Už keď sme si mysleli, že Bernanke vyčerpal svoje nápady ako zdeformovať ceny, tak on sa nás rozhodol presvedčiť o opaku. Minulý týždeň bolo oznámené, že Fed zvažuje nový spôsob ako znížiť úrokové sadzby dlhopisov. Prečo? Pretože, ako každý vie, americkej ekonomike by sa darilo podstatne lepšie, ak by úrokové sadzby neboli tak hrozne vysoké.
Táto nová taktika by bola obmenou staršej taktiky známej ako “operation twist”. Podľa starej stratégie, ktorú Fed začal používať počas druhej polovice minulého roka, Fed predával krátkodobé dlhopisy USA a využíval zisky na nákup dlhopisov dlhou splatnosťou. Toto by malo za následok zatlačenie dlhodobých úrokových sadzieb dole a krátkodobých nahor, avšak v rovnakom čase Fed robil všetko preto, aby tlačil oficiálne krátkodobé úrokové sadzby čo najbližšie k nule. V ideálnom prípade sa rozpätie medzi dlhodobými a krátkodobými úrokovými sadzami zníži.
Problém starej stratégie spočíva v tom, že je limitovaná na počet krátkodobých dlhových cenných papierov ktoré má Fed k dispozícii. Pokiaľ by vláda chcela limity tak by zachovala Zlatý štandard. Jedna z hlavných funkcii súčasného finančného systému je, že sa doňho dá zasahovať neobmedzene. Táto novovytváraná stratégia by mala problém, ktorým je nedostatok krátkodobých cenných papierov, vyriešiť.
Čo vlastne je táto upravená taktika? Fed by mal možnosť nakúpiť v podstate neobmedzené množstvo dlhodobých dlhopisov za použitia peňazí vytvorených z ničoho. A vraj, vďaka tejto novej stratégii, by sa mali eliminovať inflačné vplyvy a to vydaním nových krátkodobých dlhových cenných papierov. Jednoducho povedané, Fed by mohol tlačiť nové peniaze na nákup dlhodobých dlhových papierov a potom by “vysal” tieto novovytvorené peniaze predajom krátkodobých dlhopisov. Výsledkom by boli ceny dlhopisov stlačené dole a vďaka tomu by sa krátkodobé úrokové sadzby držali pri nule. A najlepšie na tom je: neboli by žiadne následky v podobe inflácii. Alebo by boli?
V skutočnosti, by tam boli minimálne tri vplyvy na infláciu.
Prvým je následok opakovaného vkladania a vyťahovania peňazí z ekonomiky. To znamená, že aj keby Fed vysal prebytočné peniaze ako sľubuje, samotný akt vkladania a vyberania peňazí by zdeformoval súvisiace ceny.
Druhý vplyv na ekonomiku by vznikol kvôli tomu, že peniaze vysaté naspäť Fedom by nezmizli. Namiesto toho by boli iba na istý čas odstránené z obehu výmenou za krátkodobé cenné papiere.
V skutočnosti by peniaze boli zaparkované na termínovaných vkladoch vo Fed . Niekedy v budúcnosti, by majitelia týchto vkladov chceli svoje peniaze , tým pádom by sa pôvodný nákupu Bondov Fedom stal úplnou monetizáciou dlhu ( QE).
Tretí efekt na infláciu spočíva vtom, že vytvorenie krátkodobých vkladov vo Fed, by zmenilo štruktúru depozitov v systéme privátn eho bankovníctv a . Toto je podobné prvému vplyvu, v ktorom by peniaze síce nestratili svoju kúpnu silu ale zdeformovali by sa relatívne ceny. Za príklad môžeme použiť bohatého investora Billa , ktorý ma svojich $100Mil investovaných krátkodobo svojou investičnou bankou. Bill sa rozhodne radšej investovať svoje peniaze do krátkodobých cenných papierov vytvorených Fedom a predá svoje existujúce investície. V tomto hypotetickom príklade, peniaze nákupcu Billovej investície sa presunú do Fed, peniaze z Fed sa presunú k predajcu dlhopisov ktoré Fed nakúpi. Otázkou zostáva, čo urobí tento predajca so získanými peniazmi? To nikto nevie. Možno nakúpi futures kontrakty ropy a tým zvýši ceny energii.
Následkov bude bezpochyby ešte viac, ale myslím, že teraz už máte vytvorený obraz. Ako každý pokus centrálnej banky manipulovať peniaze a úrokové sadzby, aj nová podobizeň “operácii zvrat”( operation twist) pridá iba ďalšie problémy k tým už existujúcim. Hlavný problémom zostáva, že centrálna banka by nemala vyvíjať žiadnu snahu aby tlačila úrokové sadzby na inú úroveň, ako kde by sa inak nachádzali.
Bernanke je ako dieťa s novým Setom pre mladých chemikov, ktoré s nadšením mieša rôzne chemikálie a nemá absolútne žiadne potuchy aká reakcia môže nastať. Jediný rozdiel je v tom, že zatiaľ čo dieťa môže maximálne vypáliť dieru do nového koberca, Bernankeho experimenty s peniazmi vypaľujú diery do ekonomiky USA.
Zdroj: Speculative-Investor
Preložil: Maroš Molnár
Facebook komentár