Americká Federálna komisia pre komunikáciu (FCC) hlasovala 14. decembra za zrušenie pravidiel sieťovej neutrality. Tento krok by mohol viesť ku skoncovaniu so slobodným a otvoreným charakterom internetu.
Nesnažíme sa tvrdiť, že táto skutočnosť si nezaslúži zvýšenú pozornosť. Treba však poznamenať že popri diskusiách o zrušení sieťovej neutrality si možno neuvedomujeme ešte väčší problém. Najväčšie technologické spoločnosti už aj v minulosti predstavovali hrozbu otvorenému internetu. Odvolanie pravidiel sieťovej neutrality by mohlo výrazne poškodiť aj tejto stránke veci.
Internet vyzerá v súčasnosti úplne inak ako v raných dňoch svojej existencie. Dominuje mu totiž malá skupina obrovských technologických spoločností. Tie majú v rukách pravdepodobne omnoho väčšiu moc ako samotní poskytovatelia internetu, na ktorých sa vzťahovali regulačné pravidlá sieťovej neutrality z dielne FCC. Spoločnosti ako Facebook, Google, Netflix a Amazon každodenne kontrolujú, akým spôsobom interagujeme s ostatnými užívateľmi internetu, ako sa zabávame, akým spôsobom sa dostávame k novinkám zo sveta a ako nakupujeme. Je veľmi pravdepodobné, že ak niečo robíte na internete, deje sa tak vďaka či prostredníctvom jednej z týchto veľkých technologických spoločností.
Súvisiace: Graf aktivity na internetu v priebehu jednej minúty
Moc a vplyv týchto spoločností narastal takmer bez akýchkoľvek obmedzení, čo spôsobila predovšetkým otvorená povaha internetu. V súčasnosti čelíme zrušeniu pravidiel, ktoré doteraz udržiavali otvorenosť internetu pri živote. To však paradoxne definitívne spečatí pozíciu týchto technologických gigantov.
Pravidlá sieťovej neutrality bránili poskytovateľom pripojenia na internet v blokovaní, spomaľovaní či zvýhodňovaní určitých webových stránok alebo služieb. Zrušenie týchto pravidiel umožní poskytovateľom uchýliť sa k praktikám, ktoré boli doteraz mimo ich dosah. To znamená, že samotní užívatelia internetu budú mať pravdepodobne obmedzenú možnosť výveru a všetky alternatívy budú zahŕňať zvýšené poplatky za jednotlivé služby.
Dodatočné náklady pre spotrebiteľov však nebudú jediným výsledkom zavrhnutia týchto pravidiel. S novými poplatkami sa pravdepodobne budú musieť vyrovnať aj internetové spoločnosti. Poskytovatelia internetu si v prostredí bez sieťovej neutrality budú môcť dovoliť účtovať internetovým spoločnostiam rôzne poplatky za prevádzku firemných webstránok a prezentáciu video materiálov spoločností zákazníkom daného poskytovateľa.
Zrušenie sieťovej neutrality povedie k zvýšeným nákladom a nárastu moci veľkých technologických spoločností
Je pomerne veľkou iróniou, že súčasná situácia predstavuje dobré správy pre najväčšie technologické spoločnosti.
Predstavme si situáciu, v ktorej spoločnosť Comcast začne vyberať poplatky za sprostredkovanie prehrávania videí, relácií a programov. Stránka YouTube, ktorá spadá pod vlastníctvo spoločností Google, a portál Netflix s takýmto vývoj situácie pravdepodobne nebudú mať závažný problém. Majú totiž dostatok finančných prostriedkov na to, aby si mohli dovoliť platiť za takéto služby.
Avšak pre menšie spoločnosti to bude predstavovať kritický problém. Či už sa bude jednať o portály, ktoré uverejňujú videá atraktívne pre špecifické cieľové publikum, alebo o začínajúce firmy s ambíciou stať sa nástupcom Netflixu. Mnohé z nich si s veľkou pravdepodobnosť nebudú môcť dovoliť platiť za prehrávanie svojich videí.
Ale zasiahnutí nebudú iba poskytovatelia video služieb. Predstavte si, že podobným poplatkom budú čeliť aj poskytovatelia komunikačných aplikácií, internetové obchody a prevádzkovatelia sociálnych sietí. Zrušenie pravidiel sieťovej neutrality by mohlo efektívne narušiť rozvoj start-upových spoločností, v dôsledku čoho by si výrazne upevnili svoju moc súčasní giganti na poli internetových technológií.
Závažnou otázkou je aj zvyšujúca sa popularita internetu v rozvojových krajinách. Obyvatelia týchto regiónov sa až v súčasnosti naplno zoznamujú s možnosťami celosvetovej siete. Spoločnosti ako Google a Facebook uzavreli zmluvy s rôznymi platformami v týchto krajinách. Poskytovatelia internetu si tu síce účtujú nezanedbateľné sumy za širší prístup do online prostredia, avšak v dôsledku týchto zmlúv majú užívatelia možnosť bezplatného prístupu práve na portály ako Google a Facebook. Znovu sa však dostávame k skutočnosti, že uzatváranie takýchto zmlúv si budú môcť dovoliť výhradne najväčší hráči na internete.
Súvisiace:
Koniec monopolu Apple a Google v smartphonomoch je v nedohľadne
Ako Google a Facebook ovládajú svet digitálnej reklamy?
V dôsledky podobných preferenčných zmlúv žijú obyvatelia rozvojových krajín v domnienke, že Google a Facebook predstavujú internet ako taký. Medzitým si vôbec neuvedomujú, že okrem týchto stránok existuje obrovský počet ďalších portálov a online služieb.
Nečinnosť technologických spoločností hovorí za seba
Veľké technologické spoločnosti vyjadrovali v minulosti otvorenú podporu sieťovej neutralite. O ich súčasnom názore na sieťovú neutralitu však snáď najlepšie vypovedá ich postoj bezprostredne pred hlasovaním o zrušení pravidiel FCC. Väčšina z nich si držala bezpečný odstup od kontroverzného konfliktu, prípadne sa k veci vôbec nevyjadrovala. Svoje námietky vyjadrili až po oficiálnom úspechu hlasovania za zrušenie regulačných pravidiel.
Denník New York Times dva dni pred hlasovaním poznamenal: „Veľké technologické spoločnosti sa takmer vôbec nezapojili do protestu proti rušeniu sieťovej neutrality. A to aj napriek tomu, že v minulosti hrali kľúčovú rolu v propagovaní tohto princípu.“
Ich mlčanie bolo ohlušujúce.
Existuje veľký počet dôvodov, ktoré vzbudzujú nespokojnosť s rozhodnutím FCC o zrušení pravidiel sieťovej neutrality. Užívatelia by sa mali obávať toho, že ich internetoví poskytovatelia budú zvyšovať poplatky za pripojenie do celosvetovej siete, účtovať vysoké sumy za využívanie konkrétnych online služieb a iným spôsobom narúšať skúsenosti na internete.
Rovnako znepokojivou je však skutočnosť, že zrušenie sieťovej neutrality by mohli výrazne umocniť dominanciu veľkých technologických spoločností ako Facebook, Google a Amazon. Práve preto si táto situácia vyžaduje našu zvýšenú pozornosť.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: NYTimes, Bloomberg
Facebook komentár