Rusko stratí desiatky miliárd dolárov, ak sa opustí projekt plynovodu na prepravu plynu do Nemecka a túto hrozbu môže Európa podľa bývalého nemeckého veľvyslanca v USA použiť v rámci tlaku na Moskvu.
„Myslím si, že plynovod pre nás predstavuje hlavnú páku, ak s ním naložíme rozumne,“ povedal Wolfgang Ischinger, ktorý je teraz predsedom známej Mníchovskej bezpečnostnej konferencie.
Nord Stream 2 je plynovodom z Ruska do Nemecka, ktorý v prípade schválenia regulačnými orgánmi prepraví do Európy 55 miliárd kubických metrov zemného plynu ročne. Je sporný, pretože obchádza krajiny ako Ukrajina a Poľsko, ktoré sú proti nemu, a projekt sa zároveň stal súčasťou geopolitických diskusií.
Medzitým USA a ich európskych spojencov znepokojilo hromadenie ruských jednotiek na hraniciach s Ukrajinou, pričom mnohí experti sa obávajú, že Moskva svojho suseda napadne.
Niektorí európski lídri navrhli, aby sa plynovod pridal na zoznam možných sankcií voči Rusku.
Súvisiace: Európa sa v oblasti energií stala „rukojemníkom“ Ruska
Mohlo by sa to EÚ vypomstiť?
Ischinger poznamenal, že neexistuje žiadny spôsob, ako by Rusko chcelo, aby bol zasiahnutý jeho tradičný zdroj príjmov.
Ďalej poznamenal: „Ak budeme musieť tento projekt plynovodu zastaviť, Rusko určite stratí, viete, jedná sa zhruba o desiatky miliárd dolárov alebo eur, čo sa týka budúcnosti,“ … “To vôbec nemôže byť v záujme Ruska.”
Blokovanie plynovodu sa však môže rovnako ľahko obrátiť aj proti EÚ.
Podľa údajov Eurostatu, približne 43 % celkového dovozu plynu do Európy pochádza z Ruska. Európa je od minulého roka čelí nepríjemnej energetickej kríze a čelí rekordne vysokým cenám plynu v dôsledku zrušenia obmedzení voči ochoreniu COVID-19, ktoré vyvíjajú tlak na vyčerpané zásoby zemného plynu. Vládne ciele prechodu na čistejšiu energiu vyvolali vyšší dopyt po plyne, pretože sa považuje za čistejší, ako niektoré iné fosílne palivá.
Referenčné ceny zemného plynu za posledný rok vzrástli viac ako 5-násobne a vyhliadky pre spotrebiteľov a podniky sú naďalej nepriaznivé (ohrozujúc oživenie regionálnej ekonomiky) a v nemalej miere kvôli poklesu tokov plynu z Ruska.
Pre Európu bude „bolestivé“ obmedzovať plyn z Ruska a môže dôjsť k ďalšiemu nedostatku energetických surovín, ale Moskva by podľa Ischingera mala očakávať, že Európa zareaguje, ak vojenské aktivity budú ďalej eskalovať.
Ischinger ďalej uviedol: „Jedná sa o pákový efekt. Myslím si, že Rusko má rozhodne záujem pokračovať vo svojich zdrojoch príjmov z poskytovania plynu a ropy… svojim západoeurópskym partnerom,“ … „Musíme to riešiť opatrne, ale rozumne.“
Západní predstavitelia obvinili ruského prezidenta Vladimíra Putina z využívania energií ako politickej zbrane, čo Moskva popiera. Rusko tiež popiera obvinenia USA, že plánujú inváziu na Ukrajinu.
Odvážnejšie slová z Nemecka
Kľúčom, ktorý treba sledovať, je posun v politickom tóne prichádzajúcom z Nemecka, ktoré je konečným cieľom plynovodu Nord Stream 2. Bývalá kancelárka Angela Merkelová, ktorá v decembri po 16 rokoch pri moci odstúpila a mala s Putinom vrúcnejší vzťah ako mnoho z jej západných politických partnerov, plynovod podporila a začiatkom roku 2021 označila americké sankcie voči nemu za „nevhodné“.
Nové vedenie Nemecka zaujalo výrazne odlišný postoj. Nová ministerka zahraničných vecí krajiny – Annalena Baerbock povedala, že Nemecko nemôže schváliť ropovod v jeho súčasnej podobe, pričom v decembri uviedla, že „za súčasného stavu nemôže byť tento ropovod schválený tak, ako je“.
Súvisiace:
Arktída by mohla byť ďalším bodom vzplanutia medzi Ruskom a EÚ
Nemecko zvažuje použiť plynovod na odstrašenie Ruska od Ukrajiny
Maximilian Hess, člen výskumného inštitútu zahraničnej politiky, poznamenal: „Presadzovanie vplyvu svojej zahraničnej politiky na túto otázku je výraznou zmenou oproti prístupu, ktorý sme videli za Merkelovej, a Baerbock je vnímaná ako osoba, ktorá chce otriasť nemeckou zahraničnou politikou,“ … “Baerbock taktiež poukázala na obavy z energetického zákona Ukrajiny a EÚ, ktoré podľa Hessa „budú apelovať na kritikov plynovodu vo Washingtone a na východe EÚ“.
Stanovisko však nie je uzavreté, pretože zatiaľ nie je jasné, ako sa k veci stavia zvyšok nemeckej vlády. Hess nakoniec dodal: „Pretrváva neistota v súvislosti s potenciálnym zasiahnutím nemeckého priemyslu a jednotou koalície, čo sa týka tejto otázky,“ … „čím sa vyhli priamemu postoju v rámci koaličného programu.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár