Nové koncepčné vozidlo Audi predstavuje plne elektrické luxusné SUV, ktoré využíva okuliare s rozšírenou realitou a môže slúžiť ako malý pickup, čo naznačuje smerovanie možných budúcich technológií v rámci luxusnej značky skupiny Volkswagen.
Zadné sklo vozidla “Activesphere” sa môže zosnúť, čím sa otvorí plochý kufor v štýle SUV a vytvorí sa otvorený priestor na prevážanie predmetov. Audi nazýva modulárnu otvorenú uložnú plochu “aktívnou zadnou časťou”, ale zákazníci by nemali nevyhnutne očakávať, že v dohľadnej dobe uvidia sériové vozidlo s touto jedinečnou funkciou.
Philipp Gündert, stratég značky Audi, počas brífingu pre médiá poznamenal: “Jedná sa o úplne nový sortiment a nové možnosti, ktoré nám poskytuje,” … “My v Audi sme známi tým, že s automobilmi skúšame nové veci … aj u Audi je tradíciou hovoriť: ‘Nikdy nehovor nikdy’. Aj keď zatiaľ nemáme žiadne konkrétne plány.”
Výrobcovia automobilov bežne používajú koncepčné vozidlá na zistenie záujmu zákazníkov alebo na ukázanie budúceho smerovania modelu alebo značky. Tieto vozidlá nie sú určené na predaj zákazníkom.
Okuliare s rozšírenou realitou sa používajú na zobrazenie prístrojov, ovládacích prvkov a ďalších prvkov, ktoré by sa zvyčajne zobrazovali prostredníctvom obrazoviek. Bez obrazoviek je prístrojová doska čistá a nerušená, čo umožňuje cestujúcim sústrediť sa na vonkajšie okolie alebo dizajnové prvky vozidla.
Audi opisuje ovládacie prvky ako “neviditeľnú” alebo “digitálnu” vrstvu ovládacích prvkov a informácií vozidla. Displeje, ktoré nazýva “Audi Dimensions”, sa menia podľa toho, kam sa vodič pozerá, ako aj podľa jeho očakávaných potrieb. Všetko sa dá ovládať gestami rúk.
Okuliare by sa hypoteticky mohli používať vo vozidle, ako aj počas aktivít, ako je golf alebo turistika, na určovanie vzdialenosti, navigáciu a iné. Okuliare s rozšírenou realitou vrstvia veci pri pohľade na skutočný svet, na rozdiel od virtuálnej reality, ktorá je komplexným samostatným prostredím.
Podobne ako “Active back”, aj okuliare s rozšírenou realitou sú konceptom toho, čo by mohlo byť v budúcich vozidlách, ale nie sú nevyhnutne určené pre sériové vozidlá v dohľadnej dobe.
Automobilka Audi zdôraznila, že nemá v pláne vyrábať vlastné okuliare s rozšírenou realitou. Namiesto toho bude spolupracovať s partnermi na integrácii tejto technológie do vozidla.
Vozidlo je vybavené výsuvným volantom na riadenie človekom, ktorý by sa následne zložil, v prípade že vozidlo sa bude nachádzať v režime samostatnej jazdy, čo je technológia obsiahnutá vo všetkých koncepčných vozidlách Audi s označením “Sphere”.
Výraz “Sphere” má podľa Audi symbolizovať vnútorný priestor vozidiel pre vodičov a cestujúcich, čím sa vozidlá v podstate menia na ďalší osobný zážitok alebo životný priestor. Ide o jej štvrtý koncept automobilu s označením “Sphere” od roku 2021.
Predchádzajúcimi vozidlami boli roadster Skysphere v roku 2021, po ktorom nasledoval sedan Grandsphere a Urbansphere v apríli 2022. Všetky vozidlá majú spoločné futuristické dizajnové prvky a sú modulárne.
Gündert uviedol, že vo všetkých koncepčných vozidlách sú prvky, ktoré sa dostanú do výroby, ale naznačuje smerovanie svetiel a dizajnu. Povedal, že výkon modelu Grandsphere je najbližšie k sériovému vozidlu.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC, ZDnet
Facebook komentár