Európa schválila nové zákony o autorských právach, ktoré zmenia internet. Problém je v tom, že nikto presne nevie, ako.
Európsky parlament v utorok schválil revíziu zákonov o autorských právach v rámci svojich blokov, vďaka ktorým sú platformy ako YouTube od spoločnosti Google zodpovedné za porušenia, ktorých sa dopustili ich používatelia.
Zákonodarcovia EÚ uviedli, že ich cieľom je, aby internet vyzeral menej ako „divoký západ“, kde hudobníci, vydavatelia a iní tvorcovia obsahu boli nespravodlivo odmeňovaní za prácu, ktorá bola v online svete zdieľanou.
Mnohé z veľkých technologických spoločností, na ktoré sa zákon zameriava, však uvádzajú, že predstavuje nejasnosti a dokonca je nevhodne napísaným. Dokonca varujú, že na internete budú nútení k nadmernému sledovaniu, aby sa ubezpečili, že nebudú porušovať nové pravidlá.
Internetoví aktivisti, akademici a niektorí právnici z oblasti autorských práv sa pri varovaní pripojili k technologickým spoločnostiam, keďže pravidlá sú príliš rozsiahle a mohli by obmedziť svet online informácií.
Súvisiace: EÚ práve schválila nové obmedzenia Internetu
Problém s článkom 13
Zvlášť kontroverzná je jedna časť nového zákona o autorských právach – všeobecne známeho ako článok 13. V konečnej verzii sa stal článkom 17.
Snaží sa presunúť zodpovednosť za ochranu práv umelcov a spisovateľov na platformy, ako je YouTube. Technologické spoločnosti by museli zabrániť nahraniu materiálov, ktoré sú chránené autorskými právami alebo by museli mať licencie od ľudí, ktorí ich vytvorili.
Hayleigh Bosherová, ktorá vyučuje právo duševného vlastníctva na Brunel University v Londýne poznamenala: “To kladie bremeno na platformy, ktoré sú v podstate nedosiahnuteľné.”
Nové pravidlá čelia výnimke pre niektoré typy obsahu, ako je paródia, recenzie a memy, ale kritici uvádzajú, že znenie nie je dostatočne špecifické na to, aby sa stanovili účinné hranice.
Morten Petersenn, ktorý je expertom na autorské práva a partnerom v advokátskej kancelárii Hogan Lovells, poznamenal: “Konečná verzia smernice ponecháva veľa otáznikov … vnútroštátne súdy a nakoniec Európsky súdny dvor budú musieť zodpovedať niekoľko otázok.”
Dark day for internet freedom: The @Europarl_EN has rubber-stamped copyright reform including #Article13 and #Article11. MEPs refused to even consider amendments. The results of the final vote: 348 in favor, 274 against #SaveYourInternet pic.twitter.com/8bHaPEEUk3
— Julia Reda (@Senficon) March 26, 2019
Spoločnosti sociálnych médií taktiež uvádzajú, že im chýba technológia na správne filtrovanie obrovského objemu obsahu, ktorý sa každým dňom odovzdáva na ich stránky. Namiesto toho budú vytvárať filtre, ktoré zablokujú čokoľvek podozrivé.
Bosherová ďalej uviedla: “Opätovne sme už niekoľko krát videli, že technológia ešte nie je schopná rozhodnúť, kedy je a nie je porušením autorských práv.”
Dodala: “Algoritmy nie sú schopné povedať,” ah, toto je paródia, toto nie je paródia,” … “Jednoznačne to vyžaduje ľudský zásah.”
Okrem blokovania určitého právneho obsahu kritici zákona uvádzajú, že by to mohlo poškodiť aj menšie technologické spoločnosti, ktoré nemajú zdroje ani odborné znalosti potrebné na vytváranie podobných filtrov.
Súvisiace: EÚ práve schválila nové obmedzenia Internetu
Kto platí za obsah?
Ďalšia kontroverzná časť nových pravidiel, označovaná ako „daň z pripojenia“, vyžaduje, aby vyhľadávacie nástroje, platformy sociálnych médií a webové stránky na zhromažďovanie údajov zdieľali príjmy s vydavateľmi, ak ich obsah bude zobrazovaný.
Spoločnosť Google uviedla, že pravidlo namiesto toho povzbudí webové stránky, aby znížili používanie publikovaného obsahu a sťažili používateľom vyhľadávanie obsahu.
Autori nových pravidiel sa proti tomuto tvrdeniu ohradili a tvrdili, že spoločnosť Google a iní budú môcť zdieľať “veľmi krátke” úryvky textu. Zákon však nešpecifikuje, čo znamená „veľmi krátky“.
Dvojročná diskusia, ktorá v utorok viedla k hlasovaniu, bola naozaj plná emócií.
Petíciu proti zákonu podpísalo viac ako 5 miliónov ľudí a tisíce ľudí protestovali na uliciach. Hviezda skupiny Beatles – Paul McCartney zákon podporil, ale Tim Berners Lee, vynálezca World Wide Web, proti nemu varoval.
Firmy, politici a právnici majú najmenej dva roky pred nadobudnutím účinnosti zákona.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, Yahoo
Facebook komentár