Investori vedia zarobiť aj na poklese akcií.

Investori vedia zarobiť aj na poklese akcií.

Manažér fondu hedžového fondu Bill Ackman sa začiatkom tohto mesiaca objavil na CNBC kde úprimne prosil o celoštátnu ochranu, pretože si myslel, že príde „peklo“. “

Investori si však neuvedomili, že Ackman sa chystal vo veľkom profitovať z nepokojov na Wall Street.

Ackman nedávno v liste akcionárov informoval investorov do svojich fondov Pershing Square Capital Management, že pri poklese akcií zarobil 2,6 miliardy dolárov.

Ako to Ackman urobil? Zabezpečenie bolo navrhnuté tak, aby prinieslo zisk, keďže širší trh prepadal a vyrovnával straty v dôsledku obáv z pandémie koronavírusov. Tieto obchody boli prvýkrát zverejnené začiatkom marca.

Ackman nie je sám. Tento pokles na Wall Street v roku 2020 využilo niekoľko investorov. Väčšina z nich tak urobila predajom akcií nakrátko alebo vlastnením ETF, ktoré stávkovali proti trhu.

Manažér fondu hedžového fondu Bill Ackman.

Manažér fondu hedžového fondu Bill Ackman.

 

Tzv. predajcovia nakrátko zvyčajne zarábajú peniaze tým, že si požičiavajú akcie a predávajú ich, s nádejou, že ich neskôr kúpia za nižšiu cenu.

Rozdiel medzi pôvodnou predajnou cenou a cenou spätného odkúpenia predstavuje zisk. Inými slovami, ak predáte akciu za 50 dolárov a klesne na 30 dolárov, zarobíte 20 dolárov.

Dva ETF, ktoré používajú túto stratégiu aby stavili proti širšiemu trhu – Direxion Daily S&P 500 Bear 1X Shares ETF (SPDN) a ProShares Short S&P500 ETF (SH) – sú tento rok v zisku okolo 13%, zatiaľ čo samotný akciový index S&P 500 klesol takmer o 18%.

A dva fondy, ktoré zbierajú jednotlivé akcie a obchodujú nakrátko – AdvisorShares Ranger Equity Bear ETF (HDGE) a AdvisorShares Dorsey Wright Short ETF (DWSH) sa v roku 2020 nachádzajú v prudkom zisku, až o takmer 30% a 55%.

Investori robia obzvlášť veľké stávky nakrátko voči spoločnostiam, ktoré najviac strácajú v dôsledku dlhodobého prepadu hospodárskej činnosti.

S týmto vedomím boli obchodované akcie hotelových reťazcov Marriott a Hilton a celosvetová spoločnosť poskytujúcu priemyselné vybavenie – Caterpillar, ktoré boli v poslednom období veľkými cieľmi predajcov nakrátko.

Ihor Dusaniwsky, výkonný riaditeľ prediktívnej analýzy pre výskumnú spoločnosť S3 Partners, v správe koncom minulého týždňa uviedol: „Predstavuje to určitý druh zjavných ziskov na poklesoch súvisiacich s karanténou.“

Zisky, ktoré investori vytvárajú z predaja nakrátko, sa však môžu rýchlo vypariť, ak sa výrazný nedostatok kupcov na širšom trhu alebo jednotlivých akciách sa začne opäť otáčať.

Ukončovanie stávok na pokles trhov?

To by sa mohlo stať už čoskoro. Investori si možno začínajú uvedomovať, že marcový prepad trhov mohol byť prehnaným.

V správe z tohto týždňa zástupkyňa generálneho riaditeľa pre investície v americkej spoločnosti UBS Global Wealth Management – Solita Marcelli, uviedla: „Počas najrýchlejších odpredajov v histórii by nebolo prekvapením vidieť, keby nastali neprávne vyhodnotenia.“

A keď sa trhy začnú aj keď len mierne odrážať, bude to pre obchodníkov so stratégiou nakrátko znamenať ešte náročnejšie okolnosti. Straty pre predajcov nakrátko sa zvyšujú vždy, keď sa akcie, na ktorých pokles vsadili, rastú, pretože nakoniec musia odkúpiť akcie, ktoré si požičali.

Opäť sa pozrime na príklad krátkeho predajcu, ktorý si požičal akciu za 50 dolárov. Ale namiesto toho, aby hodnota akcie klesla na 30 dolárov, povedzme, že stúpne na 70 dolárov. Obchodník aktuálne čelí strate 20 dolárov. Ak stúpne ešte viac na 90 dolárov, znamená to stratu 40 dolárov. A tak ďalej.

Toto vytvára jav známy ako „short squeeze“ alebo tzv. „zamrznutie predajov nakrátko“.

Dusaniwsky zo spoločnosti S3 uviedol: „Ak sa trh bude aj naďalej zotavovať, hlavný recept na obmedzenie predajov nakrátko bude musieť byť obmedzené z dôvodu vysokých denných nákladov na financovanie a pokles ziskov.“

Súvisiace:
Graf odrážajúci paniku investorov, ktorú cítili uprostred posledných nepokojov
V prvom štvrťroku vzrástla len jedna spoločnosť indexu Dow Jones

ProShares Short S&P 500 ETF sa za posledných päť dní prudko prepadol o 8%, keďže akciový trh v tomto týždni zaznamenal dni z miernym rastom.

Zdá sa však, že aj Ackman si myslí, že pre trhy to najhoršie môže byť aktuálne za nami.

Ackman vo svojom liste pre akcionárov napísal, že spoločnosť Pershing „v podstate presunula všetky čisté výnosy z predaja akcií nakrátko k pridaním pozícií v spoločnostiach, ktoré už vlastní – napríklad Agilent, Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, Hilton, Lowe’s a Restaurant Brands.

Po predaji pozície v januári Ackman uviedol, že kúpil nový podiel v spoločnosti Starbucks.

Zdá sa teda, že mohol tak trochu zmeniť svoje nastavenie. Bol vystrašený, ale aktuálne využíva peniaze, ktoré vygeneroval zo svojej medvedej stávky, aby využil nízke ceny na trhu.

Ackman nakoniec napísal: „Stratégiou heždového fondu pri predaji nakrátko sme vygenerovali 2,6 miliardy dolárov, z čoho veľkú väčšinu sme investovali do nových aj existujúcich investícií, o ktorých sa domnievame, že sa budú vyplácať, keď sa trhy opäť zotavia.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár