deficitom a volnopeňažným konsenzusom, ktorý naďalej dominuje ako monetárnej, tak fiškálnej politike a ktorý kradne akékoľvek nádeje sporiteľom veriacim v slušné zhodnotenie ich úspor.
Pre zhrnutie: Nič zásadné sa nezmenilo. Ultra volná menová politika je odštiepená voči hodnote oficiálnej hotovosti. Je teraz iba uzamknutá v rekordnom mierovom deficite, ktorý má schopnosti ochormených centrálnych bankárov, pri reakcií na rastúce trhy. Učebnicovým príkladom je rastúci dopyt rozvíjajúcich sa trhov, ale masový podiel na bohatom západe je ešte veľmi ďaleko.
Môžeme sa na to pozrieť aj tak, ako to vidí Ngram widget z GoogleLab – podľa prehladaných anglických kníh od roku 1800 – slovo “zlato” ešte len očakáva svoj comeback. Investovanie do zlata rozhodne neznamená istotu pre ochránenie alebo zhodnotenie vašich úsporov, taktiež má ale ešte ďaleko od bubliny.
Zdroj: BullionVault
Facebook komentár