Elon Musk sa konečne mohol pochváliť svojou opicou.
Firma Neuralink (založená Muskom), ktorá vyvíja mikročipy s umelou inteligenciou, ktoré majú byť súčasťou mozgu ľudí, na konci tohto týždňa zverejnila video, na ktorom opica (makak) využívať jej produkt pre hranie videohier, vrátane hry „Pong“.
Musk sa už predtým pochválil testami spoločnosti Neuralink na primátoch, je to však prvýkrát, čo spoločnosť nejaké zverejnila. Počas prezentácie v roku 2019 Musk uviedol, že spoločnosť umožnila opici „ovládať počítač mozgom“.
V auguste 2020 spoločnosť uskutočnila živú ukážku technológie u ošípanej menom Gertrude.
Spoločnosť Neuralink uviedla, že opici menom Pager bol pred šiestimi týždňami implantovaný čip do mozgu. Vo videu dostal joystick napojený na videohru, v ktorej posúva kurzor na farebný štvorec. Keď úspešne pohne kurzorom, cez tubu dostane časť banánového smoothie.
Zatiaľ čo Pager používa joystick, čip Neuralink zaznamená jeho mozgovú aktivitu a pošle ju späť do počítača na analýzu toho, čo jeho mozog robí, keď hýbe rukou. Joystick sa následne odpojí od stroja, ale opica naďalej dokáže ovládať hru – mozgové signály sa prenášajú pomocou čipov spoločnosti Neuralink.
Teoreticky by mohla byť rovnaká technológia použitá na získanie kontroly nad syntetickými končatinami prostredníctvom mozgového implantátu firmy Neuralink. Vo štvrtok v statuse na sociálnej sieti Twitter Musk uviedol, že prvý produkt spoločnosti Neuralink umožní ľuďom s paralýzou ovládať smartphone.
First @Neuralink product will enable someone with paralysis to use a smartphone with their mind faster than someone using thumbs
— Elon Musk (@elonmusk) April 9, 2021
Andrew Jackson, odborník na neurologické vedy, ktorý je profesorom na univerzite v Newcastle, v nedávnom rozhovore uviedol, že využitie primátov na ovládanie videohier prostredníctvom neurálneho rozhrania nie je nič nové – porovnateľné demonštrácie sa uskutočnili v roku 2002, ale uviedol, že sa jedná o kvalitný test technológie.
Uviedol: „Ak vymyslíte nový ďalekohľad, má zmysel najskôr ho nasmerovať tam, kde viete, čo uvidíte,“ …. “Takže idú po veľmi rozumnej ceste k validácii svojho zariadenia. Som si istý, že toto zariadenie v budúcnosti prispeje k novým vedeckým objavom (najmä ak ich sprístupnia vedcom), ako aj k zlepšeniu použiteľnosti existujúcich technológií neurálneho rozhrania “pre ľudí s ochrnutím.““
Jackson dodal, že technika prístroja, ktorý bol implantovaný do Pagerovej lebky, predstavuje významný pokrokom.
Jackson ďalej poznamenal: „Čo je určite nové a inovatívne, je to, že cez pokožku neprechádzajú žiadne káble a mozgové signály sú vysielané bezdrôtovo,“ … „Toto pre mňa predstavuje pokrok a je dôležitý jednak pre zlepšenie bezpečnosti aplikácií u ľudí (drôty cez kožu sú potenciálnou cestou infekcie), jednak ako spôsob zlepšenia životných podmienok zvierat používaných pri neurovedeckých štúdiách. Tím firmy Neuralink v tejto súvislosti určite dosiahol pokrok.“
Rylie Greenová, výskumná pracovníčka v oblasti bioinžinierstva na Imperial College v Londýne, ocenila aj zjavné pohodlie Pagera. Uviedla: „Najlepšie z tohto videa vidím, že makak sa voľne pohybuje,“ … „S tým tiež nie je spojený žiadna viditeľná nervozita. Povedala by som, že je to určite pokrok – nie super inovatívny, ale jedná sa o pozitívny krok vpred.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: ZDNet
Facebook komentár